Ana SayfaTürkiyeAlahan Manastırı Mersin

Alahan Manastırı Mersin

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Alahan Manastırı, 17. yüzyılda Evliya Çelebi tarafından “Ustasının elinden yeni çıkmış gibi…” şeklinde tarif edilmiştir. Mersin-Karaman karayolu üzerinde, Geçimli köyünün yakınında yer alan ve 5. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen manastır, Göksu Vadisi’ne bakan 1.200 metre yüksekliğinde bir yamaca inşa edilmiştir.

Hristiyanlığın Kapadokya ve Konya’da yayıldığı sırada, bu dini benimseyenler inanmayanlar tarafından öldürülme korkusu yaşamış ve genellikle dağlık bölgelerdeki mağara ve kaya oyuklarında ibadet etmek zorunda kalmışlardır. St. Paul ve Barnabas gibi Hristiyanlığın öncüleri, bu insanlara vaaz vermek ve Konya-Kapadokya ile Antalya-Antakya arasında Hristiyanlığı yaymak için birçok yolculuk yapmış ve gezileri sırasında konakladıkları her yerde inananlar tarafından anılarına mabetler yapılmıştır. Bir kompleks olarak inşa edilen Alahan Manastırı da bunlardan biridir. Ayrıca, manastırı yaptıran kişinin manastırda lahdi ve kitabesi de bulunan Tarasis adlı bir rahip olduğu bilinmektedir.

Alahan Manastırı Hikâyesi

Manastır doğu ve batı olarak iki ana bölümden oluşmaktadır. Doğu tarafı kayalara oyulmuş keşiş odaları ve çevredeki mezarlardan oluşurken, batı tarafındaki yapılar kilise olarak dizayn edilmiştir. Kilise binaları önce inşa edilmesine rağmen Ayasofya ile benzer mimari özelliklere sahip olup iç süslemelerinde usta bir taş oymacılığı söz konusudur. Kiliselerin içinde, St. Paul ve St. Pierre’in figürlerinin yanı sıra, Cebrail ve Mikâil’i temsil ettiği düşünülen 6 kanatlı yaratıklar, kükreyen aslan, kartal ve öküz sembolleri, üzüm salkımları, asma yaprakları, balık motifleri ve çeşitli İncil yazıları yer almaktadır.

Alahan Manastırı Nerede?

Alahan Manastırı Nerede?
Alahan Manastırı Nerede?

Mersin gezilecek yerler arasında mutlaka değerlendirmeniz gereken Alahan Manastırı, Mut ilçesinde yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla manastıra ulaşım zor olduğundan buraya turlar aracılığıyla veya özel aracınız ile aşağıdaki yol tarifi yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar