Ana SayfaTürkiyeKış Tatili Yerleri, Kış Turizmi Nerelerde Yapılır?

Kış Tatili Yerleri, Kış Turizmi Nerelerde Yapılır?

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Kış tatili yerleri arasında Türkiye’de akla gelen belli başlı yerler vardır. En güzel kış turizmi yerleri kış tatili yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Bu yazıda sizler için Türkiye’de kış turizmi nerelerde yapılır sorusunu elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Hazırsanız başlayalım!

Kış Turizmi Nerelerde Yapılır?

Kış Turizmi Nerelerde Yapılır?
Kış Turizmi Nerelerde Yapılır?

Türkiye’de kış turizminin yaygın olduğu yerlerin neredeyse tamamında odak noktası kayak sporu olsa da aslında yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Bu bölgelere kış turizmi için her yıl binlerce yerli ve yabancı turist akın etmektedir. İşte en popüler kış tatili yerleri!

Kış Tatili Yerleri

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi
Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yüksek bir bütçe kullanılarak hizmete açılan Erciyes Kayak Merkezi, kış turizmi açısından ulusal standartlara sahip bir tesistir. Kış tatili için vazgeçilmez noktalardan biri hâline gelen tesis bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak kapasitededir. Ayrıca, Erciyes Dağı da bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini beklemektedir.

Erciyes Kayak Merkezi Nerede?

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi

Her yıl giderek popülerleşen Bursa, özellikle kayak yapmak isteyen yerli ve yabancı binlerce turist tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Uludağ’ı popüler yapan etkenlerden biri de yaklaşık 300 kilometre uzunluğa sahip 20 adet kayak pistine sahip olmasıdır. Özellikle yılbaşı ve sömestir tatili dönemlerinde oldukça kalabalık olması sebebiyle, konaklamak isteyen ziyaretçilerin önceden rezervasyon yaptırmalarını tavsiye ederim.

Uludağ Kayak Merkezi Nerede?

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum kış turizmi açısından ülkemizin önde gelen şehirlerinden biridir. Türkiye’de en çok tercih edilen kış tatili yerleri arasında olan Palandöken Kayak Merkezi Erzurum’da yedi bin yıllık geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Erzurum, sadece kayak merkezi ile değil, bölgede bulunan termal kaplıcaları ile de ön plana çıkmaktadır. Her açıdan keyifli bir kış tatili düşünüyorsanız gönül rahatlığıyla Erzurum’u tercih edebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi Nerede?

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’nun güneyinde, Köroğlu Dağları’nda yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi, kış tatili yerleri arasında Türkiye’nin en popüler kayak ve snowboard merkezlerinden biridir. Pist rakımı 1.850-2.200 metre arasında değişmektedir. İklimi ılıman ve çevresi çam ormanları ile kaplıdır.

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede?

Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kayak Merkezi
Saklıkent Kayak Merkezi

Yaz tatili kadar kış tatili yerleri ile de öne çıkan Antalya, dört mevsim boyunca yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Saklıkent Kayak Merkezi Antalya’nın en popüler turistik yerlerinden biri olarak Akdeniz’e ve ekvatora en yakın kayak tesislerindendir. Burayı 10 Aralık ve 10 Nisan arasında kayak yapmak için tercih edebilirsiniz; en görkemli zamanları ise şubat sonu ile mart başlarıdır. Ayrıca, Saklıkent Kayak Merkezi ılıman iklimi sayesinde ülkemizdeki en sıcak kayak merkezlerindendir.

Saklıkent Kayak Merkezi Nerede?

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Yıldıztepe Kayak Merkezi
Yıldıztepe Kayak Merkezi

Yıldıztepe, turizmin yıl boyunca yoğun olduğu bir bölgedir. Kış sporu dışında burada dağ yürüyüşü, dağ bisikleti, kampçılık, izcilik, dağcılık, kros ve karavan turizmi gibi aktiviteler de yapılmaktadır. Çankırı şehir merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunan Yıldıztepe Kayak Merkezi, Çankırı-Kastamonu karayolu üzerinde yer almaktadır.

Yıldıztepe Kayak Merkezi Nerede?

Denizli Kayak Merkezi

Denizli Kayak Merkezi
Denizli Kayak Merkezi

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Denizli Kayak Merkezi, Bozdağ’ın 2.420 metre rakımında yer almaktadır. Merkez, amatör ve profesyonel kayakçılara hizmet veren 1.700, 1.500 ve 700 metrelik tesislere sahiptir. Ayrıca 2 telesiyej, 1 teleski ve yürüyen bant bulunmaktadır. Tesisin alt yapısı hem konaklamak isteyenler hem de günübirlik gelmek isteyenler için tüm ihtiyaçları karşılayacak kapasitededir. Bölgede ilk kar yağışı kasım ayında başlamakta ve mayıs ayına kadar devam etmektedir. Eğer Ege taraflarında kış tatili yerleri arıyorsanız Denizli Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsiniz.

Denizli Kayak Merkezi Nerede?

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi, gelişmiş tesisleri ve imkânları ile Sarıkamış Ormanı içerisine, yaklaşık 22 bin hektarlık bir alana kurulmuştur. Tesis, Kars şehir merkezine 60 kilometre mesafede bulunmakta ve üç merkezden oluşmaktadır. Süphan Kayak Merkezi Sarıkamış’ın batısında, Ağbaba doğusunda, Cibiltepe ise güneydoğusunda yer almaktadır. Tüm pistlerin toplam kapasitesi yaklaşık 15 bin kişidir.

Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede?

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi
Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli’de bulunan Kartepe Kayak Merkezi, kış tatili yerleri arasında oldukça popülerdir. Merkezde zorluk seviyelerine göre 4 farklı ana kayak pisti bulunmaktadır. Bu da tesisi her seviyeden kayakçı için uygun bir kayak merkezi yapmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar