Ana SayfaTürkiyeAdıyamanKahta Gezilecek Yerler Adıyaman

Kahta Gezilecek Yerler Adıyaman

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Kahta gezilecek yerler bakımından Adıyaman’ın en önemli ilçelerinden biridir. Yalnız yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de sıkça ziyaret ettikleri bölgelerin başında gelmektedir. Özellikle turistik gezilerinde tarihî yerleri gezmeyi seven ve bu alanlar hakkında bilgi edinmekten keyif alan ziyaretçiler gezi listelerine Kahta’yı eklemelidir.

Adıyaman Kahta Tarihi

Kahta Gezilecek Yerler
Kahta Gezilecek Yerler

Kahta, Araplar, Ermeniler, Artuklular, Haçlı Seferleri sonrası Selçuklular, Babiller, Moğollar, Memlükler ve Dulkadiroğullar tarafından yönetildikten sonra 1516 yılında, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyetine girmiştir.

Adıyaman iline bağlı en büyük ilçe olarak bilinen Kahta, yakınlarında bulunan Nemrut Dağı ve kültürel eserleri ile oldukça popüler bir ilçedir. Kahta, “dağın eteği” anlamına geldiği tahmin edilen ismi ile, kurulduğu tarihten bu yana pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan çıkartılan eserlerin Paleolitik, Neolitik ve Kalkolitik dönemlerden kaldığı bilinmektedir.

Tarihin her dönemine farklı kültürlere şahitlik etmiş bir bölge olarak… İşte Kahta gezilecek yerler listesi:

Kahta Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı
Nemrut Dağı

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan Nemrut Dağı Adıyaman’ın Kahta ilçesi ile Pütürge’nin Büyüköz köyü sınırları içinde yer almaktadır. Kommagene Kralı I. Antiochos tarafından yaptırılan mezar ve anıtsal heykeller 2.150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nın yamaçlarında bulunmaktadır. Nemrut Dağı heykelleri Helenistik Dönem’in en görkemli kalıntılarından olup dağın doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Heykeller ortalama 8-10 metre yüksekliğe sahiptir.

Kahta gezilecek yerler arasında ilk sırayı hak eden bu antik kalıntılar sadece Adıyaman için değil, ülkemiz, hatta tüm dünya açısından önem taşımaktadır. Adıyaman’da görmeniz gereken en önemli yeri artık biliyorsunuz!

Nemrut Dağı Nerede?

Yeni Kale (Kahta Kalesi)

Yeni Kale
Yeni Kale

İlk yapılış tarihi Hitit Dönemi’ne kadar dayanan Yeni Kale, günümüzde Memlük Dönemi’nin izlerini taşımaktadır. Osmanlı Dönemi’nde de kullanılan kalenin Urartu, Part, Kommagene, Roma, Sasani ve Araplar tarafından ele geçirildiği ve kullanıldığı bilinmektedir. Kale girişinde, mescitte, doğu burcunda ve sarayın giriş kapısında çok sayıda kitabe mevcuttur. İçinde hapishane, zindan, posta güvercinlerinin yetiştirildiği kule, sarnıçlar, hamam ve Kahta Çayı’na inen gizli bir su yolu bulunmaktadır. Kahta gezilecek yerler listenize Yeni Kale’yi eklemeyi unutmayın!

Yeni Kale Nerede?

Arsameia Ören Yeri

Arsameia Ören Yeri
Arsameia Ören Yeri

Arsameia Antik Kenti veya Arsameia Ören Yeri, Kommagene Krallığı’nın yazlık başkenti ve yönetsel merkezidir. Bu krallık dünya mirasına harika eserler armağan etmiştir. Arsameia, Kommagene krallarının doğu ve batı kültürlerini birleştirmek için çaba sarf ettikleri bir noktadır. Aynı zamanda Grek-Pers kültürünün oluşturulma idealinin yansıdığı bir birleşme noktasıdır. Anadolu’nun en uzun Grekçe yazıtı da burada bulunmaktadır. Yazıtta, Kommagene Krallığı’nın kanunları, krallık soyu, bölgedeki mimari yapılar, kabartmalar, dinsel yapılar ve ayin sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgi verilmektedir.

Arsameia Ören Yeri Nerede?

Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü
Cendere Köprüsü

Kahta gezilecek yerlerin başında gelen Cendere Köprüsü’nün tarihi 19. yüzyıla dayanmaktadır. İnşa edilmesine sebep olan komutanın adıyla anılan bu köprünün yapımında herhangi bir harç malzemesi kullanılmamıştır. 92 farklı taş blok yardımı ile inşa edilen köprü, farklı mimarisi ile oldukça ilgi çekici bir yapıdır. 117 metre uzunluğa ve 18 metre yüksekliğe sahiptir. Günümüzdeki hâlini alana dek pek çok restorasyon çalışması geçirmiştir.

Cendere Köprüsü Nerede?

Şeytan Köprüsü

Şeytan Köprüsü
Şeytan Köprüsü

Şeytan Köprüsü, binlerce yıllık tarihiyle önemli bir yapıdır. Kahta merkezine 20 kilometre uzaklıkta olan bu tarihî yapıya özel aracınızla veya otobüsle ulaşabilirsiniz. Restorasyon çalışmaları sayesinde günümüze kadar ulaşmış olan köprü yaklaşık 15 metre yüksekliğindedir. Yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında bulunan Şeytan Köprüsü, fotoğraf çekmek isteyenlerin sık sık ziyaret ettiği yerlerdendir.

Şeytan Köprüsü Nerede?

Karakuş Tümülüsü

Karakuş Tümülüsü
Karakuş Tümülüsü

Karakuş Tümülüsü Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan bir anıt mezardır. Tümülüs, çay taşlarının yığılmasıyla oluşmuştur ve yaklaşık 20 metre yüksekliğindedir. Güneyinde yer alan sütunun üzerindeki kartal heykelinden dolayı yöre halkı tarafından “karakuş” olarak adlandırılmıştır. Tümülüsün doğusunda iki adet yaklaşık 10 metre yüksekliğinde sütun bulunmaktadır. Batısında Kommagene Kralı I. Antiochos’un oğlu Kral II. Mithridates’in kız kardeşi Laodike ile tokalaşma kabartması yer alır. Sütun üzerindeki yazıttan anlaşıldığına göre, anıt mezar Kral Antiochos’un eşi İsias, kızı Antiochis ve torunu Aka’ya aittir.

Karakuş Tümülüsü Nerede?

Atatürk Barajı

Atatürk Barajı
Atatürk Barajı

1992 yılında faaliyete geçen Atatürk Barajı, Türkiye’nin en büyük barajı olarak bilinmesiyle bölgenin en çok turist çeken yapılarından biridir. Dünyada bu denli büyük baraj sayısı fazla olmadığı için Atatürk Barajı oldukça önemlidir. Ülkenin elektrik ihtiyacının %20’sini tek başına karşılayan Atatürk Barajı, çevresindeki toprakların sulanması konusunda da hizmet vermektedir.

Atatürk Barajı seyir terası Kahta’ya yaklaşık 85 kilometre uzaklıktadır. Baraj çevresinde piknik yapabileceğiniz alanlar, su sporu yapabileceğiniz tesisler ve konaklama seçenekleri de bulunmaktadır.

Atatürk Barajı Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar