Ana SayfaTürkiyeTrabzonTrabzon Gezilecek Yerler, Karadeniz'in Gözdesi

Trabzon Gezilecek Yerler, Karadeniz’in Gözdesi

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Trabzon gezilecek yerleri ve doğal güzellikleri ile insanı büyüleyen, sert hava şartlarıyla da bir o denli zorlayan şehirlerimizden biridir. Her ne kadar eskisi kadar yeşil ve bakir olmasa da kartpostaldan fırlamış gibi görünümüyle duyduğu tüm övgüleri hak ediyor. Zengin bir tarihe de sahip olan bölge, yüzyıllar boyu Trabzon İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır.

Trabzon’a gitmeden önce Karadeniz’in zorlu hava şartlarını göz önünde bulundurmanız gerek. Özellikle kışın yağan fazla kar ve yağış yolculuğu bir hayli zorlaştırıyor. Bundan dolayı Trabzon gezisini yaz mevsimine denk getirmenizi tavsiye ederim. Diğer bir husus da buranın fazlaca turistik bir bölge olmasından kaynaklı konaklama seçeneklerinin yetersizliği. Eğer Trabzon’a geliyorsanız kalacak yer planlamanızı erken yapmanızda fayda var. Gerekli uyarıları yaptım; şimdi Trabzon gezilecek yerler listesine geçebiliriz!

Trabzon Gezilecek Yerler

Uzungöl

Uzungöl
Uzungöl

Trabzon deyince akla gelen ilk görsellerden ve Trabzon gezilecek yerlerin en popüleri olan Uzungöl, ne yazık ki artık eskisi kadar bakir değil. Fakat yine de büyük şehirlerin kaosundan ve kalabalığından uzak bir atmosfer arıyorsanız burayı mutlaka görmelisiniz. Trabzon Uzungöl’e giderseniz, seyir tepesine çıkıp bölgeyi yukarıdan izlemeyi ve fotoğraf çekmeyi unutmayın. Ayrıca tepede birbirinden popüler kahvaltıcıların bulunduğunu da belirtmek istiyorum. Trabzon gezisinde bir sabahınızı güzel bir kahvaltı için Uzungöl’e ayırabilirsiniz.

Uzungöl Nerede?

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Trabzon’a uğrayıp bu benzeri olmayan yeri görmeden gitmek olmaz. M.S. 365-395 yılları arasında inşa edildiği düşünülen Sümela Manastırı Maçka’da, Altındere Vadisi Millî Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Uzungöl’den sonra Sümela Manastırı’nı Trabzon gezilecek yerler arasında mutlaka değerlendirmelisiniz.

Sümela Manastırı Nerede?

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon Ayasofya Müzesi
Trabzon Ayasofya Müzesi

Bizans İmparatorluğu’nun izlerini taşıyan Trabzon Ayasofya Müzesi Ortahisar’da bulunmaktadır. Başlangıçta kilise olarak inşa edilen yapı Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1950’li yıllarda tarihî önemine dikkat çekilmiş ve büyük bir restorasyondan geçtikten sonra Ayasofya Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Trabzon Ayasofya Müzesi Nerede?

Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi

Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi
Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi

1890 yılında inşa edilen Atatürk Köşkü, bahçe peyzajı ve yemyeşil doğası ile Trabzon’da ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerdendir. Bembeyaz olan bu köşk, aslında bir yazlık olarak inşa edilmiş; fakat sahipleri ülkeden gittikten sonra köşk Mustafa Kemal Atatürk’e tahsis edilmiştir. Trabzon’a geldiği zaman bu köşkte konaklayan Mustafa Kemal Atatürk, vasiyetinde bu konağı Türk milletine bıraktığını dile getirmiş ve bundan dolayı köşk günümüzde müze hâline getirilmiştir. Atatürk Köşkü Müzesi’nde birbirinden değerli eşyalar ile Mustafa Kemal Atatürk zamanından kalan mobilyalar sergilenmektedir.

Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi Nerede?

Çal Mağarası

Çal Mağarası
Çal Mağarası

Trabzon’un Düzköy ilçesinde bulunan Çal Mağarası’nın 8 milyon yıllık bir oluşum süreci vardır. Yaklaşık 1 kilometre yüksekliğe ve 8 kilometre uzunluğa sahip olan mağaranın sadece 1 kilometrelik kısmı gezmek için uygundur. Mağarayı özel kılan husus içinde bir göl olmasıdır. Trabzon gezilecek yerler arasında Çal Mağarası’nı mutlaka değerlendirin derim.

Çağ Mağarası Nerede?

Trabzon Bedesten Çarşısı

Trabzon Bedesten Çarşısı
Trabzon Bedesten Çarşısı

Tarihî kültürü içinde yaşatan Bedesten Çarşısı’nda hem gezebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz. Görsel açıdan standartların üzerinde olan Trabzon Bedesten Çarşısı’nın 1461-1512 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde hâlâ aktif olan çarşıda Trabzon’a ait yöresel lezzetleri tatma imkânı yakalayabilirsiniz.

Trabzon Bedesten Çarşısı Nerede?

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi
Trabzon Kalesi

Zengin bir tarihe sahip olan yapılardan biri de Ortahisar’da yer alan Trabzon Kalesi’dir. Roma Dönemi’nde inşa edilen kalenin tarihinin M.Ö. 4. yüzyıla dayandığı bilinmektedir. Evliya Çelebi Trabzon gezilecek yerler arasında bulunan bu kale hakkında şunları söylemiştir:

“Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer derin bir hendeği vardır ki, yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camisi, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehaneleri vardır.”

Evliya Çelebi

Trabzon Kalesi Nerede?

Hamsiköy

Hamsiköy

Hamsiköy her ne kadar Hamsiköy sütlacı ile meşhur olsa da doğasıyla da insanı büyüleyen bir yerdir. Kelime olarak hamse kökünden türemiş olan Hamsiköy, aslen beş köy anlamına gelir ve bölgede bulunan beş köyü temsil etmektedir. Maçka’da, Zigana dağlarının eteklerinde yer alan Hamsiköy Trabzon’un alımlı doğasının bir özeti niteliğindedir. Tertemiz havası ve yemyeşil doğası ile enfes bir görünümde olan köyün nüfusu fazla olmasa da her yıl birçok turist tarafından ziyaret edildiği için farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Trabzon gezilecek yerler arasında Hamsiköy’ü mutlaka değerlendirin!

Hamsiköy’de Sütlaç Nerede Yenir?

Kostaki Konağı

Kostaki Konağı
Kostaki Konağı

Trabzon Müzesi olarak da anılan Kostaki Konağı, Gazipaşa bölgesinde bulunmaktadır. Bu bina zamanında varlıklı bir banker olan Kostaki Teophylaktos tarafından inşa edilmiş ve bir ev olarak kullanılmıştır. Konağın adının Kostaki olması bu sebeptendir. Fakat Kostaki, 1917 yılında iflas edince konakla birlikte bütün mal varlığına el konulmuş; konak, 1927-1932 yılları arasında dönemin Trabzon Valisi tarafından kamulaştırıldıktan sonra birçok kez el değiştirmiş ve son olarak 2001 yılında Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Günümüzde Kostaki Konağı’nda birbirinden kıymetli arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir.

Kostaki Konağı Nerede?

Zağnos Vadisi Parkı

Zağnos Vadisi Parkı
Zağnos Vadisi Parkı

Zağnos Vadisi şehir merkezine yakın olmasından dolayı Trabzon’da sıklıkla tercih edilen bir yer hâline gelmiştir. Trabzon’da ailecek veya arkadaşlarınızla vakit geçirmek için en ideal yerlerden biridir.

Zağnos Vadisi Parkı Nerede?

Hıdırnebi Yaylası

Hıdırnebi Yaylası
Hıdırnebi Yaylası

Hıdırnebi Yaylası Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Metinkale Vadisi’nin bir uzantısıdır. Yaklaşık yüksekliği 1.600 metre olan yaylada birçok turistik tesis bulunmaktadır. Karadeniz’i, yayla havasını ve yeşili iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız Trabzon gezilecek yerler listenize Hıdırnebi Yaylası’nı eklemeyi unutmayın. Ayrıca burada muhteşem fotoğraflar da çekebilirsiniz!

Hıdırnebi Yaylası Nerede?

Trabzon Botanik Parkı

Trabzon Botanik Parkı
Trabzon Botanik Parkı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılında Ortahisar’da hizmete açılan park yaklaşık 103 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Karadeniz Bölgesi’nin ilk, Türkiye’nin ise 10. botanik parkı olma özelliğine sahip olan Trabzon Botanik Parkı, içerisinde birçok bitki türünü barındırmaktadır.

Trabzon Botanik Parkı Nerede?

Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı
Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı Trabzon İmparatorluğu Dönemi’nde, III. Aleksios tarafından 1349-1390 yılları arasında inşa edilen kadın manastırlarından biridir. Günümüze kadar birçok restorasyon çalışması geçiren yapı şu anda aslına uygun olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Kızlar Manastırı, fotojenik yapısıyla Trabzon gezilecek yerler arasında değerlendirilebilir.

Kızlar Manastırı Nerede?

Trabzonspor Müzesi

Trabzonspor Müzesi
Trabzonspor Müzesi

Bünyesindeki kupalarla ünlü müzenin en ilginç eseri Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası’nda Trabzon İdmanocağı tarafından kazanılan yarım kupadır. 1958 yılında Türkiye Şampiyonası Finalleri’nde Ankara Havagücü ve Trabzon İdmanocağı takımlarının puanları ve averajlarının aynı olması üzerine Futbol Federasyonu her iki takımı da şampiyon olarak ilan etti ve kupa ortadan ikiye bölünerek her iki takıma da yarım kupa verildi. Bugün kupanın bir yarısı Trabzonspor Müzesi’nde, diğer yarısı ise Ankara Havagücü Müzesi’nde bulunmaktadır. Müze, sıkı taraftarlar için Trabzon gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli!

Trabzonspor Müzesi Nerede?

Trabzon Şehir Müzesi

Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören Trabzon Şehir Müzesi, Trabzon’un kültürel mirasını gelecek nesillere aktarma noktasında oldukça önemlidir. Müzedeki sergiler şehrin tarihini, sosyal yaşamını, gelenek ve göreneklerini, yayla ve mutfak kültürünü en iyi şekilde yansıtmaktadır. Müzede klasik sergileme tekniklerinin yanı sıra interaktif ve dijital sergileme teknikleri de kullanılmaktadır. Bu müzeyi Trabzon’u daha yakından tanımak ve anlamak adına Trabzon gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Trabzon Şehir Müzesi Nerede?

Trabzon Tarih Müzesi

Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu ve büyüdüğü iddia edilen bu bina günümüzde kamulaştırılarak Tarih Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Müzede 7.800 adet belge ve 2.200 adet fotoğrafın yanı sıra birçok etnografik nesne de sergilenmektedir. Ayrıca, müze bünyesinde Trabzon hakkında yazılan kitapları bulabileceğiniz bir kütüphane de mevcuttur.

Trabzon Tarih Müzesi Nerede?

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı
Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı’nın M.S. 270 yılında inşa edilmiş olabileceği tahmin edilmektedir. Çok heybetli bir mimarisi bulunmasına rağmen nedense Vazelon Manastırı hak ettiği kıymeti görmemiş ve hiçbir restorasyon çalışması yapılmamıştır. Yine de hem mimarisi hem de Anadolu topraklarında inşa edilen ilk manastırlardan biri olduğu için Vazelon Manastırı’nı Trabzon gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Vazelon Manastırı Nerede?

Trabzon Balıklı Göl

Trabzon Balıklı Göl
Trabzon Balıklı Göl

Trabzon şehir merkezinden yaklaşık 44 kilometre uzaklıktaki Balıklıgöl, fotoğraf meraklılarının uğrak noktasıdır. Hıdırnebi Yaylası’na 4 kilometre mesafede yer alan göl, özellikle yaz aylarında piknik yapmak ve dinlenmek için idealdir. Ayrıca, suyun Acısu Vadisi’ne akışı da görülmeye değer bir güzelliktir.

Trabzon Balıklı Göl Nerede?

Küçük Ayvasıl Kilisesi

Küçük Ayvasıl Kilisesi
Küçük Ayvasıl Kilisesi

Ortahisar’da yer alan ve 7. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Küçük Ayvasıl Kilisesi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Şehrin tam kalbinde bulunan bu kilise, geçmişten geleceğe her türlü çağı gerisinde bırakarak günümüze kadar dayanmış, dayanmaya da devam etmektedir. İnşa edildiği günden beri kullanıma açık olan kilise 1923 yılından sonra kilise olarak kullanılmamıştır. Trabzon’a gelirseniz bu yapıyı da ziyaret edebilirsiniz.

Küçük Ayvasıl Kilisesi Nerede?

Cazılar Deresi

Cazılar Deresi
Cazılar Deresi

Cazılar Deresi Alabalık Tesisi, tereyağında alabalık yiyip ardından çayınızı yudumlayabileceğiniz, atmosferiyle sizi büyüleyecek bir yer. Özellikle çalışanların ilgisi gerçekten çok iyi. Ayrıca fiyatlar gayet uygun ve yemekleri lezzetli. Cazılar Deresi Trabzon gezilecek yerler listesine kesinlikle alınması gereken, popüler kültüre meze olmamış ve daha önce herkes tarafından keşfedilmemiş yerlerden biri. Günümüzde başta Araplar olmak üzere birçok turistin ilgi odağı hâline gelmeye başlayan Cazılar Deresi’ni henüz hâlâ sakin ve huzurluyken ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Cazılar Deresi Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar