Ana SayfaTürkiyeAntalya'da Bulunan Antik Kentler

Antalya’da Bulunan Antik Kentler

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Antalya’da bulunan antik kentler Türkiye’nin tarihi açısından da önemlidir. Antalya’daki antik kentlerin birçoğu antik dönemlerde önemli merkezlerdi ve günümüzde de arkeolojik ve turizm açısından önemli yerlerdir.

Antalya’daki Antik Kentler

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti
Side Antik Kenti

Antalya’daki antik kentler arasında mutlaka görmeniz gereken ve Pamfilya bölgesinin en önemli liman kentlerinden biri olan Side, Antalya’nın 80 kilometre doğusunda ve Manavgat’ın 7 kilometre güneybatısında yer alan bir yarımadada kurulmuştur. Amfitiyatro, Apollon Tapınağı, büyük ve ihtişamlı kent kapısı, hamamlar, agora, eski evler, Side Antik Kenti‘nde bulunan bazı tarihî yapılardır.

Side Antik Kenti Nerede?

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Pamfilya bölgesinin eski başkenti olarak bilinen Perge, Antalya’nın 18 kilometre doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Bu şehir Helenistik Dönem’in en güzel ve zengin şehirlerden biri olarak kabul edilmektedir. Perge Antik Kenti‘nde, 1946 yılından bu yana kazılar devam etmektedir. Antik kentin öne çıkan en önemli özelliği etkileyici bir mimari ile mermer heykeltıraşlığına sahip olmasıdır. Kazılar sonucunda bölgede çok sayıda heykel gün yüzüne çıkarılmıştır.

Perge Antik Kenti Nerede?

Termessos Antik Kenti

Antalya Termessos Antik Kenti
Termessos Antik Kenti

Anadolu’nun en iyi korunan antik kentlerinden biri olan Termessos Antik Kenti, Antalya’nın batısında, Güllük Dağı’nın tepesine kurulmuştur. Solym halkı tarafından kurulan Termessos, bugün Güllük Dağı Millî Parkı içerisinde, vahşi bitkiler ve sık çam ormanlarıyla çevrilidir. Pek çok antik eseri günümüze ulaştıran ve günümüzde hâlâ kazı çalışmalarının başlamadığı kent, birçok gizemi ile keşfedilmeyi beklemektedir.

Termessos Antik Kenti Nerede?

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu
Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu, günümüze sağlam olarak ulaşmış nadir parçalardan biridir. Ticaret yollarının üzerinde yer alan tiyatro ve çevresi tarih boyunca ele geçirilmek istenen zenginliklere sahip olmuştur. Anadolu’da Roma Dönemi’nden günümüze ulaşan en eski tiyatro olarak bilinen Aspendos, şu anda oyun, etkinlik ve konser sahnesi olarak da kullanılmaktadır. Antalya’daki antik kentleri geziyor ve gerçek bir yapı görmek istiyorsanız Aspendos’u mutlaka ziyaret edin!

Aspendos Tiyatrosu Nerede?

Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Helenistik Dönem’de kurulan Olympos, zamanının en popüler şehirlerinden biriydi. Günümüzde Türkiye’de en güzel antik şehirlerden biri olarak kabul edilen kent, doğa, deniz ve tarihin bir arada olduğu, etkileyici bir yerdir. Olympos Antik Kenti, Akçay Nehri tarafından ikiye bölünmüştür. Geçmişte iskele olarak da kullanılan nehrin her iki yakasında da şehrin kalıntılarına rastlamak mümkündür. Olympos Antik Kenti Antalya şehir merkezine 87, Kumluca ilçesine ise 28 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Olympos Antik Kenti Nerede?

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti
Myra Antik Kenti

Bir Likya kenti olan Myra, Antalya’nın Demre ilçesinin 1,5 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Myra, Hristiyan dünyasında özel bir yere sahiptir; çünkü Demre, Noel Baba olarak da bilinen Aziz Nikolas’ın piskoposluk yaptığı yerdir. Şehirde yapılan kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılanlar arasında antik tiyatro, akropol, hamam, bazilika ve çok sayıda kaya mezarı bulunmaktadır. Antalya’daki antik kentler arasında Myra’yı sadece kaya mezarlarını görmek için bile ziyaret edebilirsiniz.

Myra Antik Kenti Nerede?

Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Antalya’da bulunan antik kentler arasında önemli bir yere sahip olan Phaselis Antik Kenti, M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslu kolonistler tarafından Akdeniz’e uzanan bir yarımadada kurulmuştur. Coğrafi konumu gereği kuzeyinde, kuzeydoğusunda ve güneybatı kıyısında yer alan üç liman, şehrin önemli bir liman kenti olduğunu göstermektedir. Antik kentin günümüze ulaşan en sağlam yapıları su kemerleri ile şehir meydanında bulunan biri küçük, diğeri büyük olmak üzere iki hamamdır.

Phaselis Antik Kenti Nerede?

Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti
Xanthos Antik Kenti

Likya’nın en büyük yönetim merkezi olan Xanthos, birçok acımasız savaşa tanıklık etmiş, tahribata uğramış ve defalarca yeniden inşa edilmiştir. Bu yüzden şehirle ilgili günümüze ulaşan çok az yapı bulunmaktadır. Ayrıca, şehir halkının düşmana teslim olmamak için toplu hâlde intihar ettiği de söylentiler arasındadır.

Bizans Dönemi’nde piskoposluk merkezi konumunda olan Xanthos Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. 1840’larda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan önemli eserler Londra’da bulunan British Museum’da sergilenmektedir.

Xanthos Antik Kenti Nerede?

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti
Patara Antik Kenti

Antalya’da bulunan antik kentlerden biri de Patara’dır. Kalkan beldesinde yer alan ve tarihi M.Ö. 5500’e kadar uzanan şehir, ticari ve dinî açıdan önemli yerler arasındadır. Patara Antik Kenti, gücünü aldığı limanın kumlarla dolması sonucu ihtişamını kaybetmiş ve zamanla terk edilmiştir. Bu nedenle antik kentten günümüze ulaşan kalıntılar azdır.

Türkiye’nin en uzun plajı olan Patara Plajı’na da ev sahipliği yapan kentte hamamlar, dünyanın ilk meclis binası, en eski deniz feneri ve 10 bin kişilik bir tiyatro bulunmaktadır.

Patara Antik Kenti Nerede?

Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti
Letoon Antik Kenti

Antalya’daki antik kentlerden olan Letoon Antik Kenti, Antik Çağ’da Likya’nın dinî merkezi olarak bilinmektedir. Benzerlerine göre oldukça küçük olmasına rağmen Likya’nın en büyük idari merkezlerinden biri olan şehrin etkileyici mimarisi günümüze dek korunarak ulaşmıştır. Şehrin kuzeyinde Leto, ortasında Artemis ve güneyinde Apollon’a adanan tapınaklar bulunmaktadır. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Letoon Antik Kenti, M.S. 7. yüzyılda tamamen terk edilmiş ve sessizliğe bürünmüştür. Günümüze ulaşmayı başaran yapılar arasında Helenistik Dönem’e ait tiyatro da bulunmaktadır.

Letoon Antik Kenti Nerede?

Kekova Antik Kenti (Kekova Adası)

Kekova Antik Kenti (Kekova Adası)
Kekova Antik Kenti (Kekova Adası)

Kekova Adası, Türkiye’nin Akdeniz’deki en büyük adasıdır ve Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiştir. Bu nedenle burada yüzmek, dalış yapmak kesinlikle yasaktır ve adada yaşam kesinlikle yoktur. Bugün açık hava müzesi olarak kullanılan Kekova Adası, tekneyle yapılan turlarda sadece adanın kıyısına yaklaşılarak izlenebilmektedir. Bu noktada, rehber eşliğinde gezmek ve tarihi anlamak çok daha mantıklı olacaktır.

Kekova Adası, yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda, 500 metre genişliğinde ve 188 metre yüksekliğindedir. Bu ada, tarih boyunca Likya’nın ticaret merkezlerinden biri olarak daha çok bir liman görevi görmüş ve gelen gemicilere barınak olmuştur. Bugün batık şehir olarak anılan ada, bir zamanlar Simena Antik Kenti’nin bulunduğu yer ile birleşikmiş; fakat yaşanan birçok deprem ve doğal afetler yüzünden sular altında kalmış.

Kekova Adası Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar