Ana SayfaTürkiyeGalata Kulesi İstanbul

Galata Kulesi İstanbul

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Galata Kulesi, Bizans İmparatorluğu’nun 14. yüzyılının ortalarında, Cenevizliler tarafından Galata semtinde bulunan Ceneviz kolonisi için Galata surlarının bir parçası olarak inşa edilmiştir. Osmanlı Dönemi’nde bir süre zindan olarak kullanılan kule, daha sonra yangın gözetleme kulesi olarak görev yapmıştır. Kule, zaman zaman depremler ve yangınlar yüzünden tahrip olmuş ancak her defasında tekrar onarılmıştır. Aynı zamanda kule, Beyoğlu ve İstanbul’un sembol yapılarındandır.

1960’lı yılların başında çok yıpranmış olan kule, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır. 2020 yılında, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden restore edilen kule, sonradan eklenen betonarme bölümler ve kafeterya kaldırılarak, müze işleviyle ziyaretçilere yeniden açılmıştır.

17. yüzyılda, Hezârfen Ahmed Çelebi’nin tahtadan yaptığı kanatları sırtına takarak Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kadar uçuş yapması ile kuleye olan ilgi artarak devam etmiştir. Türkiye’nin önemli tarihçileri, bu olayın sadece Evliya Çelebi’nin Seyahatnâme adlı eserinde geçtiğini ve başka hiçbir kaynak tarafından doğrulanamadığı için efsaneden öte bir anlam taşımadığını düşünmektedir. Ancak doğruluğu belge edilmemiş olsa da bu olayın doğru olma olasılığını düşünen tarihçiler de vardır.

Galata Kulesi’ni Kim Yaptırdı?

Galata Kulesi'ni Kim Yaptırdı?
Galata Kulesi’ni Kim Yaptırdı?

Bu muhteşem kule ilk olarak Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 507-508 yılları arasında inşa edilmiştir. Cenevizliler ise 1348-1349 yılları arasında kuleye günümüzdeki hâline yakın bir görünüm vermişlerdir. 1445-1446 yıllarında kule biraz daha yükseltilmiş, 1500’lü yıllarda depremden zarar gördükten sonra Mimar Hayreddin tarafından detaylıca onarılmıştır. III. Selim zamanında yapılan onarım çalışmaları sırasında kulenin üstüne bir cumba eklenmiştir. 1831 yılında bir yangın daha geçiren kule, II. Mahmud tarafından üzerine iki kat daha eklenerek tepesi külah biçiminde olan dam örtüsüyle kaplanmıştır. 1967 yılında da genel bir onarım gören kule, 2020 yılında tekrar restore edilerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Galata Kulesi’nin Mimarisi

Galata Kulesi'nin Mimarisi
Galata Kulesi’nin Mimarisi

Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken Galata Kulesi, yığma moloz taş örgü sistemiyle inşa edilmiştir. Dış cephesi taş örgülüdür. Girişte bulunan kitabede yer alan 16 mısralık methiyenin II. Mahmud adına yazılmış olabileceği tahmin edilmektedir.

Kapının üzerinde bulunan yuvarlak kemerli pencere, askerlerin gözetleme yeridir. Giriş katından sonra, kulede dokuz kat daha bulunmaktadır. Silindirik gövdesinin üzerindeki pencereler tuğla örgülü yuvarlak kemerlidir. Külah çatının hemen altındaki son iki katın tasarımı, silindirik gövdenin çevresini süsleyen profilli silmelerle vurgulanmıştır. Külah çatının altında, sarmal şeklinde bulunan metal süslü, şebekeli bir seyir balkonu vardır. Alt kısımda ise derin nişlerde oturan yuvarlak kemerler ve tuğla örgülü yuvarlak kemerli pencereler mevcuttur.

Bugün, yapının üçüncü katından sonraki katlarının Osmanlı karakterini taşıdığı, diğer katların ise Ceneviz etkisini yansıttığı gözlenmektedir. Günümüzde yapı sosyal ve kültürel faaliyetler için de kullanılmaktadır.

Galata Kulesi’nde Ne Var?

Restorasyon çalışmaları sırasında kulenin dışına Taksim-Tünel nostaljik tramvayı tasarımına sahip bir bilet gişesi yerleştirilmiştir. Kulenin zemin katı bilet kontrol ve güvenlik noktası ile 6. kata kadar ulaşan asansörün girişinden ibarettir.

Birinci kat müze mağazası, ikinci kat ise Hezârfen Ahmed Çelebi’nin Galata Kulesi’nden süzülüşünü anlatan animasyonun gösterildiği bir ekran ve simülasyon alanı olarak düzenlenmiştir. Ayrıca bu kat, kulenin gözlem evi olarak kullanıldığı döneme ait eserleri ve bu konuyu konu alan bir sergi alanını da içermektedir. Üçüncü kat, Kurtuluş Savaşı’na ait fotoğrafların sergilendiği kalıcı sergi alanı olarak ayarlanmıştır.

Dördüncü kat Galata Kulesi ve surlarına ait bilgi ve eserlerin, beşinci kat ise Galata Kulesi ve İstanbul ile ilgili eserlerin sergilendiği kalıcı sergi alanı olarak yenilenmiştir. Altıncı kat geçiş alanı olarak kullanılmakta, yedinci katta ise İstanbul’un bir bölümünü gösteren bir maket ile pencere önlerine konumlanan seyir dürbünleri yer almaktadır. Sekizinci ve son kat seyir terası olarak hizmet vermektedir.

20. yüzyılın ortalarına kadar İstanbul’da bulunan en yüksek yapılardan biri olan kulenin en üst katı İstanbul’un en güzel panoramik manzaralarından birine sahiptir. Kule, Akdeniz ve Karadeniz’deki Ceneviz kuleleriyle birlikte, UNESCO’nun geçici miras listesinde yer almaktadır.

Galata Kulesi Hangi Yakada?

Galata Kulesi Hangi Yakada?
Galata Kulesi Hangi Yakada?

Galata Kulesi İstanbul’un Avrupa yakasında yer almaktadır.

Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Tarlabaşı yolundan Taksim’e çıkarken sol tarafta yer alan tabelayı takip ederek veya aracınızı çevredeki otoparklara bırakarak kuleye ulaşabilirsiniz. Toplu ulaşım araçlarıyla ise öncelikle Taksim’e ulaşıp, İstiklal Caddesi’ni tamamlayarak caddenin sonundaki kuleye ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, Eminönü-Karaköy yolu üzerinden Bankalar Caddesi’ni takip edip yokuşu çıkarak veya tüneli kullanarak buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Galata Kulesi Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar