Dalbat Nedir?

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Dalbat (dal bhat), Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Nepal’in birçok bölgesinde yaygın olarak tüketilen yöresel bir yemektir.

Genellikle bir tepsi üzerinde sunulan ve geleneksel olarak el ile tüketilen dalbat, temel olarak haşlanmış pirinç, kırmızı mercimek, çeşitli baharatlar ve bazı yerel bakliyatlardan oluşsa da içeriği bölgesel olarak değişiklik gösterebilir. Bu durum bazen aynı bölge içinde de geçerlidir; bu yüzden dalbat, yemekten çok bir yemek kavramı hâline gelmiştir. Örneğin, pilav temelde bir yemektir fakat sayamayacağımız kadar çeşidi (pirinç pilavı, bulgur pilavı, sebzeli pilav, nohut pilavı vb. gibi) olduğundan bir yemek türünün genel adı hâline gelmiştir. Bu durum özetle dalbatta da aynı şekildedir.

Gezginler için dalbat vazgeçilmez bir yemektir. Çoğu yerel restoran ve otellerde bulmanız mümkündür. Dalbatın yanında birçok yerel meze tarzı yiyecek de servis edilmektedir. Bu yemeğin bir diğer özelliği ise genellikle porsiyon olarak değil, doyumluk olarak satılmasıdır; yani tek bir ücret ödeyerek siz “tamam” diyene kadar yemeye devam edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar