Ana SayfaTürkiyeİstanbulİstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Avrupa Yakası gezilecek yerler İstanbul’da asırlar boyu dünya tarihinde yerini alan birçok medeniyetin geride bıraktığı tarihî yapıları içermektedir. Osmanlı, Roma ve Bizans imparatorlukları gibi benzer biçimde kuvvetli devletlerin yönetimini gören İstanbul’un her bir noktası ayrı bir değere sahip. Sizin için hazırladığım Avrupa Yakası gezilecek yerler listesinde birbirinden güzel tam 39 yer mevcut!

Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Galata Kulesi

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Dünyanın en eski kulelerinden biri olan ve Avrupa Yakası gezilecek yerler listesinde ilk sırayı hak ettiğini düşündüğüm Galata Kulesi’nin inşası 1348 yılında tamamlanmıştır. Galata Kulesi İstanbul’un sembollerinden biri olarak kabul edilir ve 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne dâhil edilmiştir. Beyoğlu’nda bulunan ve yaklaşık 70 metre yüksekliğe sahip bu kuleden İstanbul’un manzarasını izleyebilirsiniz.

Galata Kulesi Nerede?

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı (Topkapı Sarayı Müzesi), Osmanlı Dönemi’nden kalan en önemli yapılardan biridir. İstanbul’un fethinden sonra yapılan saray, yaklaşık 400 yıl boyunca devletin idare merkezi olmuştur. Hemen hemen 300 bin parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan bu muhteşem yerin en çok ilgi çeken bölümlerini Bağdat Köşkü, Dîvân-ı Hümâyun, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturmaktadır. İstanbul Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz bir yer arıyorsanız, Topkapı Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Topkapı Sarayı Nerede?

Ayasofya Camii

Ayasofya Camii
Ayasofya Camii

Dünyanın en eski katedrallerinden biri olan Ayasofya, Doğu Roma İmparatoru Konstantin tarafından 537 yılında inşa ettirilmiştir. 1453 yılında İstanbul fethedildikten sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından katedralin camiye dönüştürülmesi emredilmiştir. 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından müzeye dönüştürülen ve yıllar boyu müze olarak hizmet veren Ayasofya Camii, günümüzde Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile 2020 yılında tekrar ibadete açılmıştır. Uluslararası arenada, statüsü bir güç gösterisi olarak kullanılan bu eşsiz yapıyı Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında değerlendirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Ayasofya Camii Nerede?

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii
Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii İstanbul denilince akla gelen ilk yapılardan biridir. Bu muhteşem cami 17. yüzyılda Sultan I. Ahmet tarafından Mimar Sinan’ın öğrencisi Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun 16. hükümdarı adına yapıldığı için caminin 16 tane şerefesi bulunmaktadır. Sultanahmet Camii, külliye olarak düşünüldüğünde İstanbul’da yer alan en büyük eserlerden biridir. Külliyede cami, medreseler, hünkâr kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sübyan mektebi, imarethane ve kiralık odalar bulunmaktadır; ancak bu yapıların bir kısmı günümüze ulaşamamıştır.

Sultanahmet Camii Nerede?

Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı
Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan tarihî bir meydandır. Bizans İmparatorluğu’nda adı Hipodrom olarak bilinirken Osmanlı İmparatorluğu’nda ise At Meydanı olarak adlandırılmıştır. Osmanlı Dönemi’nde yeniçeri isyanları genellikle Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleşirdi. Günümüzde ise Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen yerler arasında geliyor.

Sultanahmet Meydanı Nerede?

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1551-1557 yılları arasında yaptırılmıştır. Mimar Sinan tarafından yapılan cami Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olarak medreseler, kütüphane, hastane, sübyan mektebi, hamam, imarethane, hazire ve dükkânlardan oluşmaktadır. Bu cami, Mimar Sinan’ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilmekte olup eşsiz bir İstanbul manzarasına sahiptir. Klasik Osmanlı Mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Süleymaniye Camii, günümüze dek gerçekleşen binlerce depreme rağmen en ufak bir zarara dahi uğramamıştır.

Süleymaniye Camii Nerede?

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii
Eyüp Sultan Camii

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden hemen sonra kuşatma sırasında şehit olan Ebu Eyyûb el-Ensarî’nin vefat ettiği yerin bulunmasını emretmiş ve buraya bir türbe, karşısına ise cami yaptırmıştır. Müslümanlar tarafından “İkinci Kâbe” olarak da adlandırılan bu yer aynı zamanda Osmanlı’nın önemli ritüellerine de ev sahipliği yapmıştır. Eyüp Sultan, günümüzde, özellikle Ramazan ayında o kadar ilgi görmektedir ki, dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından birçok ziyaretçi buraya akın etmektedir. Siz de Avrupa Yakası gezilecek yerler listenize bu mukaddes mekânı ekleyebilirsiniz.

Eyüp Sultan Camii Nerede?

Ortaköy Camii

Ortaköy Camii
Ortaköy Camii

1856 yılında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan ve Büyük Mecidiye Camii olarak da bilinen Ortaköy Camii Boğaz manzarası ile ünlüdür. Caminin tasarımı Nikoğos Balyan tarafından Barok ve Rokoko tarzında yapılmıştır. Cami, zaman içerisinde yapılan güçlendirme ve restorasyon çalışmaları sayesinde bugünkü hâlini korumayı başarmıştır. Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında hem Ortaköy’ü hem de Ortaköy Camii’ni mutlaka değerlendirmelisiniz.

Ortaköy Camii Nerede?

Kapalıçarşı

Kapalıçarşı
Kapalıçarşı

İstanbul’un merkezinde, Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtleri arasında yer alan Kapalıçarşı, günümüzde dünyanın en büyük ve en eski çarşısı olarak Fatih Sultan Mehmet’in bizlere armağanıdır. Çarşıda yaklaşık 4 bin dükkân ve 25 bin çalışan bulunmaktadır. Yoğun zamanlarında içerideki kişi sayısı tahminen 500 bine yakındır. Kapalı Çarşı, 2014 yılında dünyada en çok ziyaret edilen turistik mekânlar arasında 1. sırada gösterilmiştir. Avrupa Yakası gezilecek yerler listenize Kapalıçarşı’yı eklemeden şehirden ayrılmayın!

Kapalı Çarşı Nerede?

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı
Mısır Çarşısı

Kapalı Çarşı’yı gezdikten sonra Mısır Çarşısı’nı da görmeden olmaz. Sultan IV. Murad’ın annesinin desteğiyle 17. yüzyılda inşa edilen çarşı uzun bir süre boyunca Osmanlı Devleti’nin ticaret merkezi olarak görev yapmıştır. İlk açıldığı zamanlarda padişahın annesinin desteğiyle yapıldığından Valide Çarşısı ve Yeni Camii’nin bünyesinde bulunduğu için Yeni Çarşı olarak da anılıyormuş. Fakat Mısır’dan gelen baharatlar ve çaylar burada pazarlanmaya başlanınca adı Mısır Çarşısı olmuş. Mısır Çarşısı da Avrupa Yakası gezilecek yerler arasına mutlaka girmeli.

Mısır Çarşısı Nerede?

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı

Güzelliğiyle insanları büyüleyen Dolmabahçe Sarayı 1856 yılında inşa edilmiştir. Sultan Abdülmecid’in isteği üzerine yapılan saray, İstanbul’da bulunan saraylar arasında büyüklük bakımından üçüncü sıradadır. 26 salon, 285 oda ve 68 tuvalet bulunduracak kadar büyük olan sarayda Sultan Abdülmecid 5 yıl yaşamıştır. Ayrıca bu muhteşem saray Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yumduğu yerdir. Burada Atatürk’ün hayatını kaybettiği odayı gezebilir ve kişisel eşyalarını görebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Nerede?

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı
Gülhane Parkı

Osmanlı Dönemi’nde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan park, adını içindeki gül bahçelerinden almıştır. 1912 yılında halka açılan Gülhane Parkı İstanbul’da doğa, tarih ve kültürün bir arada bulunduğu bir mekân olarak hafta sonları yürüyüş yapmak ve dinlenmek için idealdir. Ayrıca, parkta bulunan müze ve kütüphaneleri de ziyaret edebilirsiniz.

Gülhane Parkı Nerede?

Taksim Meydanı

Taksim Meydanı
Taksim Meydanı

İstanbul’un en hareketli yerlerinden olan Taksim Meydanı’nın tam ortasında Cumhuriyet Anıtı bulunmaktadır. 1928 yılında yapılan anıt, Kurtuluş Savaşı ile Cumhuriyet’in ilanı sonrasında Türkiye’yi betimlemektedir. Sürekli canlı bir atmosfere sahip olan Taksim Meydanı, İstanbul’da gezilecek yerler denilince aklan ilk gelen yerlerden biridir.

Taksim Meydanı Nerede?

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi

Taksim Meydanı’ndan başlayıp Tünel Meydanı’na kadar devam eden ve Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında şiddetle tavsiye ettiğim İstiklal Caddesi Türkiye’nin en popüler caddelerinden biridir. 19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar popülerliğini koruyan cadde yaklaşık 1,4 kilometre uzunluğundadır. Sultan Abdülaziz’in padişah olduğu yıllarda cadde Paris sokaklarına benzetilirmiş. Cadde üzerinde ilerlerken St. Antuan Kilisesi’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

İstiklal Caddesi Nerede?

St. Antuan Kilisesi

St. Antuan Kilisesi
St. Antuan Kilisesi

Osmanlı’nın kuruluşuna kadar uzanan tarihiyle öne çıkan ve İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Sent Antuan Kilisesi günümüzde hâlâ aktif olarak ibadete açıktır. Her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan tarihî kilise dönemin mimari dokularını en iyi şekilde yansıtmaktadır.

St. Antuan Kilisesi Nerede?

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, 532 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Bu dev yapı, suyun içinden yükselen mermer sütunları ile dikkat çekmektedir. İnşaatı 7 bin köle tarafından 38 yılda tamamlanmıştır. Uzunluğu 140, genişliği ise 70 metredir. Sarnıcın içerisinde 9 metre boyunda 336 sütun yer almaktadır. Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında bu ilginç atmosferi deneyimlemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Yerebatan Sarnıcı Nerede?

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri
İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, içinde üç ana müzenin (Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi) bulunduğu bir müzeler kompleksidir. Türkiye’nin ilk müzesi olma özelliğini de taşıyan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde yaklaşık 1 milyon eser sergilenmektedir. Tarihe merakınız varsa bu büyük müzeler kompleksini Avrupa Yakası gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Nerede?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi ilk olarak 1914 yılında Süleymaniye Camii içinde açılmıştır. Önceki adı “Evkâf-ı İslâmiye” olan müzenin Cumhuriyet’in ilanından sonra adı değiştirilmiş ve 1983 yılında İbrahim Paşa Sarayı’na taşınmıştır. Müzenin içinde halılar, el yazmaları, hat ve ahşap eserler, taş işçiliği, cam, maden ve etnografya bölümleri bulunmaktadır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Nerede?

Fener Rum Erkek Lisesi

Fener Rum Erkek Lisesi
Fener Rum Erkek Lisesi

Sancaklar Yokuşu’nda yer alan okulun bulunduğu arsa mezunlarından olan Moldavya Prensi Dimitri Kantemiroğlu’na aittir. Binanın mimarı Konstantinos Dimadis’tir. Yapımında Marsilya’dan getirilmiş kırmızı tuğlalar ve granit kullanılmıştır. Okul binası olmasına rağmen heybetinden dolayı sık sık “Avrupa’nın beşinci en büyük kalesi” olarak nitelendirilmektedir.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaptığı şatolarla bilinen Konstantinos Dimadis, eserin yapımını beş yıl içinde tamamlamıştır. Binanın kubbesinin yerden yüksekliği 40 metredir. Kuş bakışı görünümü bir kartalı andırmaktadır. Okulun girişinde “Patrikhaneye Bağlı Milletin Büyük Okulu” yazmaktadır. Bu eşsiz yapıyı sadece mimarisini görmek için de olsa Avrupa Yakası gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Fener Rum Erkek Lisesi

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmeye karar verdiğinde Karadeniz üzerinden gelecek düşman gemilerine engel olmak için Rumeli Hisarı’nın inşasını emretmiştir. Yaklaşık 300 usta ve 800 işçinin emekleriyle 90 gün gibi kısa bir sürede yapılan hisar Anadolu Hisarı’nın karşısında yer almaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan hisarda sergi salonları yoktur; toplar, gülleler ve Haliç’i kapatan zincir parçaları bahçede sergilenmektedir. Rumeli Hisarı, Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında mutlaka değerlendirilmeli.

Rumeli Hisarı Nerede?

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü
Galata Köprüsü

Hakkında söylenecek çok şey var ama kısaca Galata Köprüsü, Haliç üzerinde Karaköy ve Eminönü’nü birleştiren, 490 metre uzunluğunda tarihî bir köprüdür. İstanbul’un simgelerinden biri hâline gelen köprünün üzerinden Haliç manzarasını izleyebilir ya da merakınız varsa balık tutabilirsiniz.

Galata Köprüsü Nerede?

Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi
Pierre Loti Tepesi

Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında bulunan Pierre Loti Tepesi İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde yer alan, Haliç manzarasına sahip bir tepedir. Tepenin adı 1876 yılında İstanbul’a yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathanede görülen Fransız roman yazarı ve doğu bilimci Julien Viaud’dan gelmektedir. Belediye meclisinde tepenin adı Eyüpsultan Tepesi olarak değiştirilmek istense de pek kabul görmemiştir. İstanbul’a gelen turistler tarafından sık sık ziyaret edilen tepeye teleferikle de ulaşım sağlanmaktadır.

Pierre Loti Tepesi Nerede?

Beyazıt Meydanı

Beyazıt Meydanı

Beyazıt Meydanı, İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt Camii’nin yer aldığı önemli bir meydandır. İstanbul Üniversitesi, dünyanın en iyi ve en köklü üniversitelerinden biridir ve Beyazıt Camii, İstanbul’da orijinalliğini koruyan en eski camilerden biridir. Beyazıt Devlet Kütüphanesi ve Sahaflar Çarşısı’nın da bulunduğu Beyazıt Meydanı aynı zamanda Kapalı Çarşı’ya da açılmaktadır. Günümüzde Beyazıt Meydanı yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği önemli bir turistik merkezdir.

Beyazıt Meydanı Nerede?

Yıldız Parkı

Yıldız Parkı
Yıldız Parkı

Yıldız Parkı, Bizans Dönemi’nde ormanlık bir alan, Osmanlı Dönemi’nde ise Yıldız Sarayı’nın bahçesinin bir parçası olarak kullanılmıştır. Park, sarayın yamaçlarından aşağıya doğru uzanmaktadır. II. Abdülhamid zamanında sadece saray sakinleri tarafından kullanılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman zamanından başlayarak, padişahlar burayı av alanı olarak kullanmış, sonraki dönemlerde ise koru olarak kalmıştır. Park içerisine yapılan ilk köşk Sultan III. Selim tarafından annesinin anısına yaptırılan Yıldız Kasrı’dır. Park, adını da buradan almıştır. Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında Yıldız Parkı da mutlaka görülmeye değer.

Yıldız Parkı Nerede?

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi
Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılında hizmete sunulmuştur; ve dünyanın ilk tam panoramik müzesi unvanını taşımaktadır. İstanbul’un en popüler müzelerinden biri olan Panorama 1453, ziyaretçilerine İstanbul’un fethini yeniden yaşatmaktadır.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede?

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında bulunan Emirgan Korusu İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer almaktadır. Yaklaşık 50 hektarlık bir alan üzerine yayılmış olan korunun çevresi yüksek duvarlar ile çevrilidir. Koru, 17. yüzyılda Osmanlı Padişahı IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edildikten sonra Emirgan Korusu olarak anılmaya başlanmıştır. Yüzyıllar boyunca pek çok kez el değiştiren ve 19. yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya verilen koruya 1871-1878 yılları arasında 3 köşk yaptırılmıştır. Günümüze de ulaşan bu köşkler Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılmaktadır. 1940 yılında kamulaştırılan koru park olarak düzenlenerek halka açılmıştır.

Emirgan Korusu Nerede?

Vialand

Vialand
Vialand

Vialand, Türkiye’nin ilk tema parkı olarak 2013 yılında hizmete açılmıştır. Eyüpsultan ve Gaziosmanpaşa ilçelerinin kesişim noktasında yer alan park, Türkiye’nin Disneyland’ı olarak tanımlanmaktadır. Eğer geziden kastınız eğlenmekse Avrupa Yakası gezilecek yerler listenize Vialand’ı eklemeyi unutmayın!

Vialand Nerede?

Yedikule Hisarı

Yedikule Hisarı
Yedikule Hisarı

Yedikule Hisarı veya Yedikule Zindanları, Sarayburnu’ndan Bakırköy’e uzanan sahil yolu üzerinde yer almaktadır. Doğu Roma İmparatoru II. Theodosius zamanında, 413-439 yılları arasında yaptırılan kule, zafer alayları ile şehre giriş yapan imparatorları karşılamak için yapılmıştır.

Yedikule Hisarı Osmanlı Dönemi’nde ilk yıllarından itibaren devlet hazinesinin muhafaza edildiği bir hisar olarak kullanılmıştır. Ancak yerli ve yabancı pek çok mahkûmun burada hapsedilmesiyle zindan olarak da anılmıştır. Mahkûmlar arasında en önemlisi genç yaşta tahta çıkan ve Genç Osman olarak da anılan II. Osman’dır. Genç Osman yeniçeriler tarafından tahttan indirildikten sonra Yedikule Hisarı’na getirilmiş ve burada öldürülmüştür.

Yedikule Hisarı Nerede?

Miniatürk

Miniatürk
Miniatürk

Miniatürk İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2003 yılında hizmete açılmıştır. Burada Antik Çağ’dan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar topraklarımızda hüküm süren medeniyetlerin kültürlerinden günümüze kalan zengin mimari miras bir araya getirilmiştir. Miniatürk’te toplam 137 eserin 1/25 oranına küçültülmüş minyatür modelleri yer almaktadır. Bu eserler arasında kervansaraylar, külliyeler, medreseler, köprüler, garlar, iskeleler, kaleler, surlar, türbeler, camiler, kiliseler, sinagoglar, saraylar, yalılar, dikilitaşlar, anıtlar ve heykeller bulunmaktadır. Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında Minatürk’ü mutlaka değerlendirin!

Miniatürk Nerede?

Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi
Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi İstanbul topraklarının Bizans İmparatorluğu hakimiyetinde olduğu dönemde inşa edilen ilk kilisedir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethedince Ayasofya gibi bu kiliseyi camiye çevirmeyi emretmemiş ve 19. yüzyılda kilise müzeye dönüştürülmüştür. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk müzesi olan Aya İrini Kilisesi, sonraki yıllarda askerî müze olarak görev yapmıştır. 1973 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na devredilen kilisede günümüzde birçok farklı kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir.

Aya İrini Kilisesi Nerede?

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi İstanbul’un Hasköy semtinde bulunan bir sanayi müzesidir. İş insanı Rahmi Koç’un desteğiyle 1994 yılında açılan müze Türkiye’nin ilk sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış müzesidir. Müzede sık sık özel sergiler, konserler ve organizasyonlar da düzenlenmektedir.

Rahmi M. Koç Müzesi Nerede?

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi
Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi 2000 yılından beri Tarabya’da ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müzede 1920-1970 yılları arasında üretilen 60’tan fazla klasik otomobil sergilenmektedir. Klasik otomobil tutkunlarının mekânı olarak ünlenen müze, aynı zamanda toplantı, özel yemek, kokteyl, yaş günü partileri ve düğünler için de hizmet vermektedir. Müzede her biri ayrı bir hikâyeye sahip olan otomobillerin yanı sıra, o dönemi yansıtan aksesuar ve otomobil parçaları da yer almaktadır. Türkiye’nin sayılı klasik otomobil müzelerinden olan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, meraklıları için Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında mutlaka değerlendirilmeli.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi Nerede?

Madame Tussauds İstanbul

Madame Tussauds İstanbul

Madame Tussauds İstanbul, İstiklal Caddesi’ndeki Grand Pera alışveriş merkezinin içinde yer alan bir balmumu müzesi ve turistik eğlence merkezidir. Bu tip yerleri gezmeyi seviyorsanız burayı Avrupa Yakası gezilecek yerler listenize gönül rahatlığıyla dâhil edebilirsiniz.

Madame Tussauds İstanbul Nerede?

Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi
Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi, bankanın geçmişini ve Türkiye’deki ekonomik gelişimini gösteren materyallerin toplandığı ve sergilendiği bir müze olarak Eminönü bölgesinde yer almaktadır. Tarihî bina ilk olarak 1890 yılında postane olarak yaptırılmış ve 1927 yılında Türkiye İş Bankası’na devredilmiştir. 2004 yılına kadar banka şubesi olarak kullanılan bina 2005 yılında müzeye dönüştürülmüş ve 2007’de ziyarete açılmıştır.

Türkiye İş Bankası Müzesi Nerede?

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, beton bir çöle dönen İstanbul’da birçok kişi için rahat bir alan olması nedeniyle popülerdir. Bu park, mangal dumanı ve futbol oynayanlara maruz kalma stresi yaşamadan gidebileceğiniz bir yer olarak, özellikle fotoğrafçılar için oldukça estetik bir mekândır. Atatürk Arboretumu, koruma amaçlı çeşitli sınırlandırmalar ve uygulamalar içermektedir. Bu nedenle, örtü serip piknik yapma, kitap okuma veya bisiklete binme gibi amaçlarla gitmenizi tavsiye etmem. Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında değerlendirebileceğiniz Atatürk Arboretumu’nu sadece huzurlu bir yürüyüş için tercih edebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Nerede?

Eminönü

Eminönü
Eminönü

Avrupa Yakası’nın en canlı yerlerinden biri olan Eminönü, İstanbul’un atmosferini yansıttığı için çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından tercih edilmektedir. Turist kalabalığının hiç eksik olmadığı semt Mısır Çarşısı, Yeni Camii, Rüstem Paşa Camii ve Türkiye İş Bankası Müzesi gibi noktalara da ev sahipliği yaptığından Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Eminönü’nün sembolü olan Haliç kıyısındaki balıkçılardan balık ekmek yiyebilir ve aklınıza gelebilecek her ürünü bulabileceğiniz dükkânlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Eminönü Nerede?

Nişantaşı

Nişantaşı
Nişantaşı

Özellikle alışveriş yapmak için gelen yabancı turistlerin ilk durağı olan Nişantaşı, Avrupa şehirlerindeki meşhur alışveriş caddelerine benzerliğiyle ünlüdür. Lüks alışverişin adresi olan Nişantaşı’nda, alışveriş yapmaya ihtiyacınız yoksa bile mutlaka bir yürüyüş yapın.

Nişantaşı Nerede?

Bebek Sahili

Bebek Sahili
Bebek Sahili

Aslında Avrupa Yakası demek İstanbul Boğazı’nın en güzel seyredilebildiği noktalar demek. Sadece Bebek bile bunu kanıtlamaya yeterlidir. Rumeli Hisarı ve Arnavutköy semti arasında yer alan Bebek, göz alıcı atmosferiyle Avrupa Yakası gezilecek yerler listesinde yerini alıyor.

Bebek Sahili Nerede?

Balat

Balat
Balat

Rengarenk atmosferi ve yapısıyla İstanbul’un diğer semtlerinden ayrılan Balat, Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında oldukça popülerdir. Türkiye’nin farklı kültürlerinin oluşturduğu uyumu harika bir şekilde yansıtan Balat’ta farklı dinî yapıları bir arada görmek mümkün.

Balat Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar