Ana SayfaTürkiyeİstanbulİstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Anadolu yakası gezilecek yerler İstanbul’un en gözde yerleri arasındadır. Her bir köşesi farklı zenginliklerle dolu olan İstanbul, gezmekle kolayca bitiremeyeceğiniz bir kent. İki kıtayı birbirine bağlayan bu kadim şehirde, Avrupa Yakası tarihî yapıları ile ön plana çıkarken, Anadolu Yakası doğal güzellikleriyle biliniyor. Başta Üsküdar olmak üzere, daha çok Beykoz, Çamlıca ve Kadıköy şeklinde ilçelere dağılmış olan bu yerler, bilhassa Avrupa Yakası’nın karmaşasından bir nebze uzaklaşmak isteyen gezginlerin hoşuna gidecektir. Sizin için hazırladığım Anadolu Yakası gezilecek yerler listesinde tam 33 yer var!

Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Kız Kulesi

Kız Kulesi
Kız Kulesi

Anadolu Yakası gezilecek yerler listesinin ilk sırasında İstanbul’un simgesi hâline gelmiş yapılardan biri olan Kız Kulesi var. Kız Kulesi’nin M.Ö. 410 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yapılış amacıyla ilgili birçok farklı söylenti olan kule, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet vermektedir. Salacak ya da Kabataş’tan hareket eden teknelerle Kız Kulesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kız Kulesi Nerede?

Çamlıca Tepesi ve Çamlıca Sosyal Tesisleri

Çamlıca Tepesi ve Çamlıca Sosyal Tesisleri
Çamlıca Tepesi ve Çamlıca Sosyal Tesisleri

İstanbul’un panoramik manzarasını izleyebileceğiniz en iyi yerin Üsküdar’da bulunan Çamlıca Tepesi olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim. İstanbul’un en yüksek tepesi olan Çamlıca Tepesi, Karadeniz ile Marmara Denizi arasını kapsayan geniş bir alanı gözlemleyebileceğiniz harika bir konumda bulunuyor. Âşıklar Tepesi olarak da anılan bölgede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Çamlıca Sosyal Tesisleri de mevcut. Burada sevdiklerinizle kahvaltı keyfi yapabilir veya akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi Nerede?

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı

Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yılları arasında yaptırılan Beylerbeyi Sarayı, büyük bir kompleks olarak tasarlanmıştır. Yaklaşık 3 bin metrekarelik bir alana yayılmış olan komplekste Mermer Köşk, Sarı Köşk, Yazlık Saray, Ahır Köşk, iki küçük deniz köşkü ve diğer ek binalar yer almaktadır. Günümüzde sarayın bazı kısımları düğün salonu ve restoran olarak hizmet vermekte olup ana bina ise ziyarete açık durumdadır.

Eğer saray gezmekten hoşlanıyorsanız İstanbul’da görülmesi gereken saraylar ve kasırları da inceleyebilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı Nerede?

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı
Polonezköy Tabiat Parkı

Hem kahvaltı hem de mangal için en uygun ve en ünlü yerlerden biri olan Polonezköy Tabiat Parkı, 3 bin hektarlık bir alana kurulmuştur. Bu park İstanbul’un en büyük parklarından biridir. Koşu, bisiklet, trekking gibi doğa sporları da yapabileceğiniz Polonezköy Tabiat Parkı, sarıçam, gürgen, funda ve karayemiş gibi birçok nebat çeşidi ile ziyaretçilerini bekliyor. Eğer doğanın içinde olmayı seviyorsanız bu eşsiz parkı Anadolu Yakası gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede?

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı
Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı, Yıldırım Bayezid tarafından 14. yüzyılın sonlarında inşa ettirilmiştir. Boğaz’ın en dar noktasına yapılan hisar, buradan geçen yabancı gemi trafiğini kontrol etme amaçlı kullanılıyormuş. Fakat İstanbul’un fethinden sonra önemini kaybedince terkedilmiş ve çevresine muhtelif yerleşim alanları kurulmuştur. Günümüze kadar sağlam biçimde gelmeyi başaran Anadolu Hisarı hem Boğaz manzarası hem de tarihî ve ihtişamlı yapısı ile Anadolu Yakası gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Anadolu Hisarı Nerede?

Moda Sahili

Moda Sahili
Moda Sahili

Kadıköy Caferağa’da bulunan Moda Sahili, deniz havası almak ve keyifli bir yürüyüş yapmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir yer. Ayrıca, bu yolun devamında bulunan Yoğurtçu Parkı da Kadıköy’ün en ünlü yerlerinden biri. Burayı Anadolu Yakası gezilecek yerler ya da yürüyüş yapılacak yerler arasında değerlendirebilirsiniz.

Moda Sahili Nerede?

Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı
Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı İstanbul’un Küçüksu semtinde yer almaktadır. Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında, Boğaziçi’nin Üsküdar-Beykoz sahil yolu üzerinde konumlanmıştır. Sultan Abdülmecit tarafından 1856 yılında yaptırılan kasrın eski adı “Göksu Kasrı”dır.

Küçüksu Kasrı, padişahların Boğaziçi kıyısındaki biniş kasırlarından biridir. Kasırlar sadece hünkârların malı sayılan ve sarayların haricinde inşa edilen, köşkten büyük binalardır. Devamlı ikamet için kullanılmayan kasırlar, padişahların dinlenmek için vakit geçirdikleri yerlerdir.

Küçüksu Kasrı Nerede?

Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı Müzesi
Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı film serisinin çekimleri Adile Sultan Sarayı’nda yapılmıştır. Çekimlerin yapıldığı odalardan biri günümüzde Hababam Sınıfı Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müzede, filmde rol alan bazı oyuncuların heykelleri, filme ait posterler, kullanılan eşyalar vs. yer almaktadır. Bunların dışında, sıraların üstünde oyuncuların isimleri ve canlandırdıkları karakterlerin görselleri de yer alıyor. Yeşilçam’ın otantik havasını hissetmek isteyenlerin Anadolu Yakası gezilecek yerler listesine burayı da dâhil etmesini tavsiye ederim.

Hababam Sınıfı Müzesi Nerede?

Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu
Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Mısır’da yaşayan Abbas Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanım’a hediyelik olarak sunulmuştur. Bu eşsiz koru, yüzyıllar boyunca mehtaplı gecelerde saz ve şarkı eğlencelerine ev sahipliği yapmış, padişahları ve sultanları ağırlamış ve nice sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Kanlıca’nın hemen arkasında yer alan Mihrabat Korusu, Ortaköy’ü, Rumeli Hisarı’nı ve İstinye Koyu’nu gören manzarası ile ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sunuyor.

Mihrabat Korusu Nerede?

Göztepe 60. Yıl Parkı

Göztepe 60. Yıl Parkı
Göztepe 60. Yıl Parkı

2013 yılında tematik bir park hâline getirilen Göztepe 60. Yıl Parkı İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Göztepe semtinde, Bağdat Caddesi ile Operatör Cemil Topuzlu Caddesi arasında yer almaktadır. Parkta renkli balıkların yaşadığı özel tasarım akvaryumlar, lale ve gül bahçeleri, doğal göletler, fıskiyeler ve her yaş grubu için özel olarak tasarlanmış oyun alanları mevcuttur. Göztepe 60. Yıl Parkı hem çocuklar hem de yetişkinler için Anadolu Yakası gezilecek yerler arasına giriyor.

Göztepe 60. Yıl Parkı Nerede?

Otağtepe Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu
Otağtepe Fatih Korusu

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen yanında yer alan Fatih Korusu, Boğaz’ın iki köprüsünü de rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz konumu ve İstanbul manzarasıyla hafta sonu kafa dinlemek isteyen kişilerin ve özellikle fotoğraf severlerin ilgi odağı hâline gelmiştir. İnternette arama sonuçlarında çıkan Boğaz köprüleriyle ilgili fotoğrafların birçoğu genellikle burada çekilmiştir. İstanbul manzarası izlemek ve fotoğraf çekmek için bu muhteşem koruyu İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler listenize eklemeyi sakın ihmal etmeyin!

Otağtepe Fatih Korusu Nerede?

Emaar Akvaryum

Emaar Akvaryum
Emaar Akvaryum

Kayalık Kıyılar, tünel akvaryumun da içinde bulunduğu Ana Tank, Ormanlar, Nehirler ve Şelaleler, Penguen Adası, Timsah Krallığı ve interaktif oyun alanı Hayal Adası ile tematik bölümlerden oluşan akvaryum ve sualtı hayvanat bahçesi 200 türden 20.000’in üzerinde deniz canlısı ve amfibiye ev sahipliği yapmaktadır.

Emaar Akvaryum hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça ilgi çekici bir deneyim olabilir!

Emaar Akvaryum Nerede?

Kadıköy Boğa Heykeli

Kadıköy Boğa Heykeli
Kadıköy Boğa Heykeli

Kadıköy’ün Altıyol bölgesinde yer alan Boğa Heykeli, bir erkek sığırı tasvir eden bronz bir heykeldir. 1864 yılında Fransız heykeltıraş Isidore Jules Bonheur tarafından yapılmıştır. Bu heykel Kadıköy’ün simgesi olarak kabul edilir ve günümüzde önemli bir buluşma noktasıdır.

Kadıköy Boğa Heykeli Nerede?

Caddebostan Sahili

Caddebostan Sahili
Caddebostan Sahili

Uzun yürüyüş yolu ile öne çıkan sahilden İstanbul Boğazı ve Avrupa Yakası manzarasını izleyebilirsiniz. Caddebostan Sahili İstanbul’un en şık mekânlarının bulunduğu bölgelerden biridir. İstanbul gezisi planlayan herkese mutlaka görmesi gerektiği ifade edilen yerler arasındadır. Siz de burayı Anadolu Yakası gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Caddebostan Sahili Nerede?

Maltepe Sahil Parkı

Maltepe Sahil Parkı
Maltepe Sahil Parkı

Yapımı oldukça maliyetli olan ve tartışmalara yol açan bu devasa parkın dünyanın en büyük parkı olması beklenmektedir. Parkın içinde miting, konser ve etkinlik alanı, futbol, basketbol, voleybol sahaları ile tenis kortları, kaykay ve akrobatik bisiklet platformu, yürüyüş ve koşu parkurları, yüzme, fitness, hatta yelken sporlarının yapılabileceği alanlar, çocuklar için oyun alanları, akülü araçlar için parkur, uzaktan kumandalı araçların kullanımı için pistler, piknik alanları, mini golf sahaları, atletizm pisti, frizbi oyun alanı, otopark… Daha fazla anlatmaya gerek yok sanırım.

Maltepe Sahil Parkı Nerede?

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, 23 Nisan 2005 tarihinde Belgin Akın ve şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en önemli örneklerinin sergilendiği bu müze tarihî bir köşkte yer almaktadır. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden biri de aileyi bütün üyeleri ile kucaklamasıdır. Müze, bu özelliği sayesinde 3 kuşağın bir arada vakit geçirebileceği ve aynı heyecanı paylaşabileceği bir mekân olmuştur. Dedeler/nineler ve babalar/anneler bir zaman makinasına binmiş gibi çocukluklarına doğru yola çıkarak, birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkarabilirler. Müze koridorları “Bundan bende vardı!” cümlesi ile başlayan ve çocukluk hatıralarının anlatıldığı sesler ile çınlamaktadır. Ailecek bu eşsiz deneyimi yaşamak istiyorsanız İstanbul Oyuncak Müzesi’ni Anadolu Yakası gezilecek yerler listenize alabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede?

Abdülmecid Efendi Köşkü

Abdülmecid Efendi Köşkü
Abdülmecid Efendi Köşkü

Köşkün zemin katında, birinci katında ve bahçesinde 45’ten fazla sanatçının çeşitli mecralarda ürettiği yaklaşık 100 adet eser sergilenmektedir. Bodrum katı ise ziyaretçilere etkileşimli bir mekânsal deneyim sunmaktadır. Bu deneyim, ziyaretçilerin Bizans kozmolojisi ve ikonografisi hakkında bilgi edinmelerini ve kurucu imgeler arasında kaybolacakları bir tecrübe edinmelerine olanak tanımaktadır. Serginin adı “İsmi Lazım Değil”; ve amacı, gösterme ile gizleme, söyleme ile söylememe arasındaki hassas dengeyi korumak. Anadolu Yakası gezilecek yerler arasında büyüleyici atmosferiyle Abdülmecid Efendi Köşkü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Abdülmecid Efendi Köşkü Nerede?

Nakkaştepe Millet Bahçesi

Nakkaştepe Millet Bahçesi
Nakkaştepe Millet Bahçesi

Üsküdar Belediyesi tarafından güzelleştirme projesinin bir parçası olarak inşa edilen Nakkaştepe Millet Bahçesi, 50 bin metrekare alana kurulmuştur. Park içerisinde piknik ve spor alanlarının yanı sıra çocukları eğlendirmeye ve bilgilendirmeye yönelik birçok alan da bulunmaktadır. Ayrıca burada, Boğaz manzarası başta olmak üzere, birbirinden güzel fotoğraflar çekmek için fazlaca malzeme bulabilirsiniz.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Nerede?

Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu
Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu Üsküdar’ın Paşalimanı bölgesinde, Kuzguncuk ve Sultantepe mahalleleri arasında bulunmaktadır. Adını Osmanlı vezirlerinden Fethi Ahmet Paşa’dan almıştır. Uzun bir süre bakımsız kalan koru, sonradan yenilenerek halka açık bir park hâline getirilmiştir. Deniz manzarası eşliğinde temiz hava almak isteyenler ile fotoğraf severlerin uğrak noktası olan Fethi Paşa Korusu Anadolu Yakası gezilecek yerler arasında değerlendirilebilir.

Fethi Paşa Korusu Nerede?

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı
Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı Osmanlı Dönemi’nde, 1872 yılında inşa edilmiştir. Anadolu Yakası’nın sembollerinden biri sayılan ve uzun yıllar tren garı olarak hizmet veren bina 2010 yılında geçirdiği yangın sonrasında çatısı çökerek kullanılamaz hâle gelmiştir. İçinde çekilen birçok film sahnesinden akıllara kazınan ve Anadolu Yakası gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken bu muhteşem binayı uzaktan siluet olarak bile olsa mutlaka görmenizi öneririm.

Haydarpaşa Garı Nerede?

Hidiv Kasrı Korusu

Hidiv Kasrı Korusu
Hidiv Kasrı Korusu

Hidiv Kasrı Korusu İstanbul’da yer alan doğal alanlardan biridir. Koru, çeşitli bitki ve ağaç türlerinden oluşan doğası, güzel bahçeleri, yeşil alanları, süz havuzları ve yürüyüş parkurları ile ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca, İstanbul’un en büyük gül bahçelerinden birine sahiptir. Hidiv Kasrı Korusu’nun Boğaz manzaralı yürüyüş yollarında temiz hava almak hafta sonunu değerlendirmek için güzel bir plan olabilir.

Hidiv Kasrı Korusu Nerede?

KidZania İstanbul

KidZania İstanbul
KidZania İstanbul

Çocuklar Ülkesi KidZania, Meksika’nın başkenti Mexico City’de hayat bulmuş, tüm çocukların eğlenirken öğrenebilecekleri bir dünya oluşturmak amacıyla kurulmuştur. İlk olarak 1999 yılında Santa Fe bölgesinde açılan KidZania, bugün dünya çapında 20 ülke ve 27 şehirde faaliyet göstermektedir.

KidZania İstanbul, dünya genelinde açılan 16. KidZania’dır. Akasya AVM içinde, 10 bin metrekare alana yerleşen KidZania İstanbul, 0-14 yaş arasındaki tüm çocuklar için hizmet vermektedir. Türkiye’nin en iyi markalarının yer aldığı KidZania İstanbul, gerçek bir şehir olarak tasarlanmıştır. Bankası, hastanesi, süpermarketi, laboratuvarı, tiyatrosu, üniversitesi, itfaiyesi, deprem simülasyon merkezi, stadyumu, sokakları, fabrikaları ve meydanı ile 67 farklı aktivite alanına sahip olan KidZania İstanbul’da çocuklar 120’den fazla meslek deneyimleyebilmektedir.

KidZania İstanbul Nerede?

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Ataşehir bölgesinde yer almaktadır. Bu dev bahçe, Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit için hatıra amaçlı yaptırılmıştır. Park, otoyollar ve bağlantı yolları arasında yer alan 8 ada üzerine kurulmuştur. Bu adaların isimleri: Merkez Ada, Ertuğrul Adası, Mesire Adası, İstanbul Adası, Arboretum Adası, Meşe Adası, Anadolu Adası ve Trakya Adası şeklindedir. Parkta başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanında yetişen bitkilerin canlı örneklerini görmeniz mümkün.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Nerede?

Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi
Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi’nin zengin insanların muhiti olarak anılmasının kökeni II. Abdülhamid zamanına dayanmaktadır. Zamanında saraya yakın oturmak isteyen paşalar, devlet görevlileri ve zengin tüccarlar Kadıköy’de arazi alarak köşkler, konaklar ve evler yaptırmışlardır. Bu evler Bağdat Caddesi’nin ilk evleri olup günümüzde hâlâ az sayıda da olsa mevcuttur.

Türkiye ve dünya genelinde önemli markaların birçoğu Bağdat Caddesi’nde en az bir mağaza açmıştır. Cadde gezmeyi sevenler için Anadolu Yakası gezilecek yerler arasında Bağdat Caddesi mutlaka tercih edilmelidir.

Bağdat Caddesi Nerede?

Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya
Ağlayan Kaya

Şile bölgesinde bulunan bu kayadan doğal oluşumundan kaynaklanan bir tatlı su sızıntısı mevcuttur. Plajı ve ilginç efsanesi ile İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler arasında özellikle tatil severler için tercih edilebilir.

Ağlayan Kaya Plajı

Mavi bayrak ödüllü plajlardan biri olan Ağlayan Kaya Plajı, tertemiz suyu ve kumlu sahiliyle İstanbulluların sıklıkla tercih ettiği plajlar arasındadır. Plajın tedirgin eden tek yönü dalga boyunun bazen bir metreyi aşmasıdır. Dolayısıyla bu plajda yüzmenin daha çok tedbir gerektirdiğini ve acemiler için çok da uygun olmadığını belirtmekte fayda var. Ayrıca, plaj çevresinde turistler için birçok konaklama alternatifi de bulunuyor.

Ağlayan Kaya Efsanesi

Halk arasındaki söylentilere göre, yörenin en zengin tüccarlarından olan Dimitri Ağa’nın kızı Eftelya ile öksüz çoban Mehmet birbirine sevdalanır. Ancak Dimitri Ağa bu ilişkiye şiddetle karşı çıkar. Bütün çabalarına rağmen kavuşamayacaklarını anlayan Eftelya ve Mehmet, birlikte denize yürüyerek intihar ederler. Buna şahitlik eden kaya dayanamaz ve ağlamaya başlar. O günden beri kayanın göz yaşları hiç dinmez.

Ağlayan Kaya Nerede?

Büyükada

Büyükada
Büyükada

Büyükada, tarihî ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri bir yerdir. Adada ulaşım bisiklet ve elektrikli araçlar ile sağlanmaktadır (önceleri atların kullanıldığı faytonlar ile ulaşım sağlanıyordu). Adada deniz keyfi yapmak isteyenler için birçok plaj bulunmaktadır. Lev Troçki’nin Stalin tarafından sürgün edildikten sonra 1929-1933 yılları arasında yaşadığı Nizam Mahallesi’ndeki evi ve ünlü yazar Reşat Nuri Güntekin’in Maden Mahallesi’ndeki evi adada en çok ziyaret edilen yerlerdendir.

Büyükada Nerede?

Heybeliada

Heybeliada
Heybeliada

Heybeliada, Prens Adaları’nın ikinci en büyük adasıdır. Adada, Heybeliada Deniz Lisesi, Bet Yaakov Sinagogu, Aya Triada Manastırı ve Heybeliada Sanatoryumu gibi kültürel yapılar yer almaktadır. Coğrafi olarak 140 metre yükseklikte olan ve dört tepeden oluşan ada, Büyükada’dan sonra yaz-kış en fazla nüfusu olan ve gidiş gelişin en yoğun olduğu ikinci adadır.

Heybeliada Nerede?

Burgazada

Burgazada
Burgazada

Burgazada, Prens Adaları içerisinde büyüklük olarak üçüncü sıradadır. Yuvarlak bir şekilde ve yaklaşık 2 kilometre genişliğindedir. Adadaki tek tepe Bayrak Tepe’dir. Ada, geniş bir kızılçam ormanı ile kaplıdır. Adanın yakınında, adaya denizaltından kayalarla bağlı olan Kumbaros adlı bir adacık daha bulunmaktadır.

Burgazada Nerede?

Kınalıada

Kınalıada
Kınalıada

Marmara Denizi içerisinde yer alan dört büyük adanın en küçüğü olan Kınalıada, daha çok yazlık olarak kullanılmaktadır. Yaz aylarında gelenlerle birlikte ada nüfusu toplamda yaklaşık 3000 kişiye ulaşmaktadır. Kınalıada’da denize girmenin diğer adalara göre her açıdan daha rahat olduğunu söyleyebilirim.

Kınalıada Nerede?

Kanlıca Sahili

Kanlıca Sahili
Kanlıca Sahili

Yoğurdu ile nam salmış Kanlıca semti, Anadolu Yakası gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz bahçeleri, muhteşem yalıları, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile Kanlıca gerçekten İstanbul’un bozulmamış nadide bölgelerinden biri. Hele ki sahil kısmını gezmeye doyamazsınız. Çubuklu Sahili’nden başlayarak Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün ayaklarına kadar yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Kanlıca’ya gelmişken Gazi İskender Paşa Camii’ni, Tarihî İsmailağa Kahvesi’ni ve Mihrabat Korusu’nu da ziyaret edebilirsiniz.

Kanlıca Sahili Nerede?

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı
Anadolu Kavağı

Beykoz’a bağlı olan Anadolu Kavağı İstanbul Boğazı’nın kuzey ucunda yer almaktadır. Yeşilin ve mavinin buluştuğu bu bölge özellikle balık restoranları ile meşhurdur. Hemen her köşesini gezip dolaşabileceğiniz Anadolu Kavağı’nda özellikle ziyaret etmenizi tavsiye edeceğim iki mekân var. Birincisi Bizans Dönemi’nde yapılmış olan Yoros Kalesi; yüksekçe bir tepede yer alan bu tarihî kalenin Boğaz manzarası bile başlı başına görülmeye değer. İkinci mekân ise Yuşa Hazretleri Tepesi; Hz. Yuşa Peygamber’in mezarının bulunduğu rivayet edilen bu tepe, tarih süresince birçok medeniyet tarafından mübarek olarak kabul edilmiştir.

Anadolu Kavağı Nerede?

Ağva

Ağva
Ağva

Tatil köyleri sadece Ege ve Akdeniz kıyılarında var sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Ağva, İstanbul’un en huzurlu ve popüler tatil cennetlerinden biri. Şile merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta olan Ağva’da doğayla iç içe tasarlanmış bungalov evler ve otellerde dinlendirici bir tatil yapabilir, tertemiz nehir sularının karıştığı Ağva Plajı’nda yüzebilir veya Hitit Dönemi’ne kadar uzanan tarihî hazineleri keşfedebilirsiniz.

Göksu Deresi ile Yeşilçay Deresi arasında kalan Ağva, dere kenarlarında sıralanan ahşap iskelelerde hizmet veren balık restoranları, kır bahçeleri ve mesire alanları ile ziyaretçilerine fazlasıyla yetiyor. Ayrıca sandallar ve kanolarla yapacağınız turlarla derelerin benzersiz güzelliklerini de keşfedebilirsiniz. Anadolu Yakası gezilecek yerler listenize Ağva’yı eklemeyi unutmayın!

Ağva Nerede?

Kadıköy Barlar Sokağı

Kadıköy Barlar Sokağı
Kadıköy Barlar Sokağı

Anadolu Yakası denilince akla gelen ilk ilçe genellikle Kadıköy’dür. Bu ilçe için Anadolu Yakası’nın kalbinin attığı yer desek abartmış olmayız. Tüm İstanbullulara hitap eden Kadıköy’de eğlence mekânlarının sıklıkla toplandığı sokak Kadıköy Barlar Sokağı’dır. Anadolu Yakası’nın en hareketli sokağı olan bu yerde her türlü zevke göre kafe, bar ve restoran bulmak mümkün.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar