Ana SayfaTürkiyeBalıkesirAyvalık Gezilecek Yerler Balıkesir

Ayvalık Gezilecek Yerler Balıkesir

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Ayvalık gezilecek yerler bakımından Balıkesir’in gözde ilçelerinden biridir. Küçük olsa da tarihî dokusu, gezilip görülecek bölgeleri, plajları, koyları, doğası ve tepeleri ile yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği bir yerdir.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Cunda Adası

Cunda Adası
Cunda Adası

Alibey Adası olarak da adlandırılan Cunda Adası, ilçeye oldukça yakın, yoğun yerleşim alanı bulunan ve Ayvalık gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir adadır. Cunda Adası, güzel plajları, koyları ve doğal alanlarıyla olduğu gibi tarihî yapılarıyla da öne çıkmaktadır. Özellikle uzun yıllar Rum yerleşkesi olarak kullanıldığı için burada birçok kilise ve manastıra rastlamak mümkündür.

Ayvalık’a bağlı toplam 22 adadan biri olan Cunda Adası’na ulaşım ilçe merkezinden kalkan teknelerle veya Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak tanınan karayolu ile yapılmaktadır.

Cunda Adası Nerede?

Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı Ayvalık tatili denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir. Sunduğu bütün güzellikleri ve konaklama seçenekleriyle beldenin deniz turizminin gelişmesine fazlasıyla katkıda bulunan bu plaj, her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Burada sahil boyunca kafelere, dükkânlara ve restoranlara rastlayabilirsiniz. Merkezin sadece 8 kilometre uzağında bulunan Sarımsaklı Halk Plajı’na giriş ücretsiz ancak dilerseniz içerideki işletmelerden şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz.

Sarımsaklı Plajı Nerede?

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası
Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası Ayvalık ilçe merkezinin güneyinde, büyük kayalık tepelerin üzerinde yer almaktadır. Ayvalık adaları ile Midilli Adası’nı rahatlıkla gören tepede gün batımını seyredebilirsiniz.

Sönmüş bir volkandan kalan lav birikintileriyle oluşan tepe, yuvarlak sofra şeklindedir. İnanışa göre, lav birikintilerinin üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunmakta; halk buraya madeni para atarak dilek dilemektedir. Ayak izine benzeyen şekil demir bir kafesle çevrilmiştir.

Buranın ünlü bir efsanesi de var. Efsaneye göre, 16. yüzyılda Ayvalık’ta yaşayan bir Rum, kiliseye karşı geldiği için bu tepeye gönderilir. O sene şehirde bir kuraklık meydana gelir ve köylüler kuraklığın sebebini tepeye gönderilen Pelenelope isimli şahsa yorar. Kuraklığın ancak bu şahsı öldürdükten sonra geçeceğini düşünen insanlar, Pelenelope’yi öldürmek üzere yola çıkar; fakat tepeye vardıklarında harika bir ziyafet sofrası ile karşılaşırlar. Durumu önceden öğrenen Pelenelope, hazırladığı bu sofra ile gelenleri oyalayıp kaçmayı başarmıştır. O günden sonra tepeye Şeytan Sofrası adı verilmiş ve günümüze dek bu şekilde aktarılmıştır.

İlginç inanışlara sahip bu yeri Ayvalık gezilecek yerler arasında değerlendirebilirsiniz.

Şeytan Sofrası Nerede?

Badavut Plajı

Badavut Plajı
Badavut Plajı

Sarımsaklı Plajı kadar ünlü olmasa da temiz denizi ve ince kumları ile Badavut Plajı da oldukça kaliteli bir plajdır. Daha çok yerel halk tarafından bilinen ve tercih edilen bu plaj Ayvalık’tan Sarımsaklı’ya giden yol üzerinde yer almaktadır.

Badavut Plajı Nerede?

Ayvalık Saatli Cami

Ayvalık Saatli Cami
Ayvalık Saatli Cami

Eskiden kilise olan ve II. Abdülhamid Han zamanında camiye dönüştürülen yapı oldukça estetik bir görünüme sahiptir. Yapıyı değerli kılan bir husus da eski yapısı ve görüntüsüne el sürülmemiş olmasıdır. Eski adı Agai Ianni Kilisesi olan yapı, günümüzde Ayvalık Saatli Cami olarak hizmet vermektedir. Ayvalık gezilecek yerler arasında bulunan cami, fotoğraf severler için oldukça ideal.

Ayvalık Saatli Cami Nerede?

Âşıklar Tepesi

Âşıklar Tepesi
Âşıklar Tepesi

Cunda Adası’nda bulunan Âşıklar Tepesi, ziyaretçilerine adayı kuş bakışı izleme imkânı sunmaktadır. Adanın sembollerinden biri hâline gelen tepede bir de yel değirmeni bulunuyor. Bölgeyi sık sık ziyaret eden Rahmi Koç, 2007 yılında yel değirmenini restore ettirerek kütüphaneye ve kafeye dönüştürmüştür. Ayvalık gezilecek yerler arasında Âşıklar Tepesi’ne de bir şans verebilirsiniz!

Âşıklar Tepesi Nerede?

Cennet Tepesi

Cennet Tepesi
Cennet Tepesi

Armutçuk bölgesinde bulunan ve Ayvalık’ın en yüksek tepelerinden olan Cennet Tepesi, genellikle gün batımını seyretmek ve Ayvalık ile Cunda manzarasını tepeden görmek için tercih edilmektedir.

Cennet Tepesi Nerede?

Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi
Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık’ın ilk ve en eski kilisesidir. Kilisenin, Ayvalık bir Rum bölgesi iken, 16. yüzyılın sonları ile 17. yüzyılın başlarında yapıldığı bilinmektedir. Ayvalık’ın gelişmesiyle birlikte, kilise 1753 yılında büyütülmüş ve 1844 yılında yeniden inşa edilmiştir. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra tekel deposu olarak kullanılan kilise, 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca restore edilerek 2013 yılında Balıkesir Kuvâ-yi Milliye Müzesi Müdürlüğü tarafından hizmete açılmıştır. Burayı da Ayvalık gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Taksiyarhis Kilisesi Nerede?

Macaron Mahallesi

Macaron Mahallesi
Macaron Mahallesi

Sokağa adını veren “macaron”, Rumların yetiştirdiği ve evlerini süsledikleri bir bitkidir. Genellikle öğle saatlerinde canlı görüntülere tanık olabileceğiniz sokakta karşılıklı ve yan yana dizilmiş cumbalı Rum evleri oldukça sevimli bir ambiyans yaratıyor. Ayvalık’ın birçok yerinden daha hareketli olan Macaron Mahallesi’nde antikacılar, meyhaneler, butikler ve kafeler de bulunuyor.

Gezginleri keyifli bir yolculuğa çıkaran ve Ayvalık ilçe merkezinde yer alan Macaron Mahallesi’ne gelmişken Macaron Konağı’na ve Macaron Kahvesi’ne de kesinlikle uğrayın. Bir de meşhur muhallebicisi var ki tatlıları dillere destan. Özellikle de bademli muhallebisinin tadına doyum olmuyor. Bu özel sokağı Ayvalık gezilecek yerler listesine almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Macaron Muhallebicisi Instagram

Macaron Muhallebicisi Nerede?

Küçükköy (Yeniçarohori)

Küçükköy (Yeniçarohori)
Küçükköy (Yeniçarohori)

Ayvalık ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Küçükköy’ün tarihi Fatih Sultan Mehmet zamanına dayanmaktadır. Burası Rumlar tarafından Yeniçarohori olarak adlandırılmaktadır. Sanat ve bilim köyü olarak da anılan ve bu alanda çalışmalar yapılan köyde, birçok sanatçının atölyesi bulunmaktadır. Rumların bölgeyi terk etmesiyle köye Boşnaklar yerleşmiştir. Ayvalık gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bu şirin köyde Instagram için enfes fotoğraflar çekebilirsiniz!

Küçükköy (Yeniçarohori) Nerede?

Ortunç Koyu

Ortunç Koyu
Ortunç Koyu

Denize girmek için kalabalık yerler yerine daha sakin ortamları tercih ediyorsanız Ortunç Koyu tam size göre. Tabiatın tam ortasında denizin tadını çıkarmayı planlayanlar için Ortunç Koyu’nun sunduğu birçok güzellik de var. Bunların başında koydaki su altı yaşamının canlılığı geliyor. Su, o denli berrak ki dibini rahatça görebiliyorsunuz. Su altında birçok deniz canlısı türüne rastlamanız mümkün. Buranın dalgıçlar için ne kadar keyif verici olduğunu tahmin edebilirsiniz. Zaten koy etrafında dalış eğitimi alabileceğiniz yerler de var. Ayrıca, yeni yapılandırmalara izin verilmemesi koyun doğallığını koruyabilmesi adına büyük önem taşıyor.

Ortunç Koyu Nerede?

Çınarlı Camii

Çınarlı Camii
Çınarlı Camii

Ayvalık’ta çok sayıda kilise, mübadelenin ardından camiye dönüştürülmüştür. Çınarlı Camii de Rumlar tarafından kilise olarak yaptırılan ve sonradan camiye çevrilen tarihî yapılar arasındadır. İlçe merkezine çok yakın bir konumda bulunan Çınarlı Camii’nin 19. yüzyılda yapıldığı bilinmektedir. Caminin pembe renkli dış cephesi sarımsak taşından yapılmıştır. Barok stili iç süslemeler, ikiz pencereler ve göze çarpan sütunları ile muhteşem bir ambiyansa sahip olan Çınarlı Camii’ni Ayvalık gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Çınarlı Camii Nerede?

Ayvalık Tarihî Rum Evleri

Ayvalık Tarihî Rum Evleri
Ayvalık Tarihî Rum Evleri

Ayvalık Tarihî Rum Evleri’nde gezinirken eski zamanlarda yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bölgedeki bulunan evlerin tarihî yapısı koruma altındadır. Şu an için ilçede 1.860 adet tescilli ev bulunmaktadır. Evlerin yapımında genellikle bölgeye has bir taş olan sarımsak taşı ana yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Küçük, bitişik ve nizami olarak yapılmış evler çoğunlukla iki ya da üç katlıdır. Ayvalık gezilecek yerler arasında özellikle fotoğraf severler tarafından tercih edilen bu tarihî atmosfere sahip yeri siz de mutlaka görmelisiniz!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar