Ana SayfaTürkiyeİstanbulOtağtepe Fatih Korusu Nerede? Otağtepe Korusu, Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu Nerede? Otağtepe Korusu, Fatih Korusu

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Otağtepe Fatih Korusu olarak da bilinen Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi, İstanbul’un Beykoz ilçesinin Kavacık semtindeki Otağtepe’de yer alan bir koru ve rekreasyon alanıdır. 1995 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından TEMA’ya devredilen ve yaklaşık 150 bin metrekarelik bir alana sahip olan park, Vehbi Koç Vakfı’nın maddi desteğiyle yeşillendirilmiş ve rekreasyon alanına dönüştürülmüştür. Bu kapsamda, alana 2.645 ağaç ve 12.355 bitki dikilmiş, 20.655 metrekare alana ise çimlendirme yapılmıştır. Altyapı tesisleri, gölet, taş köprü, seyir terasları, yürüyüş yolları, çitler ve banklarla yapımı tamamlanan merkez, 2000 yılında ziyarete açılmıştır. İstanbul’un en güzel Boğaz manzaralı açık alanlarından biri olan Otağtepe Fatih Korusu’nun 2011 yılında TEMA’ya tahsisi sona ermiş ve 2013 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’ne iade edilmiştir.

Otağtepe Fatih Korusu Tarihi

Otağtepe Korusu
Otağtepe Korusu

Hz. Osman zamanından Fatih Sultan Mehmet zamanına kadar olan süreçte İstanbul’un fethi için yapılan savaşların neredeyse hepsi Otağtepe bölgesinde gerçekleşmiştir. Burası Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetme hazırlıkları yapma amacıyla çadırını kurduğu ilk alandır. Fatih Sultan Mehmet’in Bizans İmparatorluğu’na Karadeniz’den yardım gelmesini önlemek için Rumeli Hisarı’nın planlarını ve çalışmalarını da yine burada yaptığı bilinmektedir. Neticede, 655 ve 1453 yılları arasında birçok mücadeleye ev sahipliği yapan Otağtepe, 1997 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla bugünkü görünümüne kavuşmuş; 31 Mayıs 2010 tarihinde ise Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi adıyla İstanbul halkının ziyaretine açılmıştır.

Otağtepe Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu
Otağtepe Fatih Korusu

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen yanında yer alan Fatih Korusu, boğazın iki köprüsünü de rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz konumu ve İstanbul manzarasıyla hafta sonu kafa dinlemek isteyen kişilerin ve özellikle fotoğraf severlerin ilgi odağı hâline gelmiştir. İnternette arama sonuçlarında çıkan boğaz köprüleriyle ilgili fotoğrafların birçoğu genellikle burada çekilmiştir. İstanbul manzarası izlemek ve fotoğraf çekmek için bu muhteşem koruyu İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler listenize eklemeyi sakın unutmayın!

Fatih Korusu içinde, birçok sevimli kaplumbağaya ev sahipliği yapan yapay bir göl de bulunmaktadır. Koru içerisinde gezinirken dinlenmek için oturabileceğiniz banklar da mevcut fakat günümüzde bankların çok da yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü havalar güzel olduğunda burası gerçekten çok kalabalık oluyor ve banklar bu yoğunluktan ötürü yetersiz kalıyor. Koru çıkışında yemek yiyebileceğiniz ve bir şeyler içebileceğiniz mekanlar da bulunuyor. Fakat mekân seçiminde dikkatli olmanızı, gitmeden önce mekânı internetten araştırmanızı öneririm. Çünkü bazı mekânlar, aldıkları ücretin karşılığını veremiyor maalesef.

Fatih Korusu
Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu’na piknik yapmak için gitmek isteyenler için şunu da belirteyim: Burası piknik yapmaya, mangal yakmaya veya semaver götürmeye pek uygun bir yer değil. Ayrıca içeride yiyecek-içecek alabileceğiniz büfe tarzı yerler de yok. Bu gibi yerler koru çıkışında yer alıyor. Kısacası, Fatih Korusu’na gelecekseniz, amacınız daha çok İstanbul manzarasının tadını çıkarmak ve bu anları birçok açıdan fotoğraf çekerek ölümsüzleştirmek olmalı. Zaten içeriye herhangi bir yiyecek-içecek soksanız bile yasak olduğu için güvenlik tarafından uyarılıyorsunuz.

Merak edenler için, Otağtepe Korusu’na evcil hayvan ile girmek ve profesyonel fotoğraf çekimi yapmak da yasak.

Otağtepe Korusu’na girişler akşam üzeri erken saatlerde kapanmaktadır. Bunun sebebi, gece karanlığında köprüye lazer, ışık vb. tutulması sonucu kazaya sebebiyet verilmesidir.

Otağtepe Fatih Korusu Nerede?

Otağtepe Fatih Korusu İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer almaktadır. Eğer Anadolu Yakası’ndaysanız, Fatih Korusu Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Avrupa Yakası’na geçmeden sol tarafınızda, eğer Avrupa Yakası’ndaysanız köprüden Anadolu Yakası’na geçtikten sonra sağ tarafınızda kalacaktır. Aşağıdaki haritadan korunun konumunu daha net bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Otağtepe Fatih Korusu Nasıl Gidilir?

Fatih Korusu İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Beykoz ilçesinin Kavacık mahallesinde yer almaktadır.

Otağtepe Fatih Korusu Nasıl Gidilir?
Otağtepe Fatih Korusu Nasıl Gidilir?

Buraya Kadıköy’den gidecekler 14M, Üsküdar’dan gidecekler ise 15M numaralı İETT otobüs hattını kullanabilirler. Beykoz’dan buraya ulaşmak için minibüsleri kullanabilirsiniz. Çoğu minibüs buraya gitmektedir. Ayrıca, eğer Avrupa Yakası’ndan gelecekseniz Cevizlibağ’dan kalkan 500T numaralı otobüs hattını kullanarak Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonraki ilk durak olan Kavacık’ta inebilirsiniz.

Otağtepe Fatih Korusu Giriş Ücreti

Otağtepe Fatih Korusu giriş ücreti istememektedir; ancak özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız otopark ücreti vermeniz gerekebilir.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar