Ana SayfaDünyaDakka Gezilecek Yerler Bangladeş

Dakka Gezilecek Yerler Bangladeş

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Dakka Gezilecek Yerler

Dakka gezilecek yerlerin her biri birbirinden güzel manzaralar sunmaktadır. Türkiye’den direkt uçuş bulunan Bangladeş’in başkenti Dakka’ya ulaştıktan sonra manzaranın, doğanın ve kültürün tadını çıkarabilirsiniz. Bangladeş’in başkenti Dakka gezilecek yerleri sizler için şu şekilde sıralamamız mümkün:

Lalbagh Kalesi

Lalbagh Kalesi, Bangladeş Dakka Gezilecek Yerler
Lalbagh Kalesi, Bangladeş Dakka Gezilecek Yerler

Dakka’nın önemli merkezlerinden biri olan Lalbagh Kalesi, inşa edildiği dönemin bütün özelliklerini göstermektedir. Babür mimarisinin özelliklerini taşıyan Lalbagh Kalesi bahçesi ile de dikkat çekmektedir.

Lalbagh Kalesi yol tarifi için tıklayın

Dakka Armenian Kilisesi

Dakka Armenian Kilisesi, Dakka Ermeni Kilisesi
Dakka Armenian Kilisesi, Dakka Ermeni Kilisesi

Dakka’da hem mimarisi hem de sakin süslemesi ile dikkat çeken önemli mekanlardan biri. Armenian Kilisesi, birçok kiliseye göre şatafatta, süsten ve gösterişten uzak sade bir tasarıma sahip.

Dakka Armenian Kilisesi yol tarifi için tıklayın

Dakka Üniversitesi

Dakka Üniversitesi
Dakka Üniversitesi

Mimarisini incelemek, bahçesinde dinlenmek ve içini gezmek için muazzam bir bina. Gençler tarafından düzenlenen eğitim, atölye, etkinliklere katılmak da mümkün. Dakka gezilecek yerler listesine eklenebilir.

Dakka Üniversitesi yol tarifi için tıklayın

Dakka’da Tarihi Yerler Nereler?

Dakka özellikle mimarisi ile dikkat çeken bir yer. Sadece kültürü değil aynı zamanda tarihi mimarisi, sanatı hakkında da bilgi veren birçok mekanı bulunuyor. Dakka ziyaret edildiğinde bütün ziyaretçilerini büyük bir empati ile karşılıyor. Herkesin kendinden bir parça bulabileceği Dakka’da gezilecek tarihi yerler şunlardır:

Ahsan Manzil

Ahsan Manzil
Ahsan Manzil

Babür döneminin mimari özelliklerini tüm sadeliği ve aynı zamanda gösterişi ile gösteren bir yapı. Zıtlıkların bir araya geldiği Ahsan Manzil hem rengi hem de bahçesi ile dikkat çekiyor. Dakka gezilecek yerler arasında bulunan Ahsan Manzil’i haftanın 6 günü 10.30’dan 17.30’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Ahsan Manzil yol tarifi için tıklayın

Bangladeş Ulusal Müzesi

Bangladeş Ulusal Müzesi
Bangladeş Ulusal Müzesi

Dakka’nın en sık ziyaret edilen yerlerinden biri de ulusal müze. İçerisine yer alan onlarca eserin yanı sıra müze tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak da mümkün.

Bangladeş Ulusal Müzesi yol tarifi için tıklayın

Dakka Kurtuluş Savaşı Müzesi

Dakka Kurtuluş Savaşı Müzesi, Dakka Gezilecek Yerler
Dakka Kurtuluş Savaşı Müzesi, Dakka Gezilecek Yerler

Dakka’nın tarihi ile ilgili bilgi almak ve bambaşka bir deneyim kazanmak için mutlaka bu müzeye de gitmelisiniz. Bağımsızlığı, mücadeleyi, barışı ve acıyı çok iyi yansıtmayı başardıkları ve tarih hakkında bilgi verdikleri bir yer.

Dakka Kurtuluş Savaşı Müzesi yol tarifi için tıklayın

Dakka’da Gezilecek Doğal Güzellikler Neler?

Dakka’da görülecek onlarca yer var. Doğal güzellikler de bu listede yer alan ve herkesin hayran kalarak gezdiği birçok lokasyon bulunuyor. Dakka’da gezilecek doğal güzellikler şu şekildedir:

 • Somapura Mahavira: Paharpur adlı köyde yer alan bu bölgede bir manastır bulunuyor. Hem eski şehri görmek hem doğa içinde vakit geçirmek isteyenler için muazzam bir lokasyon. Somapura Mahavira aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor.
 • Bangladeş Ulusal Hayvanat Bahçesi: Bu coğrafyada yaşayan ve dışarıda göremeyeceğiniz hayvanların yer aldığı bir bahçe.
 • İnani Beach: Dakka’ya geldiğinizde Hint Okyanus’unda yüzmek ya da manzaranın tadını çıkarmak herkesin kabul edeceği bir teklif olmalı.
 • Foy’s Lake: Dakka yakınlarında olan Chittagong şehrinde yer alan bu göl, manzarası ile dikkat çekiyor.

Dakka’nın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Rasmalai, Bangladeş Yemekleri
Rasmalai, Bangladeş Yemekleri

Dakka’da birbirinden eşsiz ve başka bir coğrafyada karşılaşılmayacak lezzetler yer alıyor. Ülkenin coğrafi özelliklerinin sunduğu eşsiz tatlar Dakka’da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Dakka’nın ünlü yemekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Rasmalai: Hint tatlısı olarak da bilinen Rasmalai, en meşhur yemekler arasında bulunuyor. Dakka’da her yerde denk gelebileceğiniz bu tatlının içerisinde hem süt hem de peynir bulunuyor. Sosu ve üzerine eklenen tatları ile de eşsiz bir deneyim sunuyor.
 • Kacchi Biryani: Özel baharatlarla hazırlanan Dakka’nın önemli yiyeceklerinden biri.
 • Borhani: Ülkenin resmi içeceği olan Borhani, her yerde rahatlıkla bulunabiliyor. İçerisinde baharatların yer aldığı ve tadının ayrana benzetildiği bir içecek.

Dakka’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Dakka’ya gidildiğinde mutlaka deniz ürünlerinden yapılan yemekler yenmeli, doğanın tadı çıkarılmalı ve en önemlisi kültürü tanımak için uğraşılmalı. Yerli halk ile sohbet edilmesi ve yerel işletmelerin kullanılması Dakka’dan alınan keyfi katlayacak ana unsurlar. Dakka’ya gidince yapılması gereken aktiviteler:

 • Yerel etkinlikler: Yerel etkinlikler ve konserlere mutlaka katılın.
 • Festivaller: Festivaller özellikle gençlere hitap eden yapısıyla dikkat çekmekte. Renkli, eğlenceli ve bol müzikli festivallerde eğlencenizi katlayabilirsiniz.
 • Hint Okyanusu: Dakka’ya gitmişken Hint Okyanusu’nda yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

Dakka’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dakka seyahatinde dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Ülkeye girişi imkanınız varsa havayolu ile yapın. Çünkü karayolu tehlikeli ve uzun sürebiliyor.
 • Toplu taşıma araçlarını olabildiğince az kullanın.
 • Musluktan su içmeyin ve her zaman kapalı suları tercih edin.
 • Eşyalarınız için çift koruma sağlayın ve önemli eşyalarınızı açıkta bırakmayın.
 • Baharat gibi gıdalara alerjiniz varsa yerel lezzetleri tüketirken dikkat edin.

Dakka Vize İstiyor Mu?

Bangladeş’in başkenti Dakka’ya gitmek isteyenler için önemli bir husus da vize konusu. Bangladeş ülkemize maalesef vize istiyor.

Dakka gezilecek yerler bu şekilde. Dilerseniz bölgeye yakın yerlerden Tayland’ın başkenti Bangkok şehrine de ziyarette bulunabilirsiniz. Bunun için Bangkok gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar