Ana SayfaTürkiyeAntalyaLara Gezilecek Yerler Antalya

Lara Gezilecek Yerler Antalya

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Lara gezilecek yerler bakımından Antalya’nın en güzel yerlerinden biridir. Doğa yapısı ve plajları yerli-yabancı tüm ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Lara, konumu itibarıyla Antalya şehir merkezine yakındır. Bu da konaklama seçeneklerinin oldukça fazla olması demektir. Bu özellikleri Lara’nın ilgi odağı hâline gelmesini ve gelişmesini sağlamaktadır.

Bu arada, yaz aylarında nüfusundaki artıştan dolayı Lara Antalya’nın en hareketli yeri oluyor dersek abartmış olmayız.

Lara gezilecek yerler listesinde fazlasıyla doğal güzellikler ve tarihî yerler mevcuttur. Yazın birçok ziyaretçi Lara otellerinde, Lara çadır kamplarında veya bölgede bulunan bungalov evlerde kalarak tatil yapmaktadır. Lara gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için bölgeyi bir günde rahatlıkla gezebilirsiniz. İşte sizin için derlediğim Antalya Lara gezilecek yerler listesi!

Lara Gezilecek Yerler

Lara Gezilecek Yerler
Lara Gezilecek Yerler

Antalya tatil yerleri içinde Lara mutlaka ziyaret edilmelidir. Otelleri, doğal plajları ve hareketli gece hayatı bu bölgeyi tercih etmeniz için yeterli bir sebep. Ayrıca, tatil için gelenler Lara’daki otellerde konaklayarak hem şehir merkezini hem de Lara çevresi gezilecek yerleri rahatlıkla gezebilirler.

Listede yer alan yerler Lara ve yakın çevresinde bulunmaktadır.

Lara Plajı

Lara Plajı
Lara Plajı

Antalya tatilinin amacı genellikle Akdeniz’in sıcak denizinde yüzmektir. Antalya plajları arasında yer alan Lara Plajı, rengi ve doğal güzelliği ile herkesin hayal ettiği bir plaj görüntüsüne sahiptir. Bu plajın ince kum taneleri üzerinde yürümek, güneşlenmek ve denize girmek size aradığınız hazzı fazlasıyla verecektir.

Şehir merkezine yaklaşık 18 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Lara Plajı, Türkiye’nin en uzun sahili olarak bilinmektedir. 2 kilometre uzunluğa ve 45 metre genişliğe sahiptir. Plaj genellikle sakin, suyu ise temiz ve ılıktır. Kumu çakılsız, taşsız ve pürüzsüzdür. Yosunların fazla olması bu plajın en belirgin eksiğidir.

Sahilin hemen arka kısmında, küçük bir orman içerisinde Lara Plajı kamp alanı ve piknik yapmaya müsait yerler bulunmaktadır.

Lara Plajı Nerede?

Sandland Antalya

Sandland Antalya
Sandland Antalya

Sandland Antalya Kum Heykel Müzesi’dir. Konum olarak dünyaca ünlü Lara Sahili’nde yer almaktadır. Dünyanın her yerinden katılan profesyonel kum heykel sanatçıları tarafından, 7 bin metrekarelik bir alana 10 bin ton nehir kumu kullanılarak birbirinden etkileyici birçok heykel yapılmaktadır. Yapılan heykeller her yıl belirlenen bir konsepte göre seçilmektedir. İtiraf etmeliyim ki, Sandland Antalya Lara gezilecek yerler listesine girmek için oldukça iddialı bir yer… Karar sizin.

Sandland Antalya Nerede?

Aşağı Düden Şelalesi

Aşağı Düden Şelalesi
Aşağı Düden Şelalesi

Antalya şelaleleri arasında Aşağı Düden Şelalesi Lara gezilecek yerler içinde mutlaka görülmesi gereken şelaleler arasında diyebilirim. Karpuzkaldıran Şelalesi olarak da bilinen Aşağı Düden Şelalesi Antalya şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta, Lara tarafında yer alıyor. Burası Düden Nehri’nin 40 metre yükseklikten Akdeniz’e döküldüğü yerdir. Devasa suyun denize doğru püskürmesi, deniz üzerinde bir sis bulutu oluşmasına neden olmaktadır. Bu manzarayı izlemek için en uygun yer Gençlik Parkı’dır. Parkta kafeterya, otopark ve piknik alanları mevcuttur. Ayrıca, şelale yakınına tekne turları da düzenlenmektedir.

Aşağı Düden Şelalesi Nerede?

Antalya Ters Ev

Antalya Ters Ev
Antalya Ters Ev

Ters Ev Antalya‘nın Lara bölgesine yakın bir konumda yer almaktadır. 2016 yılından beri faaliyette olan ev, 85 metrekarelik bir alana sahiptir. Evdeki eşyaların yerde değil, tavanda olması ziyaretçileri şaşırtmaya fazlasıyla yetiyor. Antalya Ters Ev’i görmeye genellikle fotoğraf tutkunları, meraklılar ve gezmek isteyenler geliyor.

Marjinal mimari tarzı ile ünlü olan Antalya Ters Ev, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenler için oldukça popüler bir yerdir. Evin dekorasyonu sürekli olarak değiştirilmektedir. Yapılan son değişiklik ile eve çocuklar için de bir alan eklenmiştir. Bu nedenle son zamanlarda çocuklu aileler de buraya ilgi göstermektedir.

Antalya Ters Ev Nerede?

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Lara gezilecek yerler listesinin önemli bir parçası olan Perge Antik Kenti konum olarak Lara’nın yaklaşık 10-15 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Hitit Dönemi’nde varlığını sürdüren ve “Parha” olarak bilinen kent, Roma Dönemi’nde Anadolu’nun en düzenli kentlerinden biri hâline gelmiştir. Antalya’da bulunan antik kentler arasında Perge Antik Kenti, mimarisi ve mermer heykeltıraşlığı ile ünlüdür. Kentte yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılan heykeller Antalya Müzesi’ni önemli bir heykel müzesi hâline getirmiştir.

Perge Antik Kenti Nerede?

Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu Parkı Antalya şehir merkezinde yer alan ve Beydağları ile Antalya Körfezi’ni tüm görkemiyle izleyebileceğiniz bir parktır. Park, 1941 yılında dönemin valisi Haşim İşcan tarafından yaptırılmıştır. Halk arasında Bülent Ecevit’e ithafen Karaoğlan Parkı olarak da bilinir. Parkın ana planı Perge Antik Kenti örnek alınarak düzenlenmiştir ve içinde denize doğu-batı yönünde paralel üç adet cadde bulunur. Deniz manzarasını, gün doğumunu ve gün batımını izlemek için Karaalioğlu Parkı eşsiz bir yerdir. Park içinde oyun alanları, yürüyüş yolları, kafeler ve sosyal alanlar yer almaktadır. Ayrıca parkın içinde yer alan Perge Antik Kenti kalıntıları da ziyaretçiler için ilgi çekici olabilir.

Kuş severler için cennet olan bu parkta 54 farklı kuş türü yaşamaktadır. Bu türler arasında Yeşil Papağan, Çalı Bülbülü, Arı Kuşu, İshak Kuşu ve Küçük Kumru gibi nesli koruma altında olan türler bulunmaktadır. Park içinde yer alan çeşitli doğal habitatlar, bu türlerin yaşamlarını sürdürebilmelerine olanak sağlamaktadır. Lara gezilecek yerler arasında bulunan Karaalioğlu Parkı, ailecek ziyaret edilebilecek bir yer olarak listemizde yerini alıyor.

Karaalioğlu Parkı Nerede?

Antalya Atatürk Evi Müzesi

Antalya Atatürk Evi Müzesi
Antalya Atatürk Evi Müzesi

Antalya Atatürk Evi Müzesi olarak hizmet veren köşk, 1986 yılından beri ziyarete açık. İki katlı yapının alt katında Atatürk’ün Antalya ziyaretleri ile ilgili fotoğraf sergisi, belgesel izleme odası, yemek odası ve bir büro yer almaktadır. Üst katında ise Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği bir oda, bir toplantı odası, çalışma odaları, yatak odası ve hatıra paraların sergilendiği bir bölüm mevcuttur. Bu müze, Atatürk’ün “Hiç şüphesiz Antalya yeryüzündeki en güzel yerdir.” dediği yerde yer almaktadır.

Antalya Atatürk Evi Müzesi Nerede?

Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi
Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi Antalya surlarının güneybatı köşesinde, Karaalioğlu Parkı’nda yer almaktadır. 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 14 metre yüksekliğe sahip olan kulenin alt kısmı kare şeklinde, üst kısmı ise silindir biçimindedir. Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Alt katta küçük bir oda, üst kat çevresinde bir gezi alanı bulunmaktadır. Üst kata bir merdiven ve bir dehliz ile çıkılmaktadır. Kule, deniz feneri olarak ve körfeze gelen gemileri gözlemek için kullanılmıştır.

Bazı kaynaklar tarafından bir kahraman mezarı olarak da gösterilen Hıdırlık Kulesi, Lara gezilecek yerler arasında değerlendirilebilir.

Hıdırlık Kulesi Nerede?

Antalya Etnografya Müzesi

Antalya Etnografya Müzesi
Antalya Etnografya Müzesi

Antalya Etnografya Müzesi, Osmanlı Dönemi’nden kalan iki tarihî konağın restore edilmesiyle oluşmuştur ve turistik bölge olan Kaleiçi’nde yer almaktadır. Müzenin alt kısmında Türk-İslam eserleri sergilenirken, üst kısmında ise Osmanlı Dönemi’nde Antalya halkının günlük yaşamına dair nesneler ve canlandırmalar mevcuttur.

Antalya Etnografya Müzesi Nerede?

Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı
Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı, 130 yılında Antalya’yı ziyaret eden Roma İmparatoru Hadrianus’un onuruna, surların üzerinde inşa edilmiş anıtsal bir yapıdır. Kapı, her iki cephesinde dörder mermer sütunun bulunduğu üç kemerli bir yapı ve yanlarında bulunan iki kuleden oluşmaktadır. Üst katı günümüze ulaşamamıştır ancak 1882 yılında ortaya çıkarılan alt katı 1959 yılında büyük bir restorasyondan geçirilerek orijinal hâline geri döndürülmüştür.

Antalya’nın tarihî yapıları arasında en iyi korunmuş eserlerden biri olan Hadrian Kapısı’nı Lara gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ederim.

Hadrian Kapısı Nerede?

Kaleiçi

Kaleiçi
Kaleiçi

Lara gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden olan Kaleiçi Antalya’nın eski kent merkezidir. Bu bölgede Antalya’nın eski ve yeni güzellikleri bir arada bulunmaktadır. İçten ve dıştan surlarla çevrili olan alan yaklaşık 2 bin yılı aşkın bir tarihe sahiptir.

Antalya’nın turistik yerleri arasında ilk sıralarda yer alan Kaleiçi konaklama, yeme-içme ve eğlence tesislerine dönüştürülmüş tarihî binalardan ve limana giden dar sokakların etrafına dizilmiş geleneksel evlerden oluşmaktadır. Begonyalarla süslü, her köşesinde keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerle dolu sokaklara sahip bu bölge yöresel ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı birbirinden renkli birçok dükkâna ev sahipliği yapmaktadır.

Eğer bir Antalya gezisi planlıyorsanız, şu anda rotanızda olması gereken en güzide yere bakıyorsunuz!

Kaleiçi Nerede?

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

Tarihî Kaleiçi Yat Limanı’nda bulunan oyuncak müzesi Türkiye’nin üçüncü en büyük oyuncak müzesidir. Müzede 1860’lardan 1980’lere kadar, antika değeri taşıyan yaklaşık 3 bin oyuncak sergilenmektedir. Müze, oyuncak tarihinin önemli parçaları ile bebek evlerinin nadir bulunan örneklerini içermektedir. Antalya Oyuncak Müzesi, meraklıları için Lara’da gezilecek yerler arasına girmeyi hak ediyor diyebiliriz.

Antalya Oyuncak Müzesi Nerede?

Deniz Biyolojisi Müzesi

Deniz Biyolojisi Müzesi
Deniz Biyolojisi Müzesi

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi, Türkiye ve Akdeniz bölgesinin zengin su altı hayatını tanıtmak, koruma altındaki deniz canlılarını yakından göstermek, Türkiye’nin biyolojik zenginliklerinin daha geniş kitlelere tanıtılmasını sağlamak ve deniz kültürünün benimsetilmesi amacıyla kurulmuştur. 2014 yılından bu yana Kaleiçi Yat Limanı’nda yer alan eski PTT binasında, her yaş grubundan ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Yaklaşık 500 deniz canlısı türünün sergilendiği müze, özellikle çocuklar ve okul grupları için oldukça ilgi çekici bir yer olarak Lara gezilecek yerler arasına giriyor.

Deniz Biyolojisi Müzesi Nerede?

Yivli Minare Camii

Yivli Minare Camii
Yivli Minare Camii

Asıl adı Antalya Ulu Camii olsa da minaresinin yapısı nedeniyle halk arasında Yivli Minare olarak bilinmektedir. Minarenin 8 yivi vardır. Kaidesi kesme taştan yapılmıştır; gövdesi ise tuğla ve turkuaz renginde çinilerden oluşur. Günümüzde Antalya’nın simgesi olarak kabul edilen minare, 38 metre yüksekliğindedir ve 90 basamaklı merdiven ile çıkılabilmektedir. Tarihî yerleri görmeyi seviyorsanız, Lara yakınlarında görülmesi gereken ilginç yapılardan biri olarak Yivli Minare Camii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Yivli Minare Camii Nerede?

Lara Kundu Otelleri

Lara gezilecek yerlerden genel itibarıyla bahsettik. Fakat Lara gezilecek yerlerinin yanı sıra, Antalya şehir merkezine yakınlığından dolayı konaklama imkanlarıyla da öne çıkan bir bölge.

Birçok yerli ve yabancı ziyaretçinin tercih ettiği ve Antalya’nın en popüler bölgelerinden biri olan Lara’da konaklama için en çok tercih edilen yer Kundu bölgesidir. Burada bulunan 5 yıldızlı oteller, tatil köyleri, resortlar ve butik oteller kaliteli hizmet anlayışıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Dünyanın birçok bölgesindeki lezzetleri misafirlerine sunan restoranları, çocuk kulüpleri, eğlenceli etkinlik ve animasyonları ile bir tatilden beklenilen hemen hemen her şeyi misafirlerine sunan Kundu otelleri Antalya’nın gezilecek yerlerine de oldukça yakın. Bu oteller aynı zamanda Antalya’nın birçok noktasına çeşitli turlar da düzenlemektedir. Eğer siz de Kundu bölgesinde konaklamayı düşünüyorsanız rezervasyonunuzu erkenden yaptırmayı ihmal etmeyin. Yoğun ve popüler bir bölge olduğu için, bilhassa bayramlarda veya resmî tatillerde boş oda bulmak özellikle zor olabilir.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar