Ana SayfaTürkiyeŞanlıurfaHarran Gezilecek Yerler Şanlıurfa

Harran Gezilecek Yerler Şanlıurfa

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Harran gezilecek yerler kültürel turlardan hoşlanan kişiler tarafından tercih edilen yerlerin başında gelmektedir. Harran Şanlıurfa il merkezine yaklaşık 44 kilometre uzaklıktadır. Harran’ın turistik açıdan popüler olmasının sebeplerinden biri de dünyanın ilk bilim merkezlerinden birinin buraya kurulmuş olmasıdır.

Şanlıurfa Harran Tarihi

Harran, Mezopotamya bölgesinde yer alması ve ticaret yollarının kesiştiği bir noktada bulunması sebebiyle önemli bir şehirdir. Tevrat’ta “Haran” olarak geçen yer olarak kabul edilir ve İslam tarihçileri kentin kuruluşunu Nuh peygamberin torunlarından Kaynan’a veya İbrahim peygamberin kardeşi Aran (Haran)’a bağlamaktadır.

Harran, Anadolu ile sıkı ticari ilişkileri bulunan Asurlu tüccarların önemli uğrak yerlerinden biriydi. Bu nedenle binlerce yıl boyunca Anadolu’dan Mezopotamya’ya ve Mezopotamya’dan da Anadolu’ya olan ticaret akışının yapıldığı yer olarak bu tarihî kentte zengin bir kültür birikimi oluşmuştur. Ayrıca Harran, eski Mezopotamya’daki Asur ve Babil halkının politeist inancına dayanan Paganizmin önemli merkezlerinden biri olarak da bilinir. Bu nedenle Harran’da astronomi ilmi çok ilerlemiştir.

Harran Üniversitesi, dünyaca ünlü birçok bilginin yetiştiği ve ilkçağdan beri varlığı bilinen üniversitelerden biridir. Emevî hükümdarlarından II. Mervan, 744 yılında Harran’ı Emevî Devleti’nin başkenti yapmıştır. Ancak Emevîlerin Asya bölümü 750 yılında Abbâsîlere yenilerek Harran’da sona ermiştir. Bugün Harran, Cüllab ve Deysan ırmaklarının kurumuş olması nedeniyle, sudan ve yeşilden mahrum bir ovanın ortasında, 5000 yıllık tarihi ile ayakta durmaktadır. Harran’ın tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ve çeşitli mimari kalıntıları turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Harran’ı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, sizin için hazırladığım Harran gezilecek yerler listesine göz atın!

Harran Gezilecek Yerler

Harran Evleri

Harran Evleri
Harran Evleri

Harran’ın en çekici özelliği konik kubbeli, külah şeklindeki evleridir. 1979 yılında arkeolojik ve kentsel sit alanı olarak koruma altına alınan bu alanda her türlü inşaat faaliyeti yasaktır. Bölgenin iklimine uygun olarak, yazın serin ve kışın sıcak olan Harran evlerinde, tavukların daha çok yumurtladığı, bazı hayvanların daha sakin olduğu ve kuru soğanların çabuk filizlendiği gibi söylentiler köylüler arasında yaygındır.

1999 yılında Harran Kaymakamı İbrahim Halil Akşit’in çabaları sonucu bir ev restore edilerek “Kültür Evi” olarak kullanılmaya başlanmış ve turizm için hizmete sunulmuştur. Ayrıca, Kültür Bakanlığı’nın 4 adet evi daha restore etmek ve kültürel fonksiyonlar vermek amacıyla satın aldığı da bilinmektedir. Burası Harran gezilecek yerler arasında atlamamanız gereken bir yer!

Harran Evleri Nerede?

Harran Kalesi

Harran Kalesi
Harran Kalesi

Çoğu kaynakta kalenin yerinde eski bir Sâbiî mabedi bulunduğu belirtilmektedir. İslam kaynaklarında kaleden bahsedilirken, Kudüs Kalesi gibi taştan yapılmış, güzel ve sağlam olduğu söylenmektedir. Evliya Çelebi, Harran Kalesi ile ilgili şunları aktarmıştır:

“Urfa’nın güney tarafına 9 saat giderek Harran Kalesi’ne geldik. Burayı da Nemrud yapmıştır. Çöl içinde gayet sağlam bir kaledir. Beşgen şeklinde olup sanki usta elinden yeni çıkmış gibidir.”

Evliya Çelebi

Harran Kalesi, düzensiz dikdörtgen bir şekle sahip olup dört köşesinde onikigen birer kule bulunmaktadır. Bunlardan kuzeybatıdaki tamamen yıkılmıştır. Güneydoğudaki kulenin dış kısmı yıkılmış fakat iç kısmı hâlâ ayaktadır. Güneybatıdaki ve kuzeydoğudaki kuleler ise kısmen ayaktadır.

Harran gezilecek yerler arasında bulunan bu tarihî kaleyi görmeden şehirden ayrılmayın!

Harran Kalesi Nerede?

Sin Tapınağı (Sin Mabedi)

Sin Tapınağı
Sin Tapınağı

Harran gezilecek yerler arasında bulunan Sin Tapınağı Babil Dönemi’nde inşa edilmiştir. Ayrıca, bu tapınak bilinen en eski anıtsal eserdir. Kültepe ve Mari tabletlerinde Harran’daki Sin (Ay Tanrısı) Tapınağı’nda M.Ö. 2000’li yılların başlarında bir antlaşma imzalandığına dair bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca, Hitit tabletlerinde, Hititlerle Mitanniler arasında yapılan bir antlaşmaya Harran’daki Ay Tanrısı Sin’in ve Güneş Tanrısı Şamaş’ın şahit olduğu bildirilmektedir.

Sin Tapınağı’nın kesin yeri tespit edilememekle birlikte, höyükte, iç kalede veya Ulu Camii’nin yerinde olduğuna dair fikirler ileri sürülmektedir. İbn-i Şeddad, bu mabedin Ulu Camii’nin yerinde olduğunu, Harran’ın 640 yılında İyad b. Ğanem tarafından fethedilmesiyle mabedin camiye dönüştürüldüğünü ve Paganistlere kendi mabetlerini yapmaları için başka bir yer verildiğini söylemektedir.

Sin Tapınağı Nerede?

Şuayb Antik Şehri

Şuayb Antik Şehri
Şuayb Antik Şehri

Şuayb Antik Şehri Harran’a yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunsa da burayı da Harran gezilecek yerler listesine alabiliriz. Bu şehirde bulunan harabelerin Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu bilinmektedir. Bölgede pek çok kaya mezarı ve kesme taşlardan inşa edilmiş yapı bulunmaktadır. Şuayb peygamberin yaşadığı evin de bu bölgede bulunan evlerden biri olduğu söylentisi halk arasında oldukça yaygındır.

Şuayb Antik Şehri Nerede?

Harran Ören Yeri

Harran Ören Yeri
Harran Ören Yeri

Şehrin ortasında bulunan Harran Ören Yeri veya Harran Höyüğü yaklaşık 22 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. 13. yüzyıl tarihçisi İbn-i Şeddad, Hz. İbrahim’in Filistin’e gitmeden önce burada yaşadığını yazmaktadır. Bu nedenle Harran, Hz. İbrahim’in şehri olarak da bilinir. Şehirde Hz. İbrahim’e ait olduğu söylenen bir evin, O’nun adını taşıyan bir mescidin ve otururken sırtını dayadığı bir taşın olduğuna dair söylentiler vardır.

Bölgede günümüzde pek çok kazı çalışması yapılmıştır. Kazılardan çıkartılan kalıntılar genellikle 13. yüzyıla ait olup Şanlıurfa Müzesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca şehrin birçok medeniyetin etkisinde kaldığı da bilinmektedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen tarihî Harran Ören Yeri, Harran gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı diyebilirim.

Harran Ören Yeri Nerede?

Harran Medresesi (Dünyanın İlk Üniversitesi)

Harran Medresesi
Harran Medresesi

Harran gezilecek yerler listesinin en önemlilerinden olan Harran Medresesi, 11. yüzyıla kadar büyük bir bilim merkezi olarak hizmet vermiştir. UNESCO tarafından dünya üzerinde kurulan ilk üniversite olarak kabul edilen Harran Medresesi, İlk Çağ felsefe ekolünün merkezi ve Arap düşünce sisteminin kaynağı olarak kabul edilmektedir. Şanlıurfa Harran gezisi yapmak istiyorsanız medresenin en sağlam yapısı olan gözetleme kulesini mutlaka görmelisiniz.

Dünyanın İlk Üniversitesi Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar