Ana SayfaTürkiyeErzurumErzurum Kış Turizmi, Erzurum Kayak Merkezi Listesi

Erzurum Kış Turizmi, Erzurum Kayak Merkezi Listesi

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Erzurum kış turizmi ile öne çıkan bir şehrimizdir. Sıradağlarla çevrili ve soğuk bir iklim yapısına sahip olması Erzurum’u uzun süreli kış turizmi için elverişli bir yer yapmaktadır. Her yıl yerli ve yabancı birçok turist başta kayak olmak üzere çeşitli kış sporları için Erzurum’u tercih etmektedir.

Erzurum Kış Turizmi

Erzurum Kayak Merkezi
Erzurum Kayak Merkezi

Erzurum kış tatili bakımından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olarak Palandöken, Konaklı ve Kandilli gibi Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Kar yağışının yoğun olduğu bir bölge olarak Erzurum’da kayak sezonu ekim ayında başlar ve nisan ayının sonuna kadar devam eder. Eğer hangi kayak merkezinin sizin için daha uygun olduğundan emin değilseniz sizin için hazırladığım listeye göz atabilirsiniz…

Erzurum Kayak Merkezi Listesi

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Dağları 1993 yılında Kış Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Uzunluğu 70, genişliği ise 25 kilometrelik bir alanı kaplamaktadır. Pistlerin rakımı 2.000-3.176 metre arasında değişmektedir. Bu merkez içerisinde Erzurum (Hınıs) Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylası olarak üç farklı kayak merkezi bulunmaktadır. Erzurum Boğazı aynı zamanda Palandöken Kayak Merkezi olarak da bilinmektedir. Palandöken Kayak Merkezi içinde slalom ve büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunmaktadır.

Palandöken, Erzurum’un güneyinde yer alan, 3.176 metre yüksekliğindeki bir dağdır. Yapısı, kar kalitesi ve uzun pistleriyle yılın 5 ayı boyunca kayak yapmaya uygun olduğu için dünyanın en iyi kayak merkezlerinden biridir. 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın ev sahipliğini yapan Erzurum, Türkiye ve dünya için yeni bir kış turizmi cazibe merkezi olarak kabul edilmiştir.

Dünyanın en uzun ve en dik pistlerine sahip olan Palandöken, bu özellikleri ile Kış Olimpiyatları düzenlenmesine de olanak sağlamaktadır. New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında Palandöken Kayak Merkezi 18. sırada gösterilmiştir.

Erzurum’da kayak mevsimi ekim-kasım gibi başlar ve nisan ayının sonuna kadar devam eder. Palandöken, ikliminden dolayı kayak yapmaya olanak sağlayan “toz kar” özelliğini bütün sezon boyunca sürdürebilmektedir. Palandöken Kayak Merkezi’nde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift ve 1 gondol lift hizmet vermektedir. Gondol lift ile bin metrelik bir tırmanışla Ejder Tepesi’ne ulaşılabilmektedir. Palandöken’de 7 kolay, 8 orta, 1 profesyonel (zor) ve 4 doğal pist yer almaktadır. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişiye kayak yapma imkânı sunulmaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi otelleri ile de ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Herkese şimdiden keyifli bir Erzurum kış tatili diliyorum!

Palandöken Kayak Merkezi Nerede?

Konaklı Kayak Merkezi

Konaklı Kayak Merkezi
Konaklı Kayak Merkezi

Konaklı Kayak Merkezi şehir merkezinden 17 kilometre uzakta, 460 hektarlık bir alana kurulmuştur. Pistlerin rakımı 2.200-3.185 metre arasında değişmektedir. İniş yönleri kuzeydoğu ve kuzeybatı arasındadır. Eğim oranlarının çeşitliliği nedeniyle her düzeyde kayakçıya hizmet vermektedir. Potansiyel olarak 16 pisti bulunan Konaklı bölgesinde toplam 288 hektarlık kayak alanı oluşturulması planlanmaktadır. 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nda hizmet veren kayak merkezinde 6 mekanik tesis bulunmaktadır.

Konaklı Kayak Merkezi aynı anda 14 bin kayakçıya ağırlayabilmesinin yanı sıra, kafe, yemekhane ve dinlenme alanları ile misafirlerin günübirlik ihtiyaçlarını da karşılayacak kapasitededir.

Konaklı Kayak Merkezi Nerede?

Kandilli Kayak Merkezi

Kandilli Kayak Merkezi
Kandilli Kayak Merkezi

Kandilli Kayak Merkezi şehir merkezine 36 kilometre mesafede, 160 hektar arazi üzerine kurulmuştur. Pistlerin rakımı 1.713-1.767 metre arasında değişir. 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nda biatlon ve kayak koşusu müsabakaları burada yapılmıştır. Kandilli Kayak Merkezi 12 ay boyunca çok amaçlı olarak kullanılabilecek yapıdadır.

Kandilli Kayak Merkezi’nde 2,5 kilometre, 3,75 kilometre ve 5 kilometrelik mavi ve kırmızı pistlerin yanı sıra iki adet sprint pisti (1,6 kilometre ve 1,3 kilometre) ve kayak koşu stadyumu, yarışma sevk ve idare binası, her takım için wax kabinleri, kayak test alanı, ısınma alanı, seyirci alanı, VIP çadırı ve diğer alanlar bulunmaktadır. Sprint pisti 1.297 metrelik uzunluğa, 9-12 metrelik genişliğe ve 22 metrelik irtifa farkına sahiptir. Maksimum tırmanış 19, toplam tırmanış ise 30 metredir.

Erzurum kış tatili için herkese uygun pistlere sahip bir kayak merkezi arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Kandilli Kayak Merkezi Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar