Ana SayfaTürkiyeDolmabahçe Sarayı İstanbul

Dolmabahçe Sarayı İstanbul

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Dolmabahçe Sarayı’nın bulunduğu bölgenin antik çağlardan beri doğal bir liman olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca burası 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında, Haliç’e indirmek üzere gemilerini karaya çıkardığı yer olarak da anılmaktadır. Osmanlı Dönemi’nde Kaptan-ı Derya’nın donanma gemilerinin demirlendiği ve geleneksel denizcilik törenlerinin yapıldığı bu koy 17. yüzyıldan itibaren “Dolmabahçe” adıyla anılmış ve padişahların has bahçesi olarak kullanılmıştır. 19. yüzyıla kadar bu has bahçe içerisine yapılan ahşap köşk ve kasırlar topluluğuna “Beşiktaş Sahil Sarayı” adı verilmiştir.

Sultan Abdülmecid zamanında (1839-1861), kullanılamaz hâle gelen Beşiktaş Sahil Sarayı yıkılarak yerine Dolmabahçe Sarayı inşa edilmiştir. Dolmabahçe Sarayı’nın inşa sürecinde Ebniye-i Hümâyûn kalfaları Karabet Balyan, Ohannes Serveryan, Nikoğos Balyan ve James William Smith görev almıştır. İnşaatın eminliği ise 1843-1850 yılları arasında Hacı Said Ağa ve bu tarihten 1856 yılına kadar Esseyyid Ali Şahin Bey tarafından yürütülmüştür.

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı

Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında yer alan Dolmabahçe Sarayı’nda Sultan Abdülmecid (1839-1861), Sultan Abdülaziz (1861-1876), Sultan V. Murad (1876), Sultan II. Abdülhamid (1876-1909), Sultan V. Mehmed Reşad (1909-1918) ve Sultan VI. Mehmed Vahîdeddin (1918-1922) olmak üzere altı padişah ile son Halife Abdülmecid (1922-1924) ikamet etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin ilanından sonra 1927-1938 yılları arasında Dolmabahçe Sarayı’nda dönem dönem kalmış, çalışmalarını buradan yürütmüş ve sonrasında burada vefat etmiştir. İsmet İnönü zamanında Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılan saray 1949 yılına kadar hizmet vermiştir. 1984 yılında ise müze-saray olarak ziyaretçilere açılmıştır.

Dolmabahçe Sarayı Tarihi
Dolmabahçe Sarayı Tarihi

İstanbul’daki saraylar arasında yer alan Dolmabahçe Sarayı denize paralel uzanan ana binanın yanı sıra camhane, dökümhane, kuşluk, ahır gibi farklı amaçlara hizmet eden birçok bölümden oluşmaktadır. Sarayın diğer yapıları arasında veliaht dairesi ile Sultan II. Abdülhamid (1876-1909) zamanında eklenen saat kulesi ve hareket köşkleri de bulunmaktadır.

Ana yapısı, bodrum ve musandıra katları ile iki normal katı kapsayan saray, işlevsel olarak üç bölüme ayrılmaktadır. Bu bölümler; devlet işlerinin yönetildiği “Mabeyn-i Hümâyûn” (Selamlık), padişah ve ailesine özel bir yaşam alanı olan “Harem-i Hümâyûn” (Harem) ve padişahın devlet ileri gelenleri ile bayramlaşmak ve önemli devlet törenleri için ayrılan “Muayede Salonu”dur. Türkiye’deki en büyük saray olma özelliği taşıyan bu saray, 14.595 metrekarelik bir alana inşa edilmiş monoblok bir yapı olup 285 odası, 44 salonu, 68 tuvaleti ve 6 hamamı ile oldukça dikkat çekicidir.

Dolmabahçe Sarayı Nerede?
Dolmabahçe Sarayı Nerede?

Saray, fonksiyonel ve mimari açıdan Osmanlı saray geleneğine ve orta sofa ile köşe odalı Türk evi özelliklerine bağlı kalmıştır. Ancak Barok, Rokoko ve Neo-Klasik gibi batı kökenli mimari formlara rastlamak da mümkündür. Daha çok Osmanlı geleneksel sanat ve kültür öğeleri batılı bir anlayışla birleştirilerek yeni bir yorum ortaya çıkarılmıştır.

Sarayın duvar süslemeleri ve dekorasyonunda devlet yöneticileri tarafından gönderilen hediyelerin yanı sıra, hereke halıları, baccarat kristalleri, sevres ve yıldız porselenleri gibi lüks malzemeler kullanılmıştır. Batılı ressamlarca yapılan eserler de sarayın dekorasyonuna katkı sağlamıştır.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Bilgileri

Dolmabahçe Sarayı Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar