Ana SayfaTürkiyeNevşehirNevşehir Gezilecek Yerler, Bir Başka Şehir

Nevşehir Gezilecek Yerler, Bir Başka Şehir

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Nevşehir gezilecek yerler konusunda Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biridir. Osmanlı Dönemi’nde “Muşkara” olarak tanınan Nevşehir, 18. yüzyılda “yeni şehir” anlamına gelen bugünkü adını almıştır. Köklü bir tarihe sahip olan Nevşehir, doğal yapısı, balon turları, yakarma bölgeleri, yer altı şehirleri ve açık hava tarihî merkezleri ile olağanüstü bir yerdir.

Nevşehir Gezilecek Yerler

Paşabağları

Paşabağları
Paşabağları

Nevşehir gezilecek yerler arasında bulunan Paşabağları Kapadokya bölgesinin dev peribacalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bölgeye geldikten sonra kumlu ve tozlu yollar arasından geçerek peribacalarının içinde dolaşabilirsiniz. Bazı peribacalarına girip fotoğraf çekmeniz de mümkündür. Eğer rüzgârlı bir güne denk geldiyseniz Paşabağları sizi bir kum fırtınasıyla selamlayabilir. Bu duruma karşı tedbirli olmanızı öneririm. Burada eski peribacalarını görebileceğiniz gibi yeni oluşmaya başlayanları da inceleyerek fotoğraflayabilirsiniz.

Paşabağları Nerede?

Peribacaları

Peribacaları
Peribacaları

Peribacalarının büyük bir bölümü Nevşehir il merkezine 7 kilometre mesafedeki Kapadokya ilçesinde yer almaktadır. Nevşehir’in birçok yerinde peribacası bulunmaktadır ama en sık ve en eski peribacaları Kapadokya’dadır.

Peribacaları, kurak havzalardan ve kırgıbayır yüzeylerden çıkarak vadi yamaçlarından inen sel sularının yeri aşındırmasıyla oluşan kaya oluşumlarıdır. Peribacalarının yoğunlukla bulunduğu Kapadokya bölgesi, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine de yayılmıştır.

Peribacalarının oluşması çok uzun bir zaman almıştır. Peribacalarının bulunduğu Kapadokya’nın bundan 60 milyon yıl önce iç deniz olduğu tahmin edilmektedir. Bölgedeki arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkan deniz canlısı fosilleri de bu bilginin doğru olduğunun kanıtı sayılabilir. 60 milyon yıl öncesinde, bölgede aktif olarak varlığını sürdüren volkanik dağların püskürttüğü lavlar, arazinin toprak yapısına karışmıştır. Bu dağlar günümüzde Hasandağı, Göllüdağ ve Erciyes olarak adlandırılmıştır. Bölgede bulunan ve yer kabuğunun hareketiyle açığa çıkan lavların çatlaklardan yüzeye çıkması bir coğrafi değişiklik periyodunun başlangıcı olmuştur.

Muhteşem görüntüleriyle insanları kendine hayran bırakan ve Nevşehir gezilecek yerler listesinde ilk sırayı hak eden peribacalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Peribacaları Nerede?

Asmalı Konak

Asmalı Konak
Asmalı Konak

Asmalı Konak dizisi ile TV seyircilerinin dikkatini çeken konak, hâlen yıl boyunca birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Asmalı Konak günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Müzede dizinin çekildiği odalar, alımlı avlu ve dizi oyuncularının kullandığı eşyalar sergilenmektedir. Otantik atmosferi ile insanı sarıp sarmalayan konağın avlusunda çay içebilir ve diziyi izlediyseniz sahneleri hayal edebilirsiniz.

Asmalı Konak Nerede?

Üç Güzeller

Üç Güzeller
Üç Güzeller

İki büyük ve bir küçük peribacasından oluşan Üç Güzeller Nevşehir gezilecek yerler arasındadır. Hem dış görünüşleri hem de halk arasındaki efsaneleri ile yerli ve yabancı birçok gezginin dikkatini çekmektedir. En dikkat çekici özellikleri ise diğer peribacalarından farklı bir görünüme sahip olmalarıdır. Alacakaranlıkta mükemmel fotoğraflar çekebileceğiniz bu yer Ürgüp’e 5 dakikalık bir mesafede bulunuyor.

Üç Güzeller Nerede?

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta ve Göreme kasabasının 2 kilometre kadar doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeridir. Göreme bölgesinde M.S. 4. yüzyıldan başlayıp 13. yüzyıla kadar devam eden bir manastır yaşamı mevcuttur. Bölgede bulunan her kaya bloğunun arasında kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma alanları bulunmaktadır. Kiliselerde ağırlıklı olarak İncil’den ve Hz. İsa’nın hayatından kesitler sunulmaktadır. Bu dünyadan değilmiş hissiyatı yaratan bu eşsiz açık hava müzesini Nevşehir gezilecek yerler listenize mutlaka yazın!

Göreme Açık Hava Müzesi sanal tur ile de gezilebilmektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi Nerede?

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi
Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi, Uçhisar’dan Göreme’ye kadar uzanmaktadır. Yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda bir alanı kaplayan vadi, adını kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından almaktadır. Bölge halkı 9. yüzyıla kadar bu güvercinleri beslemiş ve gübrelerini üzüm bağlarında, yumurtalarını ise frekslerin alçılarında kullanmıştır. Doğal bitki örtüsünü ve güvercin yuvalarını görmek için vadi içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca vadide 15 metre yüksekliğe sahip bir şelale de bulunmaktadır. Güvercinlik Vadisi’ni Nevşehir gezilecek yerler arasında mutlaka değerlendirmelisiniz.

Güvercinlik Vadisi Nerede?

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi’nin oluşumu asırlar öncesine dayanmaktadır. Vadi, Melendiz Çayı’nın Hasandağı’nın püskürttüğü lavlarla oluşan katmanları aşındırması sonucunda bugünkü hâlini almıştır. Yaklaşık 14 kilometre uzunluğa ve yer yer 120 metreyi bulan bir derinliğe sahip olan Ihlara Vadisi Nevşehir gezilecek yerler arasında yerini almaktadır.

Ihlara Vadisi Nerede?

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yer Altı Şehri Nevşehir şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Şehir 8 katlıdır ve ilk katın kökeni M.Ö. 3000 yıllarına dayanmaktadır. Roma ve Bizans döneminde genişletilerek yeraltı şehri hâline dönüştürülmüştür. Günümüzde şehrin 4 katı ziyarete açıktır. Tüf kayaların oyulmasıyla oluşan bu yeraltı şehri, bir topluluğun geçici olarak yaşayabilmesi için gerekli olan barınma şartlarını sağlamaktadır. Şehirde dar koridorlarla birbirine bağlanan odalar ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve yiyecek depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve tehlikelere karşı kapatılabilen sürgülü büyük kapılar mevcuttur. Nevşehir gezilecek yerler listenize Kaymaklı Yer Altı Şehri’ni mutlaka ekleyin!

Kaymaklı Yer Altı Şehri Nerede?

Hacı Bektâş-ı Velî Türbesi

Hacı Bektâş-ı Velî Türbesi
Hacı Bektâş-ı Velî Türbesi

Şehir merkezinin 45 kilometre uzağında bulunan Hacı Bektâş-ı Velî Türbesi’ne özel araçlarla ya da otobüsler yardımıyla ulaşım sağlamanız mümkündür. Her sene yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen türbe, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Havı Bektâş-ı Velî Türbesi Nerede?

Göreme Gün Batımı Manzara Noktası

Göreme Gün Batımı Manzara Noktası
Göreme Gün Batımı Manzara Noktası

Nevşehir gezilecek yerler arasında bulunan Göreme günbatımı manzara noktası sabah veya akşam fark etmeksizin hem Nevşehir’in hem de Kapadokya’nın belki de en güzel manzarasına sahiptir. Burada, özellikle şafak sökerken eşsiz bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz.

Göreme Gün Batımı Manzara Noktası Nerede?

Avanos Asma Köprü

Avanos Asma Köprü
Avanos Asma Köprü

Avanos Asma Köprü, çelik halatlara bağlı olduğundan ve yerle teması az olduğundan üstünde gezinirken sallanmaktadır. Bu yüzden halk arasında “sallanan köprü” olarak da adlandırılmaktadır.

İskelenin sağında ve solunda bulunan korkuluklarda fazlaca kilit bulunmaktadır. Bu kilitler çiftler tarafından asılmakta ve bir inanışa göre anahtarları sevgilerinin sonsuza kadar sürmesi amacıyla suya atılmaktadır.

Avanos Asma Köprü Nerede?

Balon Turu Kapadokya

Balon Turu Kapadokya
Balon Turu Kapadokya

Kapadokya denildiğinde akla peribacalarından sonra gelen ilk şey balon turudur. Balonlar, bu sıcak atmosferin olmazsa olmazlarındandır. Çok vaktiniz yoksa ve yorulmak istemiyorsanız bu bölgeye geldiğinizde her yeri görmek için muhakkak balon turu yapmalısınız. Bu sayede hemen hemen bütün gezilecek yerleri iki saat içinde görebilir ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Balon Turu Nasıl Oluyor?

Kapadokya balon turu için bölgede birçok acente bulabilirsiniz. Bazı firmalar balon turu öncesinde misafirlerine küçük bir kahvaltı da ikram etmektedir. Kahvaltı sonrasında balonların bulunduğu alana gidilir ve bütün balonların alevlenerek şişirildiğini izlersiniz. Balonlar hazır olunca sepetlere alınırsınız ve balon kaptanının uyarılarından sonra yolculuk başlar. Havalandıktan sonra kaptanınız size bölgeyi tanıtır ve ne kadar yükseklikte olduğunuzu söyler. Balondayken sepetin neresinde olursanız olun bütün bölgeyi izleyebilirsiniz. Vadilerin, peribacalarının ve görülmesi gereken yerlerin hem içinden hem de üstünden geçerek yaklaşık bir saatlik yolculuğunuzu tamamlarsınız.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları?

Kapadokya balon turu fiyatları günümüzde verilen hizmete göre ortalama kişi başı 2 ila 10 bin lira arasında değişmektedir. (25.01.2023)

Şarap Mahzenleri

Şarap Mahzenleri
Şarap Mahzenleri

Kapadokya yöresinin popüler unsurlarından biri de şarap mahzenleridir. Özenle hazırlanmış kaliteli ve lezzetli şarapları tatmak ve nasıl üretildiklerini görmek için bu mahzenleri ziyaret edebilirsiniz. Nevşehir gezilecek yerler içinde birkaç şarap mahzenini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar