Ana SayfaTürkiyePerge Antik Kenti Antalya

Perge Antik Kenti Antalya

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Perge Antik Kenti Antalya şehir merkezinin 17 kilometre doğusunda, Aksu ilçesinde yer almaktadır. Hitit Dönemi’nde “Parha” olarak bilinen kent, Roma Dönemi’nde Anadolu’nun en ihtişamlı kentlerinden biri olmuştur. Burası Yunan matematikçi Apollonios’un doğum yeri olarak da bilinmektedir. Antik kent, mimarisi ve mermer heykeltıraşlığı ile ünlü olup yapılan kazılarda ortaya çıkarılan heykeller Antalya Müzesi’ni en önemli heykel müzelerinden biri hâline getirmiştir.

Antalya’da bulunan antik kentler arasında Perge Antik Kenti ve çevresinde tarih öncesi döneme ait mağaralar ve yerleşim alanları bulunmaktadır. Bunlardan Karain Mağarası, Öküzini Mağarası, Beldibi, Belbaşı kaya sığınakları ve Bademağacı en tanınmış tarih öncesi yerleşim yerleri arasındadır. Perge’nin de bulunduğu Pamfilya bölgesinde tarih öncesi dönemlerden itibaren yerleşimin olduğu yapılan birçok arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda kanıtlanmıştır. Özellikle Perge’de bulunan akropolisin bulunduğu bölgede yapılan çalışmalar, M.Ö. 4000 ila 3000 yılından itibaren bölgenin yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Ayrıca, kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan obsidiyen ve çakmak taşı buluntuları şehrin tarihini Cilalı Taş Devri ve Bakır Çağı’na kadar götürmektedir. Tüm bunların yanı sıra, akropolis araştırmaları sırasında tarihin ilk gömüsü de burada çıkarılmıştır.

Perge Antik Kenti Nerede?
Perge Antik Kenti Nerede?

Perge Antik Kenti‘nin merkezinde yer alan iki ana cadde şehir planının temelini oluşturmaktadır. Roma Dönemi’nde inşa edilen ve 15 bin kişilik seyirci kapasitesi ile oldukça iyi korunmuş olan tiyatrosu Perge’nin en önemli yapılarından biridir. Sahne binası da dâhil olmak üzere tiyatrodaki heykeller Antalya Müzesi içerisinde “Perge Tiyatrosu Salonu”nda sergilenmektedir. Bu heykeller Perge’nin heykeltıraşlık konusunda muazzam derecede gelişmiş bir yer olduğunun da kanıtıdır. Ayrıca, antik kentin en önemli ve en iyi korunmuş yapılarından biri de 12 bin izleyici kapasitesine sahip stadyumdur.

Perge’nin görkemli geçmişini yansıtan diğer yapılar arasında dikdörtgen planlı agora, yüksek kuleler, anıtsal çeşmeler, hamamlar ve sütunlu caddeler bulunmaktadır. Perge, Hristiyanlık için de önemlidir. Hristiyanlığın önemli figürlerinden biri olan St. Paul, Perge’ye misyonerlik seyahatleri sırasında Aksu Nehri üzerinden gelmiştir. İncil’de de bahsi geçtiği için şehir Hristiyanlarca kutsal olarak kabul edilmektedir.

Antalya’nın Aksu ilçesinde yer alan Perge Antik Kenti, Lara bölgesine de yakın olduğundan Lara gezilecek yerler arasında da mutlaka değerlendirilmeli.

Perge Antik Kenti Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar