Ana SayfaTürkiyeSide Antik Kenti Antalya

Side Antik Kenti Antalya

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Side Antik Kenti Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunmaktadır. Pamfilya bölgesinin en önemli liman şehirlerinden biri olan kentin tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Pamfilya’nın M.Ö. 6. yüzyılda Lidya Krallığı’nın, M.Ö. 5. yüzyılda ise Perslerin egemenliği altına girmesi doğal olarak Side’yi de etkilemiştir. Bu süreç içerisinde kendi adına sikke bastırdığı bilinen Side’nin bağımsızlığını bir ölçüde koruduğu tahmin edilmektedir.

Side, Büyük İskender’in Anadolu seferinde (M.Ö. 334) herhangi bir direniş göstermeden teslim olmuş ve önemli sikke basım merkezlerinden biri hâline gelmiştir. Büyük İskender’in ölümünden sonra Helenistik Dönem krallıkları arasında birçok kez el değiştiren kent, M.Ö. 3. yüzyılda Ptolemaios Krallığı’nın, M.Ö. 215-189 yılları arasında da Seleukos İmparatorluğu’nun hâkimiyeti altına girmiştir. Seleukos İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu’na karşı açtığı savaşı kaybedince, M.Ö. 188 yılında yapılan bir antlaşmayla Side’nin de dâhil olduğu Pamfilya bölgesi Bergama Krallığı’na verilmiştir. Bir zaman sonra yeniden bağımsızlığına kavuşan Side, bu süreç içerisinde en parlak devirlerinden birini yaşamıştır.

M.Ö. 138 yılında Seleukos İmparatorluğu’nun tahtına oturan, sonraları ise “Sidetes” lakabını alan VII. Antiohos’un gençliğinde öğrenim görmesi için Side’ye gönderilmesi kentin Doğu Akdeniz’de ne denli önemli bir kültür merkezi olduğunun göstergesidir. Fakat bu parlak dönem pek uzun sürmemiştir. M.Ö. 1. yüzyılda Pisidya ve Kilikya bölgelerinde başlayan korsanlık faaliyetleri Pamfilya ve dolayısıyla Side’ye de sıçramış, korsanlarla başa çıkamayan Sideliler liman ve pazarlarını onlara açmak zorunda kalmışlardır. Nihayetinde, M.Ö. 78 yılında Romalı Konsül Publius Servilius Vatia Isauricus’un bölgeyi korsanlardan temizlemesi üzerine Side de Pamfilya’nın diğer şehirleri gibi Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır.

Side Antik Kenti Nerede?
Side Antik Kenti Nerede?

M.S. 2. ve 3. yüzyıllarda en iyi dönemlerinden birini yaşayan Side, 4. yüzyılda giderek fakirleşmiş ve eski ihtişamını kaybetmiştir. 5. ve 6. yüzyıllarda üçüncü ve son kez iyi dönemlerinden birini geçiren kent, Doğu Pamfilya Metropolitliğinin başkenti olmuştur. 9. ve 10. yüzyıllarda Arap akınlarıyla iyice zayıf düşen kentten Bizans İmparatoru VII. Konstantinos (913-959) “De Thematibus” adlı eserinde “korsan yuvası” olarak söz etmektedir. Arap bilgin İdrîsî (1150’ye doğru), Side’yi “Yanık Antalya” olarak isimlendirmiş, halkının ise iki günlük mesafede bulunan “Yeni Antalya”da yaşadığını belirtmiştir.

Antalya’da bulunan antik kentler arasında daha çok ticaret ve liman şehri olarak tanınan Side Antik Kenti kalıntıları üzerine 20. yüzyıl başlarında Giritli göçmenler tarafından Selimiye köyü kurulmuştur. Bir yarımada üzerine kurulan Side, Pamfilya bölgesinin diğer şehirlerinde de olduğu gibi şehrin ana kapısından başlayan bir anıtsal cadde boyunca uzanmaktadır. Kuzeydoğuda yer alan ana kapıdan başlayan cadde antik tiyatronun önündeki kavis dışında hemen hemen düz bir çizgi şeklinde yarımada boyunca ilerleyerek tapınakların yakınındaki meydanda sona ermektedir. Kentin ikinci büyük caddesi ise ana kapıdan güneye doğru uzanmaktadır. Her iki cadde de sütunlu olup iki taraflarında da korint başlıklı, sütunlu portikler ve bunların gerisinde de dükkânlar bulunmaktadır.

Side Antik Kenti Ziyaret Bilgileri

Side Antik Kenti Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar