Ana SayfaTürkiyePatara Antik Kenti Antalya

Patara Antik Kenti Antalya

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Patara Antik Kenti Likya bölgesinin en eski ve en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kent, Fethiye ve Kalkan arasında yer alan Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda, bugünkü Gelemiş köyünde yer almaktadır. 1988 yılından beri arkeolojik kazıların sürdüğü Patara Antik Kenti tarihî değerinin yanı sıra caretta caretta kaplumbağalarının milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları nadir sahillerden birine de sahiptir.

Patara Antik Kenti Tarihi
Patara Antik Kenti Tarihi

M.Ö. 13. yüzyıla ait Hitit metinlerinde Patara’nın adı “Patar” olarak geçmektedir. Kentte Orta Tunç Çağı ve Demir Çağı öncesine ait eserlerin ortaya çıkması tarihinin ne kadar eski olduğunu kanıtlar niteliktedir. Patara, Xanthos Vadisi’nde denize açılan tek yer olduğu için tarih boyunca önemini korumuştur.

Patara, M.Ö. 3. yüzyılda Ptolemaios Krallığı’nın egemenliğine girdikten sonra Likya bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Likya’nın M.Ö. 2. yüzyılın başlarında Seleukos İmparatorluğu tarafından kontrol edilmeye başlanmasıyla Patara’nın önemi daha da artmış, M.Ö. 160’lı yıllarda ise Roma’ya karşı özerkliğini kazanarak Likya’nın resmî başkenti olmuştur. Helenistik Dönem’de inşa edilen meclis binası ve tiyatro gibi anıtsal yapıların inşaları da bu tarihsel süreçle paralellik göstermektedir.

Patara Antik Kenti
Patara Antik Kenti

Likya, M.S. 43 yılında Roma İmparatorluğu’na bağlı bir eyalet olmuş ve M.S. 74’te Pamfilya ile birleştirilerek tek bir eyalet hâline getirilmiştir. Bu gelişmeler sırasında Patara’nın başkentliği devam etmiş ve Roma İmparatorluğu’nun doğu eyaletleriyle bağlantısını sağladığı bir deniz üssü olarak varlığını sürdürmüştür. Patara limanı hububat depolama ve dağıtımı açısından tarih boyunca büyük öneme sahip olmuştur. Doğu Akdeniz’deki üç önemli hububat deposundan biri burada bulunmaktadır.

Bizans Dönemi’nde de önemini koruyan Patara, Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın doğum yeri olarak kabul edildiğinden tarih boyunca Hristiyanlar için önemli bir merkez olmuştur. M.S. 325’te İmparator Konstantin’in başkanlığında gerçekleştirilen Birinci İznik Konsili’nde Likya’nın tek imza yetkilisi olan Piskopos Eudemos, Patara Piskoposu olarak görev yapmıştır. Bu, kentin Orta Çağ boyunca önemini koruduğunun bir kanıtıdır.

Patara Antik Kenti Nerede?
Patara Antik Kenti Nerede?

Antalya’da bulunan antik kentler arasında yer alan Patara’da şehre giriş görkemli ve çok iyi korunmuş Roma zafer takından yapılmaktadır. Kitabelerden anlaşıldığı üzere, takın bölge valisi adına M.S. 100’lü yıllarda inşa edildiği anlaşılmaktadır. Takın hemen batısındaki tepenin yamaçlarında Likya tipi lahitlerin bulunduğu bir mezarlık alanı yer almaktadır. Kurşunlu Tepe’de yer alan tiyatronun depremde yıkıldığı ve M.S. 147 yılında yeniden inşa edildiği yazıtlardan anlaşılmaktadır.

Kurşunlu Tepe antik kenti seyredebileceğiniz en güzel yerdir. Buradan şehirdeki hamamı, tapınağı, ana caddeyi, limanı ve tahıl ambarını rahatlıkla görebilirsiniz. Tahıl ambarı (granarium), Patara Antik Kenti’nin anıtsal yapılarından biri olup İmparator Hadrian ve eşi Sabina tarafından M.S. 2. yüzyılda yaptırılmıştır.

Patara Antik Kenti Ziyaret Bilgileri

Patara Antik Kenti Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar