Ana SayfaTürkiyeKonyaKonya Gezilecek Yerler, Mevlânâ Şehri

Konya Gezilecek Yerler, Mevlânâ Şehri

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Konya gezilecek yerler bakımından yerli ve yabancı turistler için oldukça önemli bir şehrimizdir. Bu özel il, zamanı, dokusu, kültürel çeşitliliği ve üstün mimarisiyle görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Konya gezilecek yerlerin sıralaması normalde çok uzun, bu yüzden sizin için sadece mühim olan yerleri seçtim…

Konya Gezilecek Yerler

Mevlânâ Müzesi

Mevlânâ Müzesi
Mevlânâ Müzesi

Yarattığı hoşgörü felsefesi ve anlamlı sözleri ile Mevlâna Celâleddîn-i Rumî’nin kabrinin yer aldığı türbe, Konya gezilecek yerler arasında ilk ziyaret edilmesi gerekenlerden biridir. Yeşil kubbesi ile dikkat çeken müzenin içerisinde Mevlânâ Türbesi’nin yanı sıra, dergâh eşyaları, değerli el yazmaları, Mevlânâ’nın kıyafetleri ve sabır taşları da yer almaktadır. Türk ve İslam kültüründe mühim bir yere sahip olan müzenin yanında Osmanlı Dönemi’nden kalma mescit ve semahane de bulunmaktadır.

Yerli ve yabancı her sene binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Mevlânâ Müzesi haftanın her günü ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir. Mevlânâ Müzesi Konya’da bulunan, zamanında Mevlânâ’nın dergâhı olan ve Mevlânâ Türbesi olarak da bilinen bir müzedir. 1926 yılından bu yana ziyarete açıktır. Müzenin içinde tilavet odası, türbe, semahane, mescit, halı-kumaş bölümleri ve matbah bölümü bulunmaktadır. Konya denince akla ilk gelen şahıs olan Mevlânâ’ya dair detayları ve anıları Mevlânâ Müzesi’nde bulabilirsiniz.

Mevlânâ Müzesi Nerede?

Aziziye Camii

Aziziye Camii
Aziziye Camii

Konya’nın en güzel camilerinden biri olan Aziziye Camii, Osmanlı Dönemi’nin izlerini taşımaktadır. Barok tarzında yapılan cami, Konya şehir merkezinde yer almaktadır. İki minaresi bulunan caminin dışı kadar içi de ilgi çekicidir. Devasa pencerelerinin, kapısından daha büyük olması ile sizi şaşırtabilecek Aziziye Camii, Konya’nın görülmeye değer yapılarından biridir.

Mevlânâ Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra beş dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan Aziziye Camii’ne de uğramanızı tavsiye ederiz.

Aziziye Camii Nerede?

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi
Karatay Medresesi

Karatay Medresesi, günümüzde Konya Çini Eserler Müzesi olarak kullanılmaktadır. Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus zamanında, Emir Celâleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmıştır. Medrese iç mekanları mozaik ve plaka çini ile kaplıdır. Selçuklu Dönemi’nde hadis ve tefsir ilimlerinin okutulması için sille taşından inşa edilmiştir ve tek katlıdır. Kapı üzerine medresenin yapımı ile ilgili kitabeler ve diğer yüzeylerde seçilmiş ayet ve hadisler kabartma olarak mevcuttur. Medresenin güneybatı hücresinde Celâleddin Karatay’ın türbesi bulunmaktadır.

Karatay Medresesi Nerede?

Tuz Gölü

Tuz Gölü
Tuz Gölü

Van Gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci büyük gölü ve dünyanın en tuzlu ikinci gölü olan Tuz Gölü, ülkenin tuz ihtiyacının %70’inin karşılandığı önemli bir natürel kaynaktır. Ortalama derinliği 50 santimetrenin altında olan Tuz Gölü, birçok türe ev sahipliği yapmaktadır. 85 kuş türü, 4’ü endemik 129 böcek türü, 15 memeli hayvan türü ve 38 endemik nebat türünün yaşadığı gölde 6 bin kadar kuş yuvalama alanı bulunmaktadır. Uluslararası kıstaslara göre A sınıfı bir sulak alan olan ve ülkedeki biyolojik çeşitliliğin korunması için mühim bir bölge niteliği taşıyan Tuz Gölü, UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi‘ne dâhil edilmiştir.

Şehir merkezine biraz uzak olsa da, özel aracınız ve zamanınız varsa Konya gezilecek yerler listenize Tuz Gölü’nü de ekleyebilirsiniz.

Tuz Gölü Nerede?

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

Konya gezilecek yerler arasında yer alan Beyşehir Gölü, doğal dokusu, kendine has görüntüsü ve tatlı suyu ile sizleri bekliyor. Göl üzerinde çeşitli büyüklüklerde 23 adet ada bulunmaktadır. Konya Beyşehir Gölü yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerin ilgi odağı hâline gelmiştir. Sizler de hafta sonu tatilinizi etkili bir biçimde değerlendirmek adına bu doğal güzelliği ziyaret edebilirsiniz.

Beyşehir Gölü Nerede?

Konya Kültür Park

Konya Kültür Park
Konya Kültür Park

Konya Kültür Park, tarihî yapıların doğal şekilde yerleştirildiği bir yeşil alan olarak şehir merkezinde yer almaktadır. Parkta bir amfi tiyatro, süs havuzu, kapalı kermes alanı, sosyal alanlar, yeni yaya yolları, 112 acil servis merkezi, polis merkezi ve zabıta merkezi bulunmaktadır. Ayrıca, Konya İl Halk Kütüphanesi de park içerisinde yer almaktadır.

Konya Kültür Park Nerede?

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi
Konya Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin ikinci en büyük müzesi olan Konya Arkeoloji Müzesi içerisinde hemen hemen her çağa ve medeniyete ait kalıntılar bulmak mümkündür. Konya gezilecek yerler listesinin en önemlilerinden olan bu müzeyi mutlaka ziyaret ederek tarihte kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Konya Arkeoloji Müzesi Nerede?

Şems-i Tebrîzî Türbesi ve Camisi

Şems-i Tebrîzî Türbesi
Şems-i Tebrîzî Türbesi

Mevlâna Celâleddîn-i Rumî’nin en yakın dostu ve hocası olarak bilinen Şems-i Tebrîzî’nin türbesi Konya’nın Karatay ilçesinde, Şems Parkı’nın içinde yer almaktadır. Mevlânâ’nın hayatını büyük seviyede değiştiren ve onu düşünceleri ile derinden etkileyen Şems-i Tebrîzî, İslam âlimi ve mutasavvıftır. Şems-i Tebrîzî Türbesi’nin kim tarafından yaptırıldığı bilinmemekle beraber, 13. yüzyılda inşa edildiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Mevlânâ Müzesi’nden yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Şems-i Tebrîzî Türbesi, Konya’da en çok ziyaret edilen türbelerin başında gelmektedir. Turistlerin yanı sıra yöre halkı da çoğunlukla burayı ziyaret ederek yakarma okumaktadır. Huzur dolu atmosferi ile gelenleri etkileyen Şems-i Tebrîzî Türbesi’nin yanı başında bulunan Şems-i Tebrîzî Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Şems-i Tebrîzî Türbesi Nerede?

Meke Krater Gölü

Meke Krater Gölü
Meke Krater Gölü

Meke Krater Gölü, size bildiğiniz bütün gölleri unutturacak bir yapıya sahiptir. Bunun temel nedeni gölün lavlardan oluşmasıdır. Meke Gölü’nün ihtişamını gözlemlemek, diğer göllerden olan farklarını keşfetmek adına sizler de bu eşsiz gölü ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, gölün içindeki adacıklar ve tabanında yer alan tüfler de oldukça dikkat çekici. Konya gezilecek yerler arasında, fakat merkeze biraz uzak olan bu gölü fotoğraf severler için özellikle tavsiye ederim.

Meke Krater Gölü Nerede?

Meram Bağları

Meram Bağları
Meram Bağları

Meram Bağları, şehir merkezinin 5-6 kilometre batısından başlayıp yeşil vadiye kadar uzanmaktadır. Tarih boyunca suyu, havası ve bağları seyahatnamelere ve edebî eserlere konu olmuş ve ünü dünya çapında yayılmıştır. Günümüzde ise çevresi ormanlarla kaplı olup genel olarak mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bölgede birçok restoran ve çay bahçesi de bulunmaktadır.

Meram Bağları Nerede?

Alâeddin Tepesi

Alâeddin Tepesi
Alâeddin Tepesi

Şehrin merkezi denebilecek bir konumda bulunan, yıkıntıların üst üste birikmesiyle oluşmuş tarihsel kalıntılarla gömülü bu tepenin kökeni Prehistorik Dönem’e kadar uzanmaktadır. 1941 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan kazılar sonucu tepedeki ilk yerleşimin M.Ö. 3000’lerde başladığı anlaşılmıştır. Günümüzde ise tarihî değerinin yanı sıra bir mesire yeri konumundadır. Şehrin en yüksek noktası olan bu güzel tepeyi Konya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Alâeddin Tepesi Nerede?

Kyoto Japon Parkı

Kyoto Japon Parkı
Kyoto Japon Parkı

Bu özel park Konya ile Kyoto şehirleri arasındaki samimiyetin arttırılması amacıyla 2010 yılında hizmete açılmıştır. Mimari görselliğinin yanında doğallığıyla da ön plana çıkan parkın içinde bir restoran bulunuyor. Konya gezilecek yerler içinde ailecek zaman geçirmeye uygun bu parkı tercih edebilirsiniz.

Kyoto Japon Parkı Nerede?

İnce Minareli Medrese

İnce Minareli Medrese
İnce Minareli Medrese

Konya gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezi olan bu yapı Selçuklu ilçesinde yer alan Alâeddin Tepesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Burası Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus zamanında inşa ettirilmiştir. Hadis ilminin öğretilmesi ve yaygınlaştırılması için yaptırılan bu medrese Selçuklu taş işçiliğinin muazzam örneklerinden biridir. Özellikle işlemeli kapıları görülmeye değerdir.

1264 yılında yapımı tamamlanan İnce Minareli Medrese, birçok kez onarımdan geçirildikten sonra 1956’da Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Selçukluların sembolü çift başlı kartal ve kanatlı melek figürlerinin en başarıya ulaşmış örnekleri bu müzede görülebilir. Rölyefler, kitabeler ve seramik çalışmalarını da görebileceğiniz Taş ve Ahşap Eserler Müzesi’ni haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

İnce Minareli Medrese Nerede?

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi
Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi (Kelebekler Vadisi) sahip olduğu 3.500 metrekarelik gezi alanı ve 1.600 metrekarelik kelebek uçuş alanı ile ziyaretçilerine tropikal bir ortamda doğayla baş başa bir gün vadediyor. Çocuk, genç yahut yetişkin ayırt etmeden herkesin ilgisini çekecek 15 tür kelebek ve 98 türe ait 20 bin nebat çeşidine ev sahipliği yapan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi özellikle ailecek vakit geçirmek için iyi bir seçenek. Konya gezilecek yerler listesine burayı eklemesek olmazdı!

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Nerede?

Konya Tarihî Bedesten Çarşısı

Konya Tarihî Bedesten Çarşısı
Konya Tarihî Bedesten Çarşısı

Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılan Konya Tarihî Bedesten Çarşısı 2013 yılında restore edilerek tekrar hayata döndürülmüştür. Çarşıda hâlâ aktif 40 sokak ve 2687 dükkân bulunmaktadır. Bu dükkânlarda ağırlıklı olarak antika eşyalar, giyim kuşam, ev tekstili ve hediyelik eşyalar satılmaktadır. Konya gezilecek yerler arasında bulunan Tarihî Bedesten Çarşısı’nı alışveriş yapmayacak olsanız bile gezmenizi tavsiye ederim.

Konya Tarihi Bedesten Çarşısı Nerede?

3 YORUMLAR

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar