Höyük Nedir?

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Höyük, eski yerleşim yerlerinin zamanla toprakla örtülüp tepe biçimine gelmiş hâline verilen isimdir. Höyükler genelde üst üste gelmiş çok evreli yerleşim yeri birikimleridir ve günümüze göre en yakını en üstte olmak üzere eskiye doğru uzanan bir katmanlaşma gösterirler. Höyükler 1 ila 40 metre arasında bir yüksekliğe ve 1000-1500 metre kadar genişliğe sahip olabilirler.

Uygarlıkların araştırılmasında höyükler önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de, özellikle Anadolu coğrafyasında birçok höyük bulunmaktadır. Ancak, bunların büyük bir çoğunluğu korumasız durumdadır ve etraflarında bir çit veya uyarı levhası dahi bulunmamaktadır. Bu höyüklerin önemli bir bölümü tarım arazilerinin içerisinde yer alırken, birçoğu define arayıcıları tarafından kısmen veya ciddi şekilde hasara uğramıştır.

Orta Anadolu’da Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağı yerleşimlerinin üzerinde Frig, Hitit, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait yerleşim izlerine rastlamak mümkündür. Hatta modern yerleşimlerin bile bir kısmı höyükler üzerine inşa edilmiştir. Anadolu’da bilinen en büyük höyük, Aksaray’ın Yeşilova beldesinde yer alan Acemhöyük’tür. Türkiye’de yaklaşık 20 bin höyük bulunduğu tahmin edilmektedir.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar