Ana SayfaTürkiyeAbant Gölü Bolu

Abant Gölü Bolu

YAZIYI PAYLAŞ
spot_img

Abant Gölü Bolu’nun 35 kilometre güneybatısında, Abant Dağları üzerinde yer alan bir krater ve birikinti tatlı su gölüdür. Yaklaşık 127 hektar alana sahip olan gölün deniz seviyesinden yüksekliği 1.328, derinliği ise 18 metredir. Alanda yükseklikleri 1.400 metreden 1.700 metreye kadar uzanan birçok tepe de bulunmaktadır. 9 Haziran 2022 yılında millî park olarak koruma altına alınan göl ve çevresi ziyaretçilerine her mevsim ayrı güzellikte manzaralar sunmaktadır.

Abant Gölü Nerede?
Abant Gölü Nerede?

Göl çevresinde sıklıkla rastlanan ağaç türleri arasında sarıçam, karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt ve ardıç bulunmaktadır. Ayrıca ılgın, fındık, muşmula, papaz külahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan, atkuyruğu ve çayır gibi otlara da rastlamak mümkündür. Göl kenarında ise çeşitli su bitkileri ve nilüferler mevcuttur.

Göl ve çevresinde bulunan canlılar ise şu şekildedir: Alabalık, fındık faresi, semender, su samuru, tilki, çakal, kurt, ayı, domuz, geyik, karaca, tavşan, sincap, gelincik, kaz, ördek, balıkçıl, sakar meke, karabatak, toygar, alakabak, puhu, gökdoğan, ağaçkakan, karatavuk, bülbül, ispinoz, saka, turna, şahin, doğan, akbaba, kartal, atmaca, baykuş ve diğer yabani hayvanlar.

Abant Gölü Millî Parkı
Abant Gölü Millî Parkı

Yılın her ayında farklı güzelliklerle karşınıza çıkan Abant Gölü’nde balık tutabilir, çevresinde yürüyüş, piknik ve kamp yapabilirsiniz. Hatta göl kenarında bulunan Çepni Yaylası’nda yamaç paraşütü dahi yapma imkânı mevcuttur. Park içerisinde çeşitli yöresel yiyecekler ve hediyelik eşyaların satışının yapıldığı yerler ile birlikte birçok restoran da bulunmaktadır.

Abant Gölü Otelleri

Göl çevresinde iki adet 5 yıldızlı konaklama tesisi, bungalov tipi konaklama üniteleri ve kamp alanları bulunmaktadır. Ayrıca, Abant yolu üzerinde çeşitli pansiyonlar da mevcuttur. Aşağıdaki bağlantıdan size uygun konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Göl çevresindeki konaklama tesislerini incelemek için tıklayın.

Abant Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Abant Gölü'ne Nasıl Gidilir?
Abant Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı olan göle Ankara-İstanbul D-100 Karayolu’nun ve TEM Otoyolu’nun 203. kilometresinden ayrılan 22 kilometrelik yol ile ulaşılabilmektedir. Göl, Bolu şehir merkezine 35 kilometre, Ankara’ya 225 kilometre, İstanbul’a ise 258 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bolu’dan göle ulaşmak isteyenler her iki saatte bir şehir merkezinden kalkan özel halk otobüslerini kullanabilirler.

Abant Gölü Nerede?

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin

Benzer yazılar