Ana SayfaTürkiyeNemrut Dağı Adıyaman

Nemrut Dağı Adıyaman

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Nemrut Dağı Adıyaman’ın Kahta ilçesi ile Pütürge’nin Büyüköz köyü arasında yer almaktadır. Eski çağlarda “Kommagene” olarak anılan bölgede I. Mitridates tarafından bağımsız bir krallık kurulmuş ve bu krallık onun oğlu I. Antiokhos zamanında en parlak dönemini yaşamıştır. M.S. 72 yılında Roma’ya karşı kaybedilen savaşın ardından krallığın bağımsızlığı sona ermiştir.

Kommagene Kralı I. Antiokhos, atalarına ve tanrılara saygısını göstermek amacıyla 2.150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nın yamaçlarına tümülüs ve anıtsal heykeller yaptırmıştır. Bu yapıtlar Helenistik Dönem’in en görkemli kalıntılarındandır. Devasa boyutlardaki anıtsal heykeller dağın doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Kireç taşı bloklarından yapılan ve yaklaşık 8-10 metre yüksekliğe sahip olan bu heykeller oldukça iyi korunmuş durumdadır. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne giren dağ, 1988 yılında millî park statüsü almış ve Nemrut Dağı Millî Parkı olarak korumaya alınmıştır.

Nemrut Dağı
Nemrut Dağı

Adıyaman Kahta gezilecek yerler arasında mutlaka değerlendirilmesi gereken Nemrut Dağı’nın zirvesi bilinenin aksine bir yerleşim yeri değil, kutsal alan olarak kabul edilmektedir. Burada I. Antiokhos tümülüsü ve dev heykeller yer almaktadır. Yaklaşık 50 metre yüksekliğe sahip tümülüs Fırat Nehri’ne hâkim bir konumdadır. Kralın kemiklerinin ya da küllerinin ana kayaya oyulmuş bir odaya yerleştirildiği tahmin edilse de günümüzde hâlâ keşfedilememiştir.

Dağın doğu ve batı teraslarında I. Antiokhos ile tanrı ve tanrıça heykellerinin yanı sıra aslan ve kartal heykelleri de bulunmaktadır. Batı terasında ayrıca eşsiz bir aslanlı horoskop da yer almaktadır. Nemrut heykellerinin hemen arkasında, I. Antiokhos’un vasiyetini belirten eski Grekçe bir yazıt bulunmuştur. Heykellerde genellikle Helenistik Dönem’in, Pers sanatının ve Kommagene’nin izlerine rastlamak mümkündür. Bu anlamda, Kommagene’nin batı ve doğu uygarlıkları arasında bir köprü işlevi görmüş olabileceği de değerlendirilebilir.

Nemrut Dağı Heykelleri
Nemrut Dağı Heykelleri

Kommagene Krallığı’nın tarih sahnesinden silinmesiyle birlikte buradaki eserler yaklaşık iki bin yıl boyunca yalnızlığa terk edilmiştir. Asırlar sonra, bölge 1881 yılında Alman mühendis Karl Sester tarafından keşfedilmiştir. Sester, harabelerin Asurlulara ait olduğunu söylemiş, fakat yazıtlardan kalıntıların Kommagene Krallığı’na ait olduğu anlaşılmıştır.

Nemrut Dağı Nerede?
Nemrut Dağı Nerede?

Bölgeyle ilgili Türkiye’de yapılan ilk çalışma 1883 yılında Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) müdürü Osman Hamdi Bey ve ekibi tarafından yapılmıştır.

Nemrut Dağı Nerede?

Nemrut Dağı Adıyaman şehir merkezine 87 kilometre, Kahta ilçesine ise 43 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Güzergâh, Karadut köyüne kadar asfalt, sonraki kısımlar ise kilitli parke taşları ile kaplıdır. Buraya özel aracınızla veya özel turlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar