Ana SayfaTürkiyeMersinMersin Gezilecek Yerler, Akdeniz Şehri

Mersin Gezilecek Yerler, Akdeniz Şehri

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Mersin gezilecek yerler bakımından Akdeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biridir. Birbirinden güzel plajları, tarihî ve turistik yerleri, doğal alanları ve gece kulüpleri ile her sene yerli ve yabancı on binlerce turiste ev sahipliği yapan Mersin, ülkemizin en önemli turizm noktalarındandır.

Mersin Gezilecek Yerler

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi
Tarsus Şelalesi

Mersin şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta olan Tarsus Şelalesi, ulaşımı bakımından oldukça rahattır. Buraya özel aracınızla gelebileceğiniz gibi taksileri veya toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz. Tarsus Şelalesi Mersin’deki en ünlü şelalelerden biridir. Berdan Nehri’nin 5 metrelik yükseklikten akmasıyla oluşan şelale, benzersiz manzaralarıyla fotoğraf severlerin uğrak noktalarından biridir. Mersin gezilecek yerler arasında bulunan bu muhteşem şelaleyi yılın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Tarsus Şelalesi Nerede?

Cennet-Cehennem Obrukları

Cennet-Cehennem Obrukları
Cennet-Cehennem Obrukları

Cennet-Cehennem obrukları doğal yollarla oluşmuş doğa harikalarıdır. Cennet Obruğu’na 452 basamaklı bir merdiven ile inilmektedir. Etrafında çok sayıda çeşitli ağaç ve bitki türleri bulunmaktadır. Cehennem Obruğu ise 110 metre derinliğe sahiptir. Cehennem Obruğu’nun kenarları, Cennet Obruğu’na göre daha dik olduğu için tabanına inmek mümkün değildir. Muhteşem doğası ve manzaralarıyla Cennet-Cehennem obrukları Mersin gezilecek yerler arasında mutlaka değerlendirilmeli.

Cennet-Cehennem Obrukları Nerede?

Adamkayalar

Adamkayalar
Adamkayalar

Gizemini hâlâ koruyan Adamkayalar, taşlara işlenmiş kabartmalardır. Şeytan Dairesi Kanyonu içinde yer alan bu kabartmalar 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk ve 1 dağ keçisinden oluşmaktadır. Arkeologların ortaya çıkardığı detaylara göre kabartmalarda yer alan kişiler Olba Krallığı’nın üyeleridir. Bu ilginç yeri Mersin gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Adamkayalar Nerede?

Kız Kalesi

Kız Kalesi

Deniz Kalesi olarak da bilinen Kız Kalesi, adını da verdiği mahalle sahilindeki küçük bir adacığın üzerine kurulmuştur. Kıyıya uzaklığı yaklaşık 600 metredir. Asırlar boyunca birçok imparatorluğun hüküm sürdüğü Kız Kalesi’nin geçmişi M.Ö. 4. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Kız Kalesi Nerede?

Ashâb-ı Kehf Mağarası

Ashâb-ı Kehf Mağarası
Ashâb-ı Kehf Mağarası

Kuran-ı Kerim’de, Kehf Suresi’nde sözü edilen ve yaklaşık 20 merdivenle inilen Ashâb-ı Kehf Mağarası (veya Yedi Uyurlar Mağarası), Müslümanlar ve Hristiyanlarca kutsal olarak kabul edilmektedir. Yedi Uyurlar Mağarası, 300 metrekare genişliğe ve 10 metre derinliğe sahiptir. Bu kutsal mağaranın yanında Sultan Abdülaziz zamanında inşa edilen 3 şerefeli bir cami ile hediyelik eşya satan dükkânlar, restoranlar, otopark ve tuvalet de bulunmaktadır. Mağaraya giriş ücretsizdir. Mersin gezilecek yerler arasında Ashâb-ı Kehf Mağarası’nı dönemin atmosferini yaşamanız adına mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Ashâb-ı Kehf Mağarası Nerede?

Ashâb-ı Kehf Hikâyesi

Dönemin putperest hükümdarının zulmünden kaçan inançlı 6 genç yolda bir çobana ve onun köpeğine rastlarlar. Kendisi de inançlı olan çoban, bu gençlere saklanmaları için bir mağara gösterir. Gençlerin peşinde olan zalim hükümdar, onları mağarada uyurken görür ve orada ölmeleri için mağaranın ağzını kapattırır. Mucizevi bir şekilde bu 7 kişi ve köpek 309 yıl boyunca mağarada uyurlar. Uyandıklarında içlerinden biri yiyecek almak için şehre iner. Alışveriş için şehre inen genç, elindeki eski gümüş parayı verdiğinde hazine bulduğu düşünülerek yakalanır ve şehrin yöneticisinin huzuruna çıkarılır.

Aradan geçen 3 asırlık zaman içinde şehrin başına inançlı biri geçmiştir. Gencin anlattığı hikâyeden çok etkilenen inançlı yönetici, ondan kendisini arkadaşlarının yanına götürmesini ister. Genç, mağaraya yaklaştığında kendisinin içeriye önden ve tek başına girmesini aksi takdirde arkadaşlarının korkacağını dile getirir. Genç içeri girdikten hemen sonra 7 inançlı kişinin hepsi mucizevi bir şekilde görünmez olurlar. Bu hikâye halk arasında yedi uyurlar efsanesi olarak da bilinmektedir. Dünya üzerinde, İspanya’dan Çin’e kadar tam 33 farklı mağara için ufak farklılıklarla Ashâb-ı Kehf hikâyesi anlatılmaktadır.

Astım Mağarası

Astım Mağarası
Astım Mağarası

15 metre derinliğe sahip olan Astım Mağarası’nın astım hastalığı olanlara iyi geldiği düşünülmektedir. Astım Mağarası’na 78 basamaklı demir bir merdivenden inerek ulaşmak mümkündür. Mağarada devasa sarkıtlar ve dikitler bulunmaktadır. Efsanelere konu olan bu mağaranın etrafında yer alan ağaçlara dilek tutarak çaput bağlanmaktadır.

Astım Mağarası Nerede?

Nusret Mayın Gemisi

Nusret Mayın Gemisi
Nusret Mayın Gemisi

Nusret’in döşediği mayınlar, 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Savaşı’nın sonucunu değiştirmiş ve ona “dünyanın en ünlü mayın gemisi” unvanını kazandırmıştır. Bouvet, Inflexible ve Bolva zırhlıları, Nusret Mayın Gemisi’nin döşediği mayınlar sayesinde 639 kişilik mürettebatlarıyla sulara gömülmüştür. Meşhur gemiyi Tarsus’ta ziyaret edebilirsiniz.

Nusrat Mayın Gemisi Nerede?

Mamure Kalesi

Mamure Kalesi
Mamure Kalesi

Mamure Kalesi, Anamur’un Bozdoğan mahallesinde bulunan tarihî bir kaledir. Yeşilçam filmlerine de ev sahipliği yapan kale, Romalılar tarafından 3. yüzyılda Akdeniz ve Kilikya ticaret yollarını gözetlemek ve ticaret gemilerini korsanlardan korumak amacıyla inşa edilmiştir. Zaman içerisinde tahrip edilen ve yıkılan kale 12. yüzyılda yeniden onarılmıştır. 1450 yılında Karamanoğulları Beyliği zamanında da onarılan kaleye Mamure (Müreffeh) adı verilmiş; 1469 yılında ise Osmanlı Devleti’nin himayesine girmiştir.

Mamure Kalesi Nerede?

Tarihî Tarsus Evleri

Tarihî Tarsus Evleri

Zengin bir tarihe sahip olan Tarsus’un, taş, kerpiç ve ahşap malzemeler ile yapılan evleri Mersin’in dokusu hâline gelmiştir. Evlerin altında pamuk depolamak için ambarlar da mevcuttur. Mutfak ve banyo gibi bölümler evlere sonradan eklenmiştir. Yüksek duvar ve avluları ile göze çarpan Tarihî Tarsus Evleri günümüzde sağlamlaştırılmıştır. Mersin gezilecek yerler arasında bulunan bu tarihî sokaklarda birçok butik otel, kafe ve restorana rastlayabilirsiniz.

Tarihî Tarsus Evleri Nerede?

St. Paul Anıt Müzesi

St. Paul Anıt Müzesi
St. Paul Anıt Müzesi

Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alan St. Paul Anıt Müzesi veya St. Paul Kilisesi’nin tarihi 12. yüzyıla dayanmaktadır. Bina kubbesiz bir bazilika olarak inşa edilmiş ve yıllar boyunca Vatikan tarafından düzenlenen birçok sempozyum ve ayine ev sahipliği yapmıştır. Hristiyanlarca kutsal sayılan ve bir nevi hac yeri olarak da ziyaret edilen kilise yaklaşık 460 metrekaredir.

St. Paul Anıt Müzesi Nerede?

Anemurium Antik Kenti

Anemurium Antik Kenti
Anemurium Antik Kenti

Anemurium Antik Kenti’nin kuruluşuna dair net bir tarih yoktur fakat adının bir liman listesinde geçmesi kentin M.Ö. 4. yüzyılda var olduğunu göstermektedir. Anemurium’un Kommagene Krallığı’nın bir bölümü olduğu tahmin edilmektedir. Antik kent zikzak şeklindeki surlarla çevrilidir; ve kale içindeki yerleşim bir duvarla ikiye ayrılmıştır. Mersin gezilecek yerler listenize burayı mutlaka eklemenizi tavsiye ederim.

Anemurium Antik Kenti Nerede?

Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin Arkeoloji Müzesi
Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin Arkeoloji Müzesi, 1435 adet eserin sergilendiği modern bir müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca, Mersin Arkeoloji Müzesi sanal gezi yapmaya da müsait.

Mersin Arkeoloji Müzesi Nerede?

Kanlı Divane Ören Yeri

Kanlı Divane Ören Yeri
Kanlı Divane Ören Yeri

Kanlı Divane, 30 metre derinliğindeki doğal obruğun etrafında kurulmuş bir antik kenttir. Günümüzde, akustiğinin çok iyi olması nedeniyle Uluslararası Mersin Müzik Festivali gibi etkinliklere ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır. Kentin tarihi M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İlk kez Helenistik Dönem’de yerleşim gören kent M.S. 4. yüzyılda en parlak zamanlarını yaşamıştır. Buluntular obruğun içinde de yerleşimin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, büyüklüğü nedeniyle obruğun tanrısal olduğu düşünülmüş ve tarih boyunca kutsal kabul edilmiştir.

Kanlı Divane Ören Yeri Nerede?

Danyal Peygamberin Kabri

Danyal Peygamberin Kabri
Danyal Peygamberin Kabri

Hz. Ömer devrinde Tarsus fethedildiğinde Danyal Peygamber’in kabri açılmış ve burada altın kumaşa sarılı hâlde, uzun boylu bir ceset bulunmuştur. Hz. Ömer’in emriyle, cesedin Yahudiler tarafından çalınmaması için aynı yere daha derin bir mezar kazılmış ve Danyal peygamberin bedeni demir mazgallar içerisinde buraya gömülmüştür. Ayrıca, mezarı gizlemek için üzerinden Berdan Nehri’nden gelen bir çayın suyu da akıtılmıştır. Zaman içerisinde sular kuruyunca mezarın kaybolmaması için bu sefer de üzerine cami yaptırılmıştır. Günümüzde, camide yapılan restorasyon çalışmaları sırasında kabir tekrar çıkarılmış ve 2014 yılında ziyarete açılmıştır. Mersin gezilecek yerler listenize bir peygamber kabri ekleyebildiğiniz için şanslısınız.

Danyal Peygamberin Kabri Nerede?

Alahan Manastırı

Alahan Manastırı
Alahan Manastırı

Mersin’in Mut ilçesinde, Toros Dağları’nın üzerinde yer alan Alahan Manastırı M.Ö. 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Mersin’in Ayasofya’sı olarak da nitelendirilen manastırda vaftiz havuzu ve hamam gibi bölümler de yer almaktadır.

Alahan Manastırı Nerede?

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi
Yerköprü Şelalesi

İçinde bulunduğu harika kanyon, suyun gözleri kamaştıran turkuaz rengi ve doğanın sunduğu yeşilin bin bir tonu ile Yerköprü Şelalesi muhteşem bir yer. 2001 yılında tabiat anıtı olarak tescil edilen şelale, 2021 yılında ise tabiat parkı ilan edilmiştir.

Yerköprü Şelalesi Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar