Ana SayfaTürkiyeKız Kumu Plajı Muğla

Kız Kumu Plajı Muğla

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Kız Kumu Plajı Muğla’nın Marmaris ilçesinde, Orhaniye yolu üzerinde bulunmaktadır. Plaj, koyun ortasında batık bir patika şeklinde uzanan, 3 metre genişliğinde ve 600 metre uzunluğunda sığ bir kumsala sahiptir. Bu özelliği nedeniyle denizin ortasında yürüyormuş hissi vermektedir. Kızıl kumlarla kaplı patikanın sonunda Kız Kumu ile ilgili anlatılan hikâyenin başkahramanı olan prensesin heykeli bulunmaktadır. Su seviyesi heykele yaklaştıkça yükselmektedir. Ayrıca, koyun ortasında, üzerindeki kalıntıların Bybassos Antik Kenti’ne ait olduğu düşünülen bir ada da bulunmaktadır.

Kız Kumu Hikâyesi

Kız Kumu Plajı Hikâyesi
Kız Kumu Plajı Hikâyesi

Kız Kumu ile ilgili iki farklı hikâye mevcuttur. Birinci hikâyeye göre: Bybassos Kralı’nın kızı olan güzel bir prenses ile bir balıkçı birbirlerine âşık olur. Prenses, geceleri gizlice sahile inip balıkçıyla buluşur. Elindeki bir kandil ile beklediği yeri işaret eder ve balıkçı da ışığı görünce küreklere asılıp sandalıyla buluşma yerine gider. Kral, kızının geceleri balıkçıyla gizlice buluştuğunu öğrenince, bir gece askerlerini prensesin peşinden gönderir. Kız kumsala indiğinde askerler onu yakalar.

Askerler, balıkçıyı yakalamak için kandili sallamaya devam ederken, prenses ellerinden kurtulup denize doğru koşmaya başlar ve bir mucize gerçekleşir; denizde attığı her adım kuma dönüşür, arkasından koşan askerler ise denize gömülür. Prenses balıkçıya kavuştuğu sırada bir asker okunu delikanlıya doğru sallar. Ancak ok, balıkçıya değil prensese saplanır ve prenses orada ölür. Deniz, prensesin kanı ile kırmızıya boyanır ve prensesin öldüğü yerde kumsal son bulur. Delikanlı, öldürülen prensesi kayığına alır ve ortadan kaybolur; bundan sonra ikisini de gören olmaz.

Kız Kumu Plajı
Kız Kumu Plajı

İkinci hikâyeye göre: Bybassos kentinin kralı, uzun yıllar süren savaşta düşmanlarına yenilir. Kentin güzelliği ile ünlü prensesi ise düşmanlar tarafından kovalanır. Deniz kıyısına gelen ve yüzme bilmeyen prenses, mucizevi bir olay sonucunda eteğine doldurduğu kumları serptikçe deniz üzerinde bir yol oluşmaya başlar. Ancak havanın kararması nedeniyle yolunu kaybeden prenses, eteğindeki kumlar tükendiğinde boğularak hayatını kaybeder.

Kız Kumu Plajı Nerede?

Kız Kumu Plajı Nerede?
Kız Kumu Plajı Nerede?

Marmaris plajları arasında yer alan Kız Kumu Plajı merkeze yaklaşık 35 kilometre mesafede yer almaktadır. Özel aracınızla, servis araçlarıyla veya günübirlik turlara katılarak plajı ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar