Ana SayfaTürkiyeKaleiçi Antalya

Kaleiçi Antalya

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Kaleiçi Antalya’nın tarihî, kültürel ve turistik merkezlerinden biridir. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer alan bu yerde eskiyle yeninin harmanlanarak oluşturduğu şahane atmosferi deneyimleyebilirsiniz.

Kaleiçi olarak adlandırılan bölgenin içi ve dışı surlarla çevrilidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan yer yaklaşık iki bin yıllık bir tarihe sahiptir. Burada genellikle hediyelik eşya satan dükkânlar, barlar ve butik kafeler bulunmaktadır. Ayrıca, dar sokaklardan limana doğru uzanan surların içinde geleneksel tarzda yapılmış birçok eve de rastlayabilirsiniz. Bu evler genellikle iki veya üç katlı olup bir cephesi sokağa, diğer cepheleri ise bahçeye bakmaktadır. Antalya’nın eski (nostaljik) atmosferini hissetmek istiyorsanız bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kıyıda bulunan antik liman günümüzde modern bir yat limanı olarak hâlâ kullanılmaktadır. Burada birbirinden farklı konseptlere sahip günübirlik gezi tekneleriyle falezler boyunca keyifli bir yolculuğa çıkabilir ya da limanın etrafında bulunan restoran ve kafelerde deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Kaleiçi Nerede?
Kaleiçi Nerede?

Kaleiçi, özgün dokusunun korunması amacıyla 1972 yılında “Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu” tarafından “SİT bölgesi” olarak ilan edilmiştir. Bu koruma sayesinde tarihî dokunun gelecek nesillere aktarılması ve turistik değerinin korunması hedeflenmektedir. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1984’te yaptığı restorasyondan sonra bölgeye FIJET (Uluslararası Turizm Yazarları Birliği) tarafından Altın Elma Turizm Oskarı ödülü verilmiştir.

Kaleiçi otel, pansiyon, restoran ve bar gibi yeme-içme, konaklama ve eğlence tesislerine dönüştürülmüş tarihî binalar, begonvillerle süslü sokaklar ve renkli dükkânlarla doludur. Kısaca, burası şu anda Antalya’nın en turistik cazibe merkezi diyebiliriz. Eğer bir Antalya gezisi planlıyorsanız sakın buraya uğramadan şehirden ayrılmayın!

Kaleiçi Nerede?

Şehir merkezinde olduğu için Antalya’nın hemen her yerinden rahatlıkla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar