Ana SayfaTürkiyeİstanbul'da Görülmesi Gereken Saraylar ve Kasırlar

İstanbul’da Görülmesi Gereken Saraylar ve Kasırlar

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

İstanbul’da görülmesi gereken saraylar aynı zamanda Türkiye’de görülmesi gereken saraylardır. Devletin merkezi konumunda olduğu için sarayların birçoğu İstanbul’a inşa edilmiştir. Bu yazıda sizin için İstanbul’da görülmesi gereken sarayları ve kasırları derledim.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Saraylar

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

İstanbul’un en önemli tarihî yapılarından biri olan Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde padişahların yaşadığı ve yönetim merkezi olarak kullandığı saraydır. Sarayın yapımı 1465 yılında başlamış ve 1478 yılına kadar süren bir süreçte tamamlanmıştır. Sarayın içinde padişahların ve ailesinin yaşadığı bölümlerin yanı sıra bürokratların ve diğer hizmetkârların çalıştığı alanlar da bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Sarayı ziyaret ederek Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihine ve kültürüne dair bir bakış açısı kazanabilir, bölümlerde ve odalarda gezinirken Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde nasıl yaşandığını ve sarayın nasıl bir yönetim merkezi olduğunu keşfedebilirsiniz. Sarayın içinde gerçekten görülmeye değer birçok eser de bulunmaktadır. İstanbul’da görülmesi gereken saraylar arasında ilk sırada yer alan Topkapı Sarayı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Topkapı Sarayı Nerede?

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’da görülmesi gereken saraylar arasında yer alan Dolmabahçe Sarayı 19. yüzyılda Sultan Abdülmecid tarafından 110 bin metrekarelik bir alana yaptırılmıştır. Birçok ünlü mimar ve sanatçı tarafından tasarlanan saray, mimarisi, iç dekorasyonu ve süslemeleri ile çok özel bir yapıdır. Sarayın bahçesi de oldukça güzel ve bakımlıdır. Dolmabahçe Sarayı Osmanlı İmparatorluğu’nun son 6 padişahına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca burası Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yumduğu yerdir. 1984 yılından beri müze olarak hizmet veren sarayda kültür ve sanat etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Nerede?

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı III. Selim’in validesi Mihrişah Sultan tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde sarayın bir kısmı müze olarak ziyaretçilere açıktır. Beşiktaş’ta bulunan ve Boğaz’a hakim bir konumda yer alan Yıldız Sarayı, muhteşem mimarisiyle İstanbul’da görülmesi gereken saraylar arasında yer almaktadır.

Yıldız Sarayı Nerede?

Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı
Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde, 1863-1867 yılları arasında Damat İbrahim Paşa tarafından eşi Fatma Sultan için yaptırılmıştır. Beşiktaş ve Ortaköy arasında bulunan saray eşsiz bir Boğaz manzarasına sahiptir. İstanbul’da görülmesi gereken saraylar listesine girmeyi kesinlikle hak eden bu eşsiz yapı, günümüzde birçok sosyal aktiviteye ve sıklıkla basın toplantılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Çırağan Sarayı Nerede?

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı Osmanlı Dönemi’nde, 1863-1864 yılları arasında Sultan Abdulaziz tarafından İstanbul’un Anadolu Yakası’na yaptırılmıştır. Burası hanedanın yazlık olarak kullandığı ve zaman zaman zengin misafirlerinin konakladığı bir saraydır. Günümüzde müze olarak hizmet veren sarayın içinde hanedana ait yaşam alanları, misafir odaları ve çeşitli bölümler yer almaktadır.

Beylerbeyi Sarayı Nerede?

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı, Osmanlı Dönemi’nde Hıdiv Abbas Hilmi Paşa tarafından 19. yüzyılda İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Çubuklu ve Kanlıca semtleri arasına inşa ettirilmiştir. Osmanlı Dönemi’nde önemli bir kültür merkezi hâline gelen kasır, günümüzde restore edilerek ziyarete açılmıştır. Kasrın içinde görülmeye değer birçok bölüm ve oda bulunmaktadır.

Hidiv Kasrı Nerede?

Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı
Küçüksu Kasrı

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Küçüksu Kasrı III. Selim ve II. Mahmud zamanında kullanılmıştır. Günümüzde restore edildikten sonra müze olarak kullanılan kasır bölgede yapılan pek çok restorasyon çalışmasına da ilham kaynağı olmuştur. Küçüksu Kasrı, yapısının güzelliği ve tarihî değeri nedeniyle İstanbul’un en popüler turistik yerlerinden biri olmayı sürdürmektedir.

Küçüksu Kasrı Nerede?

Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı
Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı, Osmanlı mimarisinin Batı mimarisi ile harmanlanmasının en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. İsmini bahçesinde bulunan asırlık ıhlamur ağaçlarından alan bu eşsiz kasrı İstanbul’da görülmesi gereken kasırlar listenize eklemeyi sakın unutmayın!

Ihlamur Kasrı Nerede?

Malta Köşkü

Malta Köşkü
Malta Köşkü

Malta Köşkü, Yıldız Parkı’nın doğu tarafında bulunan duvarın yanındaki iki tarihî binadan biridir. Köşk, Sultan Abdülaziz döneminde Malta’dan getirilen taşlar kullanılarak yaptırılmış ve adını da buradan almıştır. Tavan süslemeleri, mermer balık desenleri ve altın varaklı aynası, köşkü ziyaret edilmeye değer bir yer yapmaktadır.

Malta Köşkü Nerede?

Adile Sultan Sarayı

Adile Sultan Sarayı
Adile Sultan Sarayı

Adile Sultan Sarayı 1856 yılında Sultan Abdülmecid’in kız kardeşi Adile Sultan’a armağan olarak inşa edilmiştir. 1916 yılından itibaren Kandilli Kız Lisesi olarak kullanılan saray, 1986 yılında yangında zarar görmüştür. Sabancı ailesinin katkılarıyla restore edilen saray 28 Haziran 2007 tarihinde tekrar hizmete sunulmuştur.

Adile Sultan Sarayı Nerede?

Yıldız Şale Kasrı

Yıldız Şale Kasrı
Yıldız Şale Kasrı

Yıldız Sarayı’nın en görkemli yapılarından biri olan Şale Kasrı, Beşiktaş ve Ortaköy arasında yer almaktadır. Tarihi Bizans İmparatorluğu’na kadar dayanan kasır bir süre Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olarak da kullanılmıştır. Kayıtlarda adı Merasim Köşkü olarak da geçen bu eşsiz kasrı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yıldız Şale Kasrı Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar