Ana SayfaTürkiyeDiyarbakırDiyarbakır Gezilecek Yerler, Hanlar Şehri

Diyarbakır Gezilecek Yerler, Hanlar Şehri

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Diyarbakır gezilecek yerler bakımından turistlerin ilgisini çeken bölgelerin başında gelmektedir. Diyarbakır ilçeleri içerisinde görülecek pek çok yer ve yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Her yıl fazlaca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan bu bölgeler her geçen gün daha da popüler hâle gelmektedir.

Diyarbakır İlçeleri
Diyarbakır İlçeleri

Diyarbakır gezilecek yerler özellikle tarihî bölgeleri ve yapılarıyla misafirlerine unutulmaz bir seyahat anısı yaşatabilecek kapasitede. Geçmişinin Roma Dönemi’ne kadar uzanması; tarihçesinin bu denli eski olması, Diyarbakır’ı gezmek için ideal bir şehir yapmaya fazlasıyla yeterli diyebilirim.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

On Gözlü Köprü

On Gözlü Köprü
On Gözlü Köprü

On Gözlü Köprü veya Dicle Köprüsü, on kesik kemer üzerine inşa edilmiş bloklarla Dicle Nehri’nin iki yakasını birleştirmektedir. Güney cephesinde, kemerler arasında yer alan iki satırlık kitabeden köprünün 1064-65 yıllarında Ubeyd adlı bir mimar tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, araştırmacılar bu kitabenin onarım kitabesi olduğu görüşünde birleşmekte ve eserin çok daha eski bir tarihte yapıldığını kabul etmektedirler.

Diyarbakır gezilecek yerler listesinin başında gelen On Gözlü Köprü, 172 metrelik uzunluğa ve 7-8 metrelik bir genişliğe sahiptir. En geniş kemer ortada yer almaktadır. Menba tarafında üçgen külahlı sel yaranlar, mansap tarafında ise silmeli dikdörtgen dayanak duvarları mevcuttur. Köprünün inşasında dolgu malzemesi olarak kireç harçlı moloz ve kaplamasında farklı boyutlardaki kesme taşlar kullanılmıştır. Korkuluklar ise moloz ve kesme taştan yapılmıştır.

On Gözlü Köprü Nerede?

Tarihî Hasan Paşa Hanı

Tarihî Hasan Paşa Hanı
Tarihî Hasan Paşa Hanı

Hasan Paşa Hanı, Osmanlı Dönemi valilerinden Vezirzade Hasan Paşa tarafından 1573 yılında yaptırılmıştır. İki kat olarak inşa edilen hanın avlusunun ortasında sütunlu ve üstü kubbeli bir şadırvan mevcuttur.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan bu han, yapımının ardından uzun yıllar boyunca tüccar hanı olarak kullanılmış, günümüzdeki hâline gelene dek pek çok restorasyon çalışmasından geçmiştir. Diyarbakır’ın turistik yerlerinden biri hâline gelen Hasan Paşa Hanı’nın içerisinde pek çok oda ve ahır bulunmaktadır. Günümüzde handa restoran ve kafe gibi işletmeler hizmet vermektedir. Kültürel turunuzu gerçekleştirdikten sonra bu mekânların birinde keyifli bir kahve molası vererek dinlenebilirsiniz. Tarihî Hasan Paşa Hanı’nı ziyaret edenler, burayı genellikle kahvaltı için tercih ediyor.

Diyarbakır gezilecek yerler deyince akla ilk hanlar gelir. İşte mutlaka ziyaret etmeniz gereken o han!

Hasan Paşa Hanı Nerede?

Sülüklü Han

Sülüklü Han
Sülüklü Han

Sülüklü Han Diyarbakır’ın merkez ilçesi Sur’da yer almaktadır. 1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve onun kız kardeşi Atike Hatun tarafından inşa ettirilen han, siyah bazalt taştan yapılmıştır. Hanın adı, avludaki kuyunun içinden tedavi amaçlı çıkarılan sülüklerden gelmektedir. Zamanında üç katlı ve her katında on sekiz odanın olduğu yapı, günümüzde tek katlıdır. Üst katların dinlenme odası, alt katların ise ahır olarak kullanıldığı han, Kurtuluş Savaşı sırasında süvari birliklerin karargâhı olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise kafeterya olarak işletilmektedir. Han gezmeyi seviyorsanız Hasan Paşa Hanı’ndan sonra Sülüklü Hanı da Diyarbakır gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Sülüklü Han Nerede?

Ulu Camii

Ulu Camii
Ulu Camii

Diyarbakır gezilecek yerler arasında bulunan Ulu Camii, şehir merkezinde yer alır ve yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. M.S. 639 yılında Müslümanlar tarafından fethedilen Diyarbakır’da, kentin en büyük kilisesi olan Mar Toma Kilisesi camiye çevrilmiştir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan bu yapı, Müslümanlar tarafından 5. Harem-i Şerif olarak bilinir. 1091 yılında esaslı bir onarım geçirdikten sonra, camiye Diyarbakır’da hüküm süren bütün devletler büyük önem vermiş ve onarmışlardır. Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah, İnal ve Nisanoğulları, Anadolu Selçuklu Hükümdarı Gıyâseddin Keyhüsrev, Artuklular, Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan ve Osmanlı padişahlarından birçoğuna ait kitabe ve fermanlar caminin muhtelif yerlerinde görülmektedir.

Ulu Camii Nerede?

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi
Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır gezilecek yerler arasında bulunan Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, bölgede gerçekleştirilen kazılar ve satın alma, müsadere gibi yollarla kazanılan eserlerle doludur. Müzede Prehistorik Çağ’dan itibaren Eski Tunç, Urartu, Asur, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait eserler, Amida baskılı Artuklu Dönemi sikkeleri ve etnografik eserler yer almaktadır. Ayrıca, Çayönü ve Hallançemi kazılarının yanı sıra, 2000 yılından beri Ilısu Barajı kurtarma kazıları kapsamında yürütülen kazı çalışmaları ile insanlık tarihine ait önemli bilgiler elde edilmiştir. Bugün itibarıyla müze koleksiyonunda toplam 29.270 adet envanterlik eser kayıtlıdır.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Nerede?

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi
Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ev 1733 yılında inşa edilmiştir. Bu ev, Diyarbakır’da geleneksel konut mimarisi özelliklerini taşıyan, merkezî bir avlu etrafında dört kanattan oluşan bir yapıdır. Ev, tamamen bazalt taş kullanılarak inşa edilmiş ve iklim şartlarına uygun olarak yapılmıştır. Mutfak ve hamam gibi bölümler de mevcuttur. 1973 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılan ev, 1974 yılında restore edilerek Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Eğer edebiyata ilginiz varsa, bu müzeyi Diyarbakır gezilecek yerler içinde değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Nerede?

Hz. Süleyman Camii

Hz. Süleyman Camii
Hz. Süleyman Camii

Hz. Süleyman Camii, Diyarbakır fethinin Hz. Ömer döneminde buradan başladığı için önemlidir. Caminin yanında, Osmanlı Dönemi’nde yapılan bir meşhed bulunur. Bu meşhed, Halid bin Velid’in oğlu Süleyman ve Diyarbakır’ın Araplar tarafından alınışı sırasında şehit düşen diğer sahabelerin yattığı yer olarak bilinmektedir. Bu nedenle, cami ve meşhed genellikle birlikte ziyaret edilmektedir. Sizce de bu cami Diyarbakır gezilecek yerler listesine girmeyi fazlasıyla hak etmiyor mu?

Hz. Süleyman Camii Nerede?

Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi
Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi 3. yüzyıldan kalan bir yapıdır. Zaman içerisinde birden fazla kez onarım görmüştür. Bizans Dönemi’nden kalma mihrabı ve Roma tarzındaki kapısı özellikle dikkat çekicidir. Kilisede azizlerin türbelerine rastlamak da mümkündür. Kilise gezmeyi seviyorsanız Diyarbakır gezilecek yerler arasında değerlendirebilirsiniz.

Meryem Ana Kilisesi Nerede?

Ziya Gökalp Müzesi

Ziya Gökalp Müzesi
Ziya Gökalp Müzesi

Ziya Gökalp Müzesi, sosyolog ve yazar Ziya Gökalp’in 1876 yılında dünyaya geldiği evdir. Bu ev, 1806 yılında bazalt taş kullanılarak inşa edilmiş ve Gökalp ailesi 1824 yılında buraya taşınmıştır. 1956 yılında müzeye dönüştürülen ve günümüzde müze olarak hizmet veren yapının içinde Ziya Gökalp’e ait eşyalar ve belgeler bulunmaktadır. Bu yapı, Diyarbakır evlerinde sıkça rastlanan içe dönük mimari plana sahiptir ve evin bölümleri ortadaki iç avlu etrafına yerleştirilmiştir.

Ziya Gökalp Müzesi Nerede?

Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii
Kurşunlu Camii

Koruma altına alınmış olmasıyla tarihî açıdan öneme sahip olan bu yapı, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunmakta olup 1516-1520 yılları arasında, şehrin ilk Osmanlı valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu cami, Diyarbakır’da yapılan ilk Osmanlı eseridir. Duvarları çok güzel Osmanlı çinileri ile kaplıdır. Mihrabı ve minberi görkemli bir sanat yapıtı olan camide Selçuklu tarzında süslemeler de mevcuttur. Kurşunlu Camii, geçirdiği kazalar sebebiyle günümüze dek pek çok restorasyon çalışmasına maruz kalmıştır.

Kurşunlu Camii Nerede?

St. George Kilisesi

St. George Kilisesi
St. George Kilisesi

St. George Kilisesi, iç kale bölgesinin kuzeydoğu köşesinde yer almaktadır. Tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmemekle birlikte, inşa tarzı ve kullanılan malzemelerden dolayı M.S. 2. yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Artuklu Dönemi’nde sarayın hamamı olarak kullanılmıştır. Bazı kaynaklar, Artuklu hükümdarlarının bu hamamda ve sarayda Cezerî tarafından yapılmış robotları kullandıklarını belirtmektedir. Bu yer günümüzde sanat galerisi olarak kullanılmaktadır.

St. George Kilisesi Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar