Ana SayfaTürkiyeSümela Manastırı Trabzon

Sümela Manastırı Trabzon

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere bölgesinde bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte, kayaların üzerine inşa edilen bu yapı halk tarafından “Meryem Ana Manastırı” olarak da anılmaktadır. Manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağaralarda ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdüren yapı, vadiye hâkim bir konumda bulunmaktadır.

Sümela Manastırı Tarihi

Sümela Manastırı Tarihi
Sümela Manastırı Tarihi

Trabzon gezilecek yerler arasında mutlaka değerlendirilmesi gereken Sümela Manastırı’nın Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (365-395), Atina’dan gelen, Barnabas ve Sophronios adında iki rahip tarafından kurulduğu rivayet edilmektedir. Ayrıca, manastırın 6. yüzyılda İmparator Justinianus’un emri ile onarılıp genişletildiği, mevcut hâlinin ise 13. yüzyıldan itibaren var olduğu bilinmektedir.

Osmanlı padişahları Sümela Manastırı’nın diğer manastırlar gibi haklarını korumuş ve bazı imtiyazlar vermiştir. Doğu Karadeniz kıyıları Türk egemenliğine girdikten sonra, 18. yüzyılda manastırın birçok bölümü yenilenmiş ve bazı duvarlar fresklerle süslenmiştir. 19. yüzyılda yapılan geliştirme çalışmalarıyla manastır muhteşem bir görünüme sahip olmuş ve en parlak dönemini yaşamıştır. Trabzon’un Rus işgali sırasında (1916-1918) manastıra Ruslar tarafından el konulmuş; 1923’ten sonra ise tamamen boşaltılmıştır.

Sümela Manastırı Hangi Şehirdedir?
Sümela Manastırı Hangi Şehirdedir?

Ana kaya kilisesi, kutsal ayazma, şapeller, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve mutfak manastırın ana bölümlerini oluşturmaktadır. Ayrıca, manastırın girişinde su ihtiyacının karşılanması için yapılan bir su kemeri de bulunmaktadır. Bu kemerin bugün büyük bir bölümü yıkılmıştır.

Manastırın ana girişine dar ve uzun bir merdivenle ulaşılmaktadır. Giriş kapısının yanında muhafız odaları yer almaktadır. Buradan merdivenle iç avluya indiğinizde, solda mağaralara inşa edilmiş kilise binalarını, sağda ise kütüphaneyi görebilirsiniz. Yine sağ tarafta, yamacın üzerine inşa edilmiş büyük balkonlu keşiş ve misafir odaları bulunmaktadır.

Manastırın ana bölümünü oluşturan kayalı kilisenin ve ona bitişik olan şapelin iç ve dış duvarları fresklerle süslüdür. Kilisenin içinde, avluya bakan duvardaki freskler III. Aleksios zamanına aittir. Fresklerde genellikle İncil’de geçen kıssalar ve Hz. İsa ile Meryem Ana’nın yaşamıyla ilgili tasvirler işlenmiştir.

Sümela Manastırı Nerede?

Sümela Manastırı Nerede?
Sümela Manastırı Nerede?

Manastırın bulunduğu Maçka ilçesine Trabzon’un güneyine doğru giderek ulaşabilirsiniz. Maçka’nın 16 kilometre doğusunda Altındere köyü yer almaktadır. Buraya yollar asfalt olduğu için özel aracınızla rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Fakat manastıra ulaşmak için dik ve virajlı bir yolu tırmanmanız gerekmektedir. Eğer özel aracınız yoksa, Maçka’dan manastıra giden minibüsleri kullanabilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar