Ana SayfaDünyaSiem Reap Gezilecek Yerler Kamboçya

Siem Reap Gezilecek Yerler Kamboçya

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Siem Reap gezilecek yerler arasında kutsal ve dini yerlerin yanı sıra tarihi ve merkezi yerler ile sanat galerileri gibi birçok farklı mekan bulunmaktadır. Burada arkeolojik turlar kadar doğa turları da önemli bir yer tutuyor. Siem Reap gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

Siem Reap Gezilecek Yerler

Theam’s Gallery

Theam's Gallery
Theam’s Gallery

Sanat galerileri arasında yer alan bu bölge oldukça farklı sanat eserlerinin yer aldığı bir nokta. Resim, heykel ve sanatın birçok halini deneyimlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Theam’s Gallery yol tarifi için tıklayın

Kampong Khleang Yüzen Köy

Kampong Khleang Yüzen Köy, Kamboçya Yüzen Köy
Kampong Khleang Yüzen Köy, Kamboçya Yüzen Köy

Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan bu alan hem eşsiz manzarası hem de sıradışı yapısı ile turistleri bekleyen bir alan. Namıdiğer Kamboçya yüzen köy olarak bilinen ve suların üzerine kurulan bu yaşam alanını mutlaka görmelisiniz.

Kampong Khleang Yüzen Köy yol tarifi için tıklayın

Wat Preah Prom Rath

Wat Preah Prom Rath
Wat Preah Prom Rath

Kültürel ögelerin tek bir yerde toplanmış olduğu ve görülenden daha fazlasını elde edebileceğiniz bir yer.

Wat Preah Prom Rath yol tarifi için tıklayın

Siem Reap’ta Tarihi Yerler Nereler?

Siem Reap’ta gezilecek tarihi yerler arasında parklar, arkeolojik alanlar ve dini yerler bulunuyor. Bölge ile ilgili bilgi almak için her birini gezebilirsiniz.

Angkor Vat

Angkor Vat
Angkor Vat

Siem Reap şehrinin yaklaşık 6 kilometre kuzeyinde bulunan bu eşsiz antik kent 12. yüzyılda inşa edilen dev bir tapınak şehridir. Kamboçya’ya gelip burayı görmeden giderseniz Kamboçya’ya hiç gelmemiş gibi düşünebilirsiniz. İçerisinde farklı aktiviteler olan bu yerdeki turlara katılabilir ve keyifle kalıntıları ziyaret edebilirsiniz.

Angkor Vat yol tarifi için tıklayın

Preah Ko

Preah Ko, Siem Reap Gezilecek Yerler
Preah Ko, Siem Reap Gezilecek Yerler

Tarihi yerler arasında bulunan Preah Ko, bölge hakkında bilgi veren ve kültürü yansıtan önemli yerlerden biri. Angkor Vat‘ın yanı sıra burayı da mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Preah Ko yol tarifi için tıklayın

Baphuon Tapınağı

Baphuon Tapınağı
Baphuon Tapınağı

Ünlü tapınaklar arasında bulunan Baphuon Tapınağı, eski kalıntıları ile de dikkat çeken ve arkeoloji bilim dalı için önemli olan bir yer. Hindu tanrısı Shiva adına inşa edilen bu tapınak Angkor Vat içerisinde yer almaktadır. Bu tapınak Siem Reap gezilecek yerler arasında mutlaka olmalıdır.

Baphuon Tapınağı yol tarifi için tıklayın

Siem Reap’ta Gezilecek Doğal Güzellikler Neler?

Siem Reap gezilecek yerler beraberinde daha önce yaşanmamış deneyimleri de getiriyor. Siem Reap’te bulunan doğal güzellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Banteay Srei: Tapınak olan bu bölge doğal güzellikler arasında yer alması ile dikkat çekiyor.
 • Apopo Visitor Center: Turistik merkezler arasında olan bu alan hayvanat bahçesi olarak kullanılmaktadır.
 • Tonle Sap: Tonle Sap, tatlı su gölü olup şehrin en kolay erişim sağlanan yerinde bulunuyor. Göl üzerine yapılan ev ve barakalar yerli halkın yaşam alanı olarak kullanılıyor.

Siem Reap’ın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Ajiaco Colombiano
Ajiaco Colombiano

Sieam Reap gezilecek yerlerden bahsettik. Şimdi gelelim gezerken ne yemeliyize…

Siem Reap’ın ünlü yemekleri birbirinden eşsiz tatları barındırıyor. Bölgeye ve İspanyol kültürüne özel olan bu yiyecekler mutlaka denenmeli. Özel soslar, farklı çeşitler ve zengin bir mutfak sunan Siem Reap, Kamboçya kültürünü çok iyi bir şekilde yansıtmayı başarıyor.

 • Ajiaco Colombiano: Bir çeşit çorba olmasına karşın servis şekli ve yanında gelenler ile farklı bir deneyim sunuyor. Tavuk çorbasının yanına eşlik eden mısır, tavuk parçaları ve patates ile doyurucu bir öğün olarak düşünülebilir.
 • Arroz Can Pollo: İspanyollara özgü bir çeşit pilav olan bu tat, bol baharat kullanılarak hazırlanıyor. İçerisinde sebze, tavuk ve özel soslar da yer alıyor.
 • Bandaje Paisa: Kahvaltı için de düşünülebilecek olan bu yemek geleneksel ünlü lezzetler arasında bulunuyor. Sadece kahvaltı değil her öğün rahatlıkla tüketilebilir. İçerisinde sosis, avokada, poşe yumurta, pirinç, kırmızı et, kırmızı fasulye gibi birçok farklı gıda yer alıyor.
 • Bunuelos Colombianos: Hamur toplarının kızartılması ile yapılan bir yemek ve üzerine eklenen farklı soslar ile servis ediliyor. Özellikle noel döneminde sık sık sokak lezzetleri arasında rastlamak mümkün.

Siem Reap’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Kamboçya Siem Reap gezilecek yerler arasında oldukça farklı bu kültür ile tanışmak yer alıyor. Yerel halk, her sene ziyaretçi akımına uğrayan bölgeler sebebi ile turistlere oldukça alışık. Bu sebep ile de turistler ve yerel halk kolaylıkla anlaşabiliyorlar.

 • Tapınak Ziyaretleri: Tarihe tanıklık etmiş tapınaklar ve tarihi kalıntılar ziyaret edilerek yeni bir deneyim kazanılabilir.
 • Meditasyon: Bölgede sık sık yapılan meditasyon çalışmalarına katılabilir ve en güzel yerlerden gün doğumunu izleyebilirsiniz.
 • Sirk: Kamboçya’nın önemli ve ulusal sirkine gidebilir, buradaki sanatçılar ile tanışabilir ve akrobasi gösterilerini izleyebilirsiniz.

Siem Reap’taki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Siem Reap seyahatinde dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında dil yer alıyor. Her ne kadar dil bilme oranı yüksek olsa da iletişim kurarken kibar davranmak önemli. Kamboçya’nın kalabalık nüfusu da yine dikkat edilecek unsurlar arasında bulunuyor.

 • Göç oranı fazla olan bir ülke olması ve kötü ekonomisi hırsızlık gibi sorunların büyümesine sebep oldu. Bu konuya dikkat edilebilir.
 • Gidilecek tarihteki iklim koşullarına ve hava durumuna dikkat edilmeli.
 • Şehir merkezinden ve kalabalık alanlardan ayrılırken güvende olduğunuzdan emin olmalısınız.
 • Vize belgelerine, kimlik belgelerine ve maddi unsurlara dikkat edilmeli.

Siem Reap Vize İstiyor Mu?

Siem Reap vize istiyor mu? Cevap evet. Siem Reap gezilecek yerleri görmek için Kamboçya vizesi almanız gerekiyor. Ama endişe etmeyin. Kamboçya vizesini sınır kapısından da rahatlıkla alabilirsiniz.

Siem Reap gezilecek yerler bu şekilde. Dilerseniz bölgeye yakın yerlerden Tayland‘ın başkenti Bangkok gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar