Ana SayfaTürkiyeTermessos Antik Kenti Antalya

Termessos Antik Kenti Antalya

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Termessos Antik Kenti, Pisidia Bölgesi’nin güneybatı bölümü olan Milyas’ta yer almaktadır. Kent, Luvilerin soyundan gelen Solymler tarafından Güllük Dağı’na kurulmuştur. Büyük İskender tarafından M.Ö. 333 yılında kuşatılmasına rağmen güçlü bir savunma yaparak düşmeyen şehir, İskender’in ölümünden sonra Ptolemyler tarafından ele geçirilmiştir. M.Ö. 189 yılında sınır komşusu olan İsinda’yı kuşatan Termessos halkının Anadolu’daki Roma Kuvvetleri Komutanı Manlius Vulso tarafından cezalandırıldığı bilinmektedir. Ayrıca, aynı tarihlerde Termessos ve Likya arasında da bir savaş olduğu tahmin edilmektedir.

Termessos Millî Parkı
Termessos Millî Parkı

Pisidia Bölgesi’nin önemli şehirlerinden olan Termessos, M.Ö. 36-25 yılları arasında Galatyalı Amyntas tarafından yönetilmiştir. Roma Senatosu, M.Ö. 74 yılında Termessos’un işlerinde bağımsız olduğunu ve kendi kanunlarını kendilerinin yapabileceğini kabul ve tasdik etmiştir. Bizans Dönemi’nde ve sonrasında Termessos hakkında hiçbir bilgi bulunmamaktadır.

Termessos, terk edildikten sonra burada yeni bir yerleşim olmamıştır. Depremlerin ve doğal tahribatın etkisi dışında oldukça iyi korunmuş olan şehrin kalıntıları Antalya-Korkuteli karayolu üzerindeki Yenicekahve yakınında bulunan Hellenistik Dönem’e ait surlar ile başlayıp Güllük Dağı’nın zirvesine kadar uzanmaktadır. Otoparktan sonra şehre tırmanan patika yolu takip ederseniz İmparator Hadrian zamanında inşa edilen anıtsal girişi bulabilirsiniz.

Antalya Termessos Antik Kenti
Antalya Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti‘nde gymnasium, sütunlu cadde, kanalizasyon sistemi, orman gözetleme noktası, agora, portiko, stoa, meclis binası, sarnıç, mezarlık, dükkânlar, tapınaklar resmî yapılar ve Antalya Körfezi’ni görebilecek konumda yer alan bir tiyatro bulunmaktadır. Ayrıca, şehrin güneybatısında, Roma mimarisine sahip çok güzel bir villa da yer almaktadır. Villanın girişinde bulunan kitabede “Kurucunun Evi” ibaresi dikkat çekmektedir. Yapının cephe duvarı ise yaklaşık 6 metre yüksekliğindedir.

Antalya Müzesi’nde Termessos’a ait sergilenen en ilginç eser, lahitler salonunda bulunan Köpek Lahdi’dir. Bu lahit, sahibi tarafından yazılmış şiirsel kitabesi nedeniyle benzersizdir.

Termessos Antik Kenti Nerede?

Termessos Antik Kenti Nerede?
Termessos Antik Kenti Nerede?

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde, ormanın içinde yer alan antik kente Anadolu-Korkuteli karayolunun 24. kilometresinden sola uzanan yol aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Termessos Antik Kenti Antalya’nın Konyaaltı ilçesine çok yakın bir konumda yer almaktadır. Eğer bu bölgede bir gezi hâlindeyseniz, dilerseniz Konyaaltı gezilecek yerlere de göz atabilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar