Ana SayfaTürkiyeAntalyaAntalya Şelaleleri, Antalya Şelale İsimleri

Antalya Şelaleleri, Antalya Şelale İsimleri

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Antalya şelaleleri bakımından zengin bir şehrimizdir. Bu yüzden Antalya gezilecek yerler arasında şelaleler olmazsa olmazdır. Özellikle Toros Dağları’ndan Akdeniz’e gelen suların oluşturduğu doğa harikası şelaleler bunların başında gelmektedir. Gezinizde sadece Antalya plajları ve koylarında denizin ve güneşin tadını çıkarmakla kalmayıp bölgenin en güzel şelalelerini de keşfetmek istiyorsanız bu rotaları mutlaka değerlendirmelisiniz. Her biri benzersiz bir güzelliğe ve atmosfere sahip olan şelalelerde Antalya’nın doğal güzelliğini tam anlamıyla göreceksiniz.

Antalya’daki Şelaleler, Antalya Şelale İsimleri

Aşağı Düden Şelalesi

Aşağı Düden Şelalesi
Aşağı Düden Şelalesi

Oldukça merkezi bir konumda olan bu muhteşem şelale Antalya şehir merkezine sadece 8 kilometre uzaklıkta, Lara sınırları içinde bulunmaktadır. Şelaleye hem karadan hem de denizden (tekne turlarıyla) ulaşmak mümkündür. Antalya’nın meşhur falezlerinden dökülerek denize ulaşan hırçın suların oluşturduğu sis bulutu gerçekten görülmeye değer bir görüntüye sahiptir. Antalya’daki şelaleler arasında mutlaka gezip görmeniz gereken Aşağı Düden Şelalesi’nin çevresinde kafeler, çay bahçeleri ve hediyelik eşya satan dükkânlar da bulunmaktadır.

Aşağı Düden Şelalesi Nerede?

Yukarı Düden Şelalesi

Yukarı Düden Şelalesi
Yukarı Düden Şelalesi

Düden Şelalesi Kepez ilçesinin Varsak mahallesinde bulunmaktadır. Şelale’nin en yaygın ismi Düden Şelalesi veya Yukarı Düden Şelalesi iken halk arasında Düdenbaşı Şelalesi olarak da bilinmektedir. Büyük İskender’in M.Ö. 334-333 yılları arasında Pamfilya bölgesini fethettikten sonra bu bölgeden geçtiği ve atlarının buradan su içtiği söylentisinden dolayı şelaleye İskender Şelalesi de denmektedir.

Yukarı Düden Şelalesi 1970-1972 yılları arasında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından piknik ve dinlenme alanı hâline getirilmiştir.

Yukarı Düden Şelalesi Nerede?

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi özellikle ilkbahar aylarında artan su miktarı ile çok daha güzel görünmektedir. Yaz aylarında da aşağı yukarı benzer su seviyesini koruyan şelale, Manavgat şehir merkezinin 4 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Şelalenin çevresi çok iyi korunmuş ve düzenlenmiştir. Piknik yapmak, temiz hava almak veya manzaranın tadını çıkarmak için ideal bir yer olan Manavgat Şelale’sinin etrafında çay bahçesi, restoran ve kafe tarzı işletmeler de hizmet vermektedir.

Manavgat Şelalesi Nerede?

Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi‘ne su 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelalelerin döküldüğü 7 minik gölet birbirine bağlanmaktadır. Yaklaşık 2 kilometrelik bir kanyonun arasında kalan bu alan 1986 yılında park hâline getirilerek ziyarete açılmıştır. Parkta manzara seyir terası, çocuk parkı, restoran, otopark, yürüyüş yolları ve tuvalet bulunmaktadır. Gün batımında kusursuz bir atmosfere bürünen Kurşunlu Şelalesi’ni fotoğraf severler için de şiddetle tavsiye ederim.

Kurşunlu Şelalesi Nerede?

Sapadere Kanyonu ve Şelalesi

Sapadere Kanyonu, Sapandere, Şelalesi
Sapadere Kanyonu, Sapandere, Şelalesi

Şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzak olan bu doğa harikası yer Antalya şehir merkezi ile Alanya arasında bulunmaktadır. Muhteşem bir suya sahip olan Sapadere Koyu ve şelalesi doğal yüzme alanlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Şelale etrafında yeme, içme ve temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz imkânlar mevcuttur. Antalya şelaleleri arasında daha önce buraya gelmediyseniz çok şey kaçırdığınızı bilmenizi isterim.

Sapdere Kanyonu Nerede?

Uçansu Şelalesi

Uçansu Şelalesi
Uçansu Şelalesi

Antalya’nın saklı kalmış cennetlerinden biri olarak bilinen Uçansu Şelalesi bölgedeki diğer şelaleler kadar meşhur olmasa da popüleritesi giderek artmaktadır. Uçansu Şelalesi, tabiat ananın her rengini bünyesinde barındırmaktadır. Toros Dağları’nın tam ortasında bulunan şelale yaklaşık 50 metrelik yüksekliğe sahiptir. Alara Çayı’nı besleyen şelalenin etrafında işletmeler, ayrıca, şelalenin döküldüğü noktanın biraz ilerisinde rafting yapmaya elverişli bir parkur bulunmaktadır. Eğer ekstrem sporlara ilginiz varsa buraya kadar gelmişken rafting yapmayı da deneyebilirsiniz; çünkü insanlar dünyanın birçok yerinden rafting yapmak için buraya geliyor!

Uçansu Şelalesi Nerede?

Değirmendere Şelalesi

Değirmendere Şelalesi
Değirmendere Şelalesi

Antalya şelaleleri arasında görülmeye değer bir şelale de Değirmendere Şelalesi’dir. Daha önce pek bilinmeyen ve özel bir şirket tarafından kiralandıktan sonra halka açılıp adını duyuran Değirmendere Şelalesi’nde adından da anlaşılacağı üzere değirmen taşlarına rastlayabilirsiniz. Şelalenin üstünde eskiden kalma değirmenler olduğundan yerli halk buraya firmanın koyduğu ismi değil, kendi buldukları Değirmendere ismini vermiştir. Mağaralarıyla da ünlü olan Değirmendere şelalesine ailecek gelip vakit geçirebilirsiniz. Çok sakin ve dingin bir atmosferde olan bu şelalenin etrafında, hava güzelse suya bile girebilirsiniz.

Değirmendere Şelalesi Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar