Ana SayfaTürkiyeKonyaMevlânâ Müzesi Konya

Mevlânâ Müzesi Konya

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Mevlânâ Müzesi, Konya’nın Karatay ilçesinde, eskiden Mevlânâ’nın dergâh olarak kullandığı yerde bulunmaktadır. Müze avlusu, gül bahçesi olarak düzenlenen bölümler de dâhil olmak üzere yaklaşık 18 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Avluya Dervişân Kapısı’ndan giriş yapılmaktadır. Avlunun kuzey ve batı yönlerinde derviş hücreleri, güney yönünde matbah, Hürrem Paşa türbesi ve Hâmûşân Kapısı, doğu yönünde ise Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa türbeleri ile semahane ve mescit bölümleri yer almaktadır. Burada ayrıca Mevlânâ ve aile fertlerinin mezarları da bulunmaktadır. Avlu, Yavuz Sultan Selim tarafından 1512 yılında yaptırılan üzeri kapalı şadırvan, Şeb-i Arûs havuzu ve selsebil adı verilen çeşme ile zenginleştirilmiştir.

Mevlânâ Müzesi Nerede?
Mevlânâ Müzesi Nerede?

Konya gezilecek yerler arasında mutlaka değerlendirilmesi gereken Mevlânâ Müzesi’nde Mevlânâ ile Mevleviliğe ait eserler, el yazması kitaplar, levhalar, kandiller, çeşitli musiki aletleri ve diğer değerli eşyalar sergilenmektedir. Müze kütüphanesinde Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerine ait 4 binin üzerinde el yazması eser bulunmaktadır. Tüm eserler CD ortamına aktarılarak araştırmacıların kullanımına sunulmuştur.

Mevlânâ Türbesi
Mevlânâ Türbesi

Mevlânâ’nın mezarının bulunduğu sanduka 1274 yılında fırınlanmış ceviz ağacından yapılmıştır. Sanduka içerisinde Mevlânâ’nın yanı sıra babasının ve oğlunun mezarı da bulunmaktadır. Sanduka, geometrik ve bitkisel motiflerle bezenmiştir. Yüzeyinde Mesnevi ve Dîvân-ı Kebîr’den alınan beyitlerden oluşan yazı kuşakları bulunmaktadır. Ayrıca, sandukanın ayakucunda aşağıdaki metin yer almaktadır:

“Bu kabri ziyaret eden mutlaka kutlu ve uğurlu olur. Bu kabir, Belhli Hüseyin oğlu Muhammed’in oğlu Mevlânâ Muhammed’in istirahat yeridir. O, doğular ve batılardaki âlimlerin sultanıdır. Tanrının karanlıklar içinde parlayan nurudur. İmam oğlu, imam oğlu imamdır. İslam’ın direğidir.”

Not: Mevlânâ’nın sandukası geçtiğimiz yıllarda yenilenmiştir.

Mevlânâ Kimdir?

Mevlana Kimdir?
Mevlana Kimdir?

Mevlânâ, Afganistan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Babası Muhammed Bahâeddin Veled, annesi Mümine Hatun’dur. Mevlânâ’nın doğumundan birkaç yıl sonra ailesi Belh’den göç etmiştir. Önce Şam’a, daha sonra ise Halep’ten Anadolu topraklarına yönelen Mevlânâ ve ailesi son olarak 1228 yılında Konya’ya taşınmışlardır. Mevlânâ, Konya’da medreseye giderek tasavvuf ilmini öğrenmiştir. Babasının vefatından sonra Şeyhülislam’ın yardımcısı olan Mevlânâ, daha sonra Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat tarafından Selçuklu Devleti’ne Şeyhülislam olarak atanmıştır. Mevlânâ, bu görevinden sonra tasavvufa adım atmış ve Mevlevi tarikatını kurmuştur.

Mevlânâ Müzesi Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar